Jak, kiedy i czym ściółkować truskawki

 


Ściółkowanie truskawek odgrywa dużą rolę w zwiększaniu plonu oraz poprawianiu jakości a przede wszystkim zdrowotności owoców. 

Ściółkowanie chroni owoce przed zabrudzeniem ziemią, ale również izoluje od kontaktu z glebę, dzięki czemu zabezpiecza je w dużym stopniu przed grzybami chorobotwórczymi, powodującymi gnicie owoców. Oczywiście ściółka zmniejsza parowanie wody z gleby, co w czasie suszy jest istotne, a także ogranicza rozwój chwastów. Dodatkowo niektóre rodzaje ściółki mogą podnosić temperaturę gleby, co przyspiesza owocowanie truskawek. Ściółkować warto zarówno gleby lekki jak i ciężkie.


Ściółkę należy rozłożyć stosunkowo wcześnie, zanim łodygi obciążone owocami położą się na ziemi. Jednak zbyt wczesne położenie ściółki zwiększa ryzyko uszkodzenia kwiatów przez wiosenne przymrozki.


Najczęściej ściółkuje się słomą. Nawet angielska nazwa truskawki (strawberry, straw-słoma) sugeruje, że rośliny te lubią słomę. Najlepsza jest słoma pszenna lub żytnia. Należy unikać ściółkowania słomą owsianą, gdyż owies jest często atakowany przez węgorka niszczyka, szkodnika również truskawek. I może on z takiej słomy przenosić się na truskawki. Ściółkować słomą można całe międzyrzędzia, ale kiedy brakuje nam tego materiału, to warto nawet tylko garść słomy podłożyć pod owoce. Zawsze będą czystsze i nie będą miały kontaktu z ziemią. Międzyrzędzia najłatwiej ściółkuje się słomą stosunkowo krótką, długości 15-20 cm.


Innymi dobrymi materiałami są folia i włóknina, w obu przypadkach najlepiej czarne. Dlaczego czarne, bo podnoszą temperaturę gleby, co przy chodnej wiośnie jest istotne i oczywiście przyspieszają owocowanie. Szacuje się, że truskawki uprawiane na foli lub włókninie dojrzewają od 3 do 10 dni wcześniej w stosunku do truskawek nieściółkowanych. Takie materiały lepiej ograniczają wzrost chwastów i w praktyce chwasty pojawiają się tylko w otworach przeznaczonych na truskawki. Przy uprawie na folii i włókninie ważne, aby gleba była przed okryciem tymi materiałami dobrze przygotowana, nawieziona i wilgotna. Trochę może przeszkadzać, że są to materiały sztuczne i generuje się przez to śmieci, plastik, itd, na szczęście w handlu są już folie biodegradowalne i włókniny biodegradowalne (wykonane z owczej wełny). Po zbiorach wystarczy te materiały wymieszać, przysypać ziemią.

Wrócę jeszcze do słomy, bo ją również trzeba po zakończeniu zbiorów zebrać i najlepiej spalić, bo może być siedliskiem chorób i szkodników. 


Jakie materiały nie nadają się do ściółkowania truskawek? Ze względu na łatwe przejmowanie przez truskawki obcych zapachów nie nadają się na ściółkę materiały intensywnie pachnące, spleśniałe, nie nadają się też materiały chłonące wodę i zanieczyszczające owoce, czyli m.in. torf i trociny. Skądinąd świetne materiały do ściółkowania jak trawa i siano również się nie nadają, a to ze względu na podatność siana na grzyb powodujący szarą pleśń, co niestety zwiększałoby tylko nasilenie tej choroby na truskawkach.

Komentarze