Jak zagospodarować inspekt od wiosny do zimy

 


Maj w pełni, powoli z warzywnika znikają nowalijki: rzodkiewka, sałata, szpinak, itd. Pustoszeje również inspekt, gdyż kończą się zbiory wcześnie wysianych warzyw. Ale czy można pozwolić, aby inspekt był używany tylko od lutego do maja? Nic z tych rzeczy, bo to przecież świetne miejsce, w którym można uprawiać warzywa praktycznie przez cały sezon.

W amatorskiej uprawie posiada się raczej inspekty niewielkie, takie, w których sieje się warzywa na wczesny i szybki zbiór, czyli np. wspomniane już rzodkiewki. Warto pamiętać, aby rośliny dobierać tak, aby miały podobne wymagania co do ilości światła, temperatury i żeby sobie wzajemnie nie przeszkadzały. Najczęściej w ogrodach posiadamy inspekty niskie rzadziej wyższe. Jak więc je zagospodarować?


Inspekt niski ma tę zaletę, że szybko się nagrzewa, więc siewy można rozpocząć wcześnie, ale ciężko jest umieścić tam rośliny wysokie. Co można uprawiać w takim inspekcie? Oto kilka przykładów:

Przykład 1:

  • uprawa zaczyna się wcześnie od wysiewu rzodkiewki
  • po zebraniu rzodkiewki w inspekcie można umieścić siewki pomidorów lub rozsadę pomidorów popikowaną do osobnych do doniczek
  • w maju pomidory sadzi się do gruntu, a w inspekcie wysiewa lub sadzi warzywa ciepłolubne np. arbuzy, których uprawa potrwa do jesieni

Przykład 2:

  • w inspekcie sieje się w marcu/kwietniu wczesną kapustę na rozsadę
  • kapustę sadzi się w do gruntu, a w jej miejsce wkłada się rozsadę selera, która stoi tam do połowy maja
  • po połowie maja selery sadzi się do gruntu a w inspekcie można posadzić dynie

Przykład 3:

  • w marcu sieje się w inspekcie sałatę na rozsadę
  • w kwietniu sadzi się ją do gruntu, a do inspektu przenosi z pomieszczenia rozsadę pora
  • po 15 maja por sadzi się do gruntu, a w zwolnione w inspekcie miejsce wysiewa lub sadzi ogórki

Przykład 4:

  • w marcu/kwietniu sieje się warzywa na zieleninę np. koper lub buraczki na botwinę
  • po zebraniu umieszcza się w inspekcie rozsadę pomidorów na późniejszy zbiór
  • w czerwcu pomidory idą do gruntu a w ich miejsce można wysiać fasolkę szparagową

Taka uprawa ma tę zaletę, ze wstawioną do inspektu rozsadę czy już wysiane warzywa ciepłolubne można w łatwy sposób chronić przed późnymi przymrozkami. Inspekt można zamknąć a na górę dać dodatkowe okrycie w postaci włókniny czy nawet koca. A że taki inspekt objętościowo jest nieduży, to i można wstawić tam nawet jakieś źródło ciepła.

Przymrozki jednak w końcu się kończą, więc w okresie letnim górę inspektu, czyli np. okna zdejmuje się całkowicie. Po pierwsze, aby nie trzeba było ich stale otwierać i zamykać, po drugie jeśli to szyby, to aby się nie potłukły a po trzecie, aby warzywa dyniowate jak ogórki, dynie czy arbuzy mogły swobodnie pędami przerastać poza inspekt.

Przy tych przykładach warto zwrócić uwagę, że ziemia ma chwilę na odpoczynek. Czyli nie sadzi się tam na okrągło warzywo po warzywie, tylko na jakiś czas umieszcza rozsadę w doniczkach (pomidory, por, seler, itp.). A dopiero po zabraniu rozsady i wysadzeniu jej do gruntu w inspekcie znów coś sieje. Przez te kilka tygodni gleba ma czas, aby choć trochę się zregenerować. Aczkolwiek warto ją również wtedy zasilić np. kompostem, tym bardziej jeśli w inspekcie chcemy latem uprawiać warzywa dyniowate, które są żarłoczne.


A później przychodzi jesień. Warzywa ciepłolubne ogórki, dynie, arbuzy, fasolkę itd. się z inspektu zbiera. Górę znów nakrywa oknami i ponownie można wysiać te same warzywa, które siane były wczesną wiosną, czyli rzodkiewkę sałatę, szpinak, itp. Będą do spożycia w listopadzie i grudniu, gdzie posiane do gruntu byłyby narażone na przemarznięcie. 

To jeszcze o wysokich inspektach, które wolniej się nagrzewają i uprawę w nich zaczyna się trochę później.

Przykład 1:

  • w kwietniu sadzi się wczesną kapustę, kalafiory lub kalarepę
  • w czerwcu po zbiorze warzyw kapustnych okna się zdejmuje i sadzi pomidory lub paprykę, które będą w inspekcie rosły do jesieni

Przykład 2:

  • pod koniec kwietnia sadzi się pomidory, po połowie maja okna się zdejmuje, aby mogły swobodnie rosnąć
  • jesienią po zebraniu pomidorów inspekt się okrywa i siej szpinak, rzodkiewkę czy sałatę

Przykład 3:

  • Sieje się już w kwietniu fasolkę, w zamkniętym inspekcie nie przemarznie
  • po zbiorze fasolki w jej miejsce latem można posadzić późne odmiany kalafiorów lub brokuły

Oczywiście są to tylko przykłady i pomysły, bo inspekty można obsadzić sobie w dowolny sposób. Warto trzymać się zasady, że uprawę zaczynamy od roślin odpornych na chłody i krótki dzień, a potem stopniowo sadzi się i sieje warzywa ciepłolubne. A na koniec znów wraca do tych odporniejszych. W ten sposób praktycznie można korzystać z inspektu od lutego do grudnia. A przy ciepłych zimach to i nawet w styczniu można spod inspektu zbierać roszponkę.

Komentarze