Rozmnażanie czosnku przez sadzonki

 


Gdyby padło pytanie: jak rozmnaża się czosnek? Na pewno pierwszą odpowiedzią byłoby, że przez ząbki. W dalszej kolejności, że przez cebulki powietrzne (trzeba wtedy pozwolić czosnkowi zakwitnąć). Istnieje też trzecia opcja, raczej mało popularna i stosowana często zupełnie przypadkowo, mianowicie rozmnażanie przez sadzonki.

Dlaczego przypadkowo? Dlatego, że nikt specjalnie nie sadzi czosnku na sadzonki, one same powstają. Podczas wykopywania czosnku latem, zdarza nam się przeoczyć jakąś główkę i zostawić ją w ziemi. Spowodowane może to być np. późnym kopaniem czosnku, kiedy jego szczypior już dawno zasechł, wtedy łatwo roślinę przeoczyć.


Jak wiadomo pozostawiona w ziemi główka czosnku, sama zaczyna rozpadać się na pojedyncze ząbki. Te ząbki pozostawione w glebie na wiosnę zaczynają rosnąć, wypuszczać zielone pędy, przez co w jednym miejscu powstaje skupisko kilku roślin, taka kępka czosnku. 

Można to zostawić, ale plonów z tego wielkich nie będzie. Czosnek potrzebuje miejsca na rozwój, a takie skupisko mu nie sprzyja. Być może nawet wytworzą się główki, ale będą małe i czy podzielą się na ząbki, sprawa raczej wątpliwa. Ale nie ma się co przejmować, bo otrzymujemy w ten sposób gotowe sadzonki.


Teraz wystarczy je ostrożne wykopać. Podkopać należy się dość głęboko, aby nie uszkodzić podziemnych części. Naszym oczom ukazuje się kilka ząbków, z których każdy wypuścił pęd. Należy je ostrożnie rozdzielić. I można sadzić w nowe miejsce. Jeśli nie mamy w ogródku grządki pod taki nadprogramowy czosnek, to proponuje posadzić go pomiędzy truskawkami. Czosnek jest idealnym sąsiedztwem dla tych roślin. Pomaga zapobiegać występowaniu chorób grzybowych na truskawkach. Dobre miejsce to również teren wokół pni drzew owocowych.


Przed posadzeniem warto skrócić, przyciąć odrobinę liście czosnku, co powinno ułatwić jego przyjęcie się w nowym miejscu oraz ograniczyć parowanie wody. Taką sadzonkę sadzi się głęboko, najlepiej na taką głębokość, na jakiej rosła. 


Dobremu przyjęciu się sprzyja pogoda, deszczowa i pochmurna. Jeśli jest sucho, trzeba czosnek regularnie podlewać. Czosnek bez problemu powinien wytworzyć główki, aczkolwiek mogą one nie być tak duże jak te z czosnku sadzonego na jesień. Trochę jednak czasu zajmie ukorzenienie się i wzrost.

Jeśli więc przeoczyliśmy podczas wykopania kilka główek czosnku, to nie ma się czym przejmować. Być może będziemy mieli w ten sposób na wiosnę darmowe sadzonki.

Komentarze