Kiedy rozsada ogórków nadaje się do sadzenia

 


Ogórki najczęściej uprawia się dwoma metodami, tzn. siejąc nasiona wprost do gruntu oraz siejąc nasiona na rozsadę, którą sadzi się później na miejsce stałe. 

Wyprodukowanie rozsady ogórków zajmuje około 30 dni. Zresztą podobny czas zajmuje uzyskanie rozsady innych warzyw dyniowatych. Tyle dni mija od wysiania nasion do doniczek do momentu, kiedy są gotowe do posadzenia na miejsce stałe. To też jest istotna informacja, bo pozwala w przybliżeniu określić czas, kiedy ogórki wysiać, aby można je było posadzić do gruntu. Ogórki sadzi się do gruntu najczęściej dopiero po połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, więc siew na rozsadę należałoby rozpocząć po 15 kwietnia. Choć bezpieczniej przyjąć termin około 20-25 kwietnia, bo też nigdy nie wiadomo czy tzw. Zimni Ogrodnicy się w maju "nie spóźnią".


Rozsada ogórków powinna być sadzona na miejsce stałe po wykształceniu 3-4 liści. Dobrze jest również sprawdzić bryłkę korzeniową ogórków. Po wyciągnięciu z doniczki powinna być równomiernie przerośnięta przez młode, białe korzenie. Może się to wydać śmieszne, ale warto korzenie również powąchać. Powinny mieć świeży, typowo ogórkowy zapach.


Nie zawsze jest jednak możliwość, aby rozsadę mającą 30 dni i wspomniane 3-4 liście posadzić na miejsce stałe. Na przeszkodzie może stać pogoda i niskie temperatury, czy też gleba jeszcze się dobrze nie ogrzała (najlepiej gdyby miała kilkanaście stopni). Być może ogórki zostały wysiane zbyt wcześnie i nadają się już do sadzenia na początku maja. Albo miały tak komfortowe warunki, że rosły aż za szybko. Jeśli z tych różnych względów rozsada musi być przetrzymana nieco dłużej, to warto ją przesadzić do większych doniczek, najlepiej
 takich o średnicy 12 cm (czyli dość sporych). W takich doniczkach rozsadę można przetrzymać, aż ogórek wytworzy 5-6 liści.


Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Ogórki stojące blisko siebie zaczynają się nawzajem cieniować, przez co rozsada staje się wyciągnięta. Dlatego kiedy podrosną, warto porozstawiać doniczki trochę szerzej, aby rośliny nie konkurowały o światło. A jeśli uprawiamy rozsadę w wielodoniczkach, gdzie rozszerzyć sadzonek się nie da i jeśli nie planujemy jeszcze ogórków sadzić na miejsce stałe, to lepiej też przesadzić je do większych i osobnych doniczek.

Dlaczego te zalecenia odnośnie wieku rozsady, ilości liści i wysokości roślin są tak ważne? Bo zbyt stara, zbyt przerośnięta rozsada ogórków po prostu źle się przyjmuje po posadzeniu na miejsce stałe. Otrzymane z niej rośliny:

  • mają słaby system korzeniowy, 
  • są bardziej podatne na choroby, 
  • łatwo zrzucają zawiązki owoców, 
  • szybko więdną przy większym nasłonecznieniu
  • zaczynają owocować później
  • dają mniejszy plon

Dlatego nawet jeśli rozsada ogórków przerośnie, poleca się ponownie wysiać nasiona i sadzić rozsadę młodą, mającą nawet mniej niż 3-4 liście, niż rozsadę zbyt starą i przerośniętą. Ogórki przecież można z powodzeniem wysiewać także w czerwcu.

Komentarze