Jak głęboko i w jakiej rozstawie sadzić rozsadę warzyw


 "Zimni ogrodnicy" już za nami, pora więc na posadzenie rozsady warzyw do gruntu. Najlepsza pora na sadzenie to dzień pochmurny, jeszcze lepiej gdyby było po deszczu. A jeśli dzień jest słoneczny, to sadzenie warto przełożyć na godziny popołudniowe. 

Głębokość sadzenia zależy od gatunku a czasami i również od stanu rozsady — czyli gdy jest np. wyciągnięta i przerośnięta. No właśnie zależy od gatunku, bo okazuje się niektóre warzywa nie lubią kiedy sadzi się je zbyt głęboko. Co więcej, na głębokie sadzenie reagują negatywnie, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia plonu czy uzyskania plonu gorszej jakości.

Płytkiego sadzenia wymagają m.in. sałata, seler, kawon, melon i kalarepa. W przypadku melonów poleca się nawet ich uprawę na kopczykach lub wałach, wypełnionych obornikiem, lub jakąś inną substancją organiczną. Melony są wybitnie ciepłolubne, a posadzenie ich na lekkim podwyższeniu sprawi, że gleba będzie się lepiej i szybciej nagrzewać, oczywiście z korzyścią dla melonów.


Kalarepę sadzi się płytko, ponieważ w przeciwnym wypadku hamowany jest wzrost zgrubienia, dla którego się przecież uprawia kalarepę. Przy zbyt głębokim sadzeniu zgrubienie jest wydłużone, a roślina może wybijać w pędy kwiatostanowe. Właściwie posadzona kalarepa ma najwyżej umieszczone korzonki tylko lekko przykryte ziemią. 


W uprawie selera również chodzi o to, aby korzeń był dobrej jakości. Dlatego podstawa ogonków liściowych musi znajdować się nad ziemią. Nie wolno zasypać również liści sercowych. Seler sadzony zbyt głęboko tworzy na całej powierzchni korzenia spichrzowego mnóstwo korzonków, co obniża jego jakość.


Płytko, nawet bardzo płytko sadzi się sałatę, szczególnie odmiany głowiaste. Jej liścienie muszą znajdować się nad ziemią. Doniczkowaną rozsadę sałaty można nawet posadzić tak, aby 1/3 bryły korzeniowej znajdowała się nad ziemią. Sałata posadzona zbyt głęboko może nie wiązać ładnych i zwartych główek, tylko główki luźne.

Co więc sadzi się głębiej? Na pewno pierwsze co przychodzi na myśl, to pomidory. Sadzonki pomidorów sadzi się nawet po pierwsze liście. Roślina na głębszym sadzeniu korzysta, bo w miejscu, gdzie łodyga jest przysypana ziemią, wytwarza bardzo szybko korzonki. A rozbudowany system korzeniowy to same korzyści dla pomidora, m.in. lepsze pobieranie składników pokarmowych z gleby.

Również aż po pierwsze liście sadzi się kapustę i inne warzywa kapustne np. jarmuż (oprócz wspomnianej już kalarepy). Tak jak w przypadku selera trzeba tylko pamiętać, aby nie zasypać liści sercowych. Takie głębsze sadzenie przede wszystkim sprawia, że kapusta po posadzeniu się nie przewraca.


Warto głębiej sadzić również rozsadę pora, co zapewnia lepsze wykształcenie długich i wybielonych łodyg. Jedną z polecanych metod uprawy jest sadzenie pora w bruzdach czy też rowkach na głębokość nawet 15 cm. W miarę wzrostu roślin, rowki stopniowo się zasypuje. Jeśli zrezygnujemy z takiej metody, to zawsze można w lipcu pory obsypać, co też spowoduje wybielenie łodygi.

Pozostałe gatunki warzyw, a więc m.in. ogórki, dynie, cukinie, paprykę sadzi się z reguły na taką samą głębokość jak rosły uprzednio. Oczywiście jeśli rozsada tych warzyw jest wiotka, być może słabo zahartowana, to można posadzić ją głębiej, aby się nie przewracała.

Gęstość sadzenia zależy od gatunku  oraz przeznaczenia plonu, czyli czy uprawa przeznaczona jest na zbiór wczesny, czy późny.

 

Między rzędami

W rzędzie

Kapusta wczesna

40-50 cm

30-40 cm

Kapusta późna

60

50-60

Kalafior wczesny

40-50

35-45

Kalafior późny

60

50-60

Kalarepa

30

20

Brukselka

60

50-60

Jarmuż

40-50

40-50

Ogórek na podporach

60-100

15-20

Ogórek bez podpór

120-200

15-20

Melon

100-120

50-60

Cukinia

100

100

Dynia

100-200

100

Kawon

100-150

80-100

Pomidor niski (karłowy)

60-80

40-50

Pomidor wysoki

80-100

50-60

Papryka

50-60

40-50

Seler korzeniowy

30-40

20-30

Por

20-30

15-20

Sałata głowiasta

20-25

20-25

 

Komentarze