Kiedy i jak dzielić, odmładzać i sadzić rabarbar

 


Rabarbar to proste w uprawie warzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić ogródek. Jesień to najlepszy czas na dzielenie, odmładzanie i sadzenie rabarbaru.

Rabarbar najlepiej rozmnażać przez podział. Wrzesień i październik to odpowiedni moment, aby to zrobić. Do dzielenia można przystąpić, jak tylko liście rabarbaru zżółkną i zwiędną. Najczęściej będzie się to działo po połowie września i w październiku. Posadzony w tym terminie rabarbar zdąży się jeszcze bez problemu przed zimą ukorzenić i na wiosnę będzie można liczyć już na niewielki plon.

Najkorzystniej jest wykopać całą, kilkuletnią karpę rabarbaru i podzielić ją na sadzonki. Każda sadzonka powinna mieć przynajmniej jeden silny pąk, a najlepiej nawet 2-3 takie pąki, dwa korzenie i ważyć około 250 gramów. Starsze, duże karpy najprościej dzielić szpadlem. Miejsca cięcia i zranienia dobrze jest posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Gotowe sadzonki dobrze jest od razu posadzić w nowe miejsce.


Ale zanim przystąpimy do sadzenia, to warto tydzień wcześniej przygotować stanowisko pod rabarbar. Najlepiej sadzić rabarbar w miejscu nasłonecznionym, choć będzie dobrze rósł także posadzony w cieniu np. pod drzewami, choć tam jednak będzie plonował nieco później. Z kolei na glebach lekkich i ciepłych, dobrze nasłonecznionych można liczyć na wcześniejsze zbiory. Glebę przed posadzeniem warto głęboko przekopać (nawet na dwa szpadle), bo korzenie rabarbaru sięgają nawet 1 metr w głąb. Rabarbar bardzo korzystnie reaguje na nawożenie nawozami organicznymi, szczególnie obornikiem. Dlatego przed posadzeniem glebę warto właśnie z obornikiem przekopać.

Na przygotowanym miejscu sadzi się sadzonki, tak aby pąk wierzchołkowy był tylko lekko przykryty ziemią. Konkretniej mówiąc, nad pąkiem powinna być 2-3 cm warstwa ziemi. Przy sadzeniu trzeba pamiętać, że rabarbar silnie się rozrasta i tworzy dużą masę liści. Rozstawa roślin zależy od odmiany i typu gleby. Na glebach słabszych powinna wynosić około 1 × 1 m a na glebach bardziej zasobnych, gdzie rabarbar będzie silniej rósł, rozstawa powinna być większa i wynosić 1,20 × 1,20 m lub nawet 1,50 × 1,50 m. Po posadzeniu wskazane jest przykrycie sadzonek około 5 cm warstwą obornika lub kompostu. Dzięki czemu ziemia nie przemarznie tak głęboko i na wiosnę rabarbar szybciej rozpocznie wzrost.

sadzonki przykryte na zimę obornikiem

Kiedy odmładzać rabarbar? Rabarbar to warzywo wieloletnie i szczyt plonowania osiąga w 5-7 roku po posadzeniu. Potem plon zaczyna stopniowo spadać, ogonki liściowe stają się mniejsze. Dlatego warto rośliny mające 8-10 lat odmładzać. Po wykopaniu i podzieleniu starych karp na sadzonki rabarbar może wrócić w to samo miejsce, po tylu latach ile w danym miejscu rósł.

Czy można rozmnażać rabarbar z nasion? Można, ale trzeba się liczyć, z tym że rośliny uzyskane z siewu mogą się różnić od rośliny matecznej. Przykładowo zbieramy nasiona z rabarbaru o czerwonych ogonkach liściowych i z tych nasion uzyskujemy roślinę o zielonych ogonkach. Poza tym uzyskanie młodych roślin trochę trwa. Nasiona wysiewa się wiosną, nowe sadzonki sadzi dopiero późnym latem i jesienią, ale nie ma co liczyć na zbiory w przyszłym roku, bo rośliny są jeszcze za słabe, aby zrywać z nich liście.

Komentarze