Cebula wykopana, zebrana, ale plony nie są zadowalające. Cebula jest niewielka i jest jej mało. Co więc wpływa na wzrost i późniejszy plon cebuli.
Warto zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska gdzie chcemy sadzić cebulę. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Będzie rosła w półcieniu, ale plony tam będą słabsze. Nie należy sadzić cebuli w miejscu, gdzie zbiera się i długo utrzymuje woda np. po opadach. Odpadają więc wszelki zagłębienia terenu. Jeśli nie mamy takiego miejsca na działce, w ogrodzie, to najlepiej sadzić i siać cebulę na grządkach podwyższonych gdzie wysoki poziom wody nie będzie cebuli zagrażał. Jeśli cebula będzie miała zbyt dużo wilgoci w glebie, to zacznie gnić.
Najlepiej pod uprawę cebuli sprawdza się gleba lżejsza, bardziej przepuszczalna. Tam lepiej rośnie. Na ciężkich i zbitych glebach może już być problem, dlatego ziemie wokół cebuli należy często spulchniać i nie dopuścić do powstania skorupy na powierzchni, co utrudnia dostęp powietrza do korzeni.
Na zbiory wpływa gęstość siewu i sadzenia. Jeśli rośliny będą rosły zbyt blisko, jedna na drugiej, to będą konkurować o wodę, pokarm i słońce. Najprościej jest uprawiać cebulę z dymki, sadząc ją od razu w odpowiedniej rozstawie np. co 10-15 cm. Można sadzić trochę gęściej (co 8 cm), jeśli będziemy stopniowo wyrywali cebule do bezpośredniego spożycia. A siejąc cebulę, trzeba się liczyć z tym, że będzie wymagała po wschodach przerywania.
Cebula do prawidłowego wzrostu potrzebuje nawożenia. Kiedy buduje masę zieloną (szczypior), potrzebuje azotu, a kiedy rozwija część podziemną to potasu i fosforu. Bardzo dobrze sprawdza się nawożenie cebuli obornikiem. Najlepiej glebę zasilić na jesień. Nie zaleca się podawać obornika na wiosnę, z tego względu, że słabo rozłożony na wiosnę obornik mógłby zbyt stymulować wzrost masy zielonej, co odbywałoby się kosztem przyrostu części podziemnej. Pobieranie składników pokarmowych nie jest w trakcie sezonu równomierne. Najwięcej azotu cebula potrzebuje wiosną w kwietniu i maju, a potasu i fosforu w lipcu i sierpniu.
Jeśli chodzi o nawadnianie, to w przypadku cebuli powinno być równomierne. Za dużo wody a cebula zacznie gnić, z kolei za mało a będzie słabo rosła. Z powodu braku opadów cebula zaczyna zasychać i zbiory, zamiast przeprowadzać w sierpniu, przeprowadza się już w lipcu, kiedy cebula mogłaby jeszcze te kilka tygodni porosnąć. Dlatego ciekawym pomysłem jest siew czy sadzenie cebuli już jesienią, zwłaszcza że ostatnie zimy mamy lekkie. Młoda cebula na wiosnę będzie korzystać z tej wilgoci zgromadzonej w glebie przez całą zimę. Zbiera się ją wtedy już w czerwcu, zanim przyjdą największe upały i susza.
Plon obniżają również szkodniki choroby. Wśród najgroźniejszych szkodników cebuli można wyróżnić śmietkę cebulową, która wgryza się do wnętrza cebul i powoduje ich gnicie. Jest prosty sposób, aby zapobiegać atakowi śmietki, mianowicie obok cebuli sadzi się marchew, która swoim zapachem dezorientuje śmietkę. Jeśli chodzi o choroby, to groźny może być mączniak. Porażone przez grzyba szczypior zamiera i cebula przedwcześnie kończy wegetację. Rozwojowi mączniak sprzyja wysoka wilgotność i umiarkowana temperatura. Przy upalnej i suchej pogodzie pojawia się rzadko.
I jeszcze kilka pomniejszych czynników. Na obniżenie plonu cebuli wpływa zachwaszczenie. Chwasty zabierają składniki pokarmowe, wodę i zacieniają cebulę. Jeśli cebula zacznie kwitnąć, to też nie ma co liczyć na dobre zbiory, dlatego warto pędy kwiatostanowe od razu wycinać. Na słabe zbiory wpływ także ma zbyt częste obrywanie szczypioru do jedzenia, bo to osłabia roślinę.
Komentarze
Prześlij komentarz