Oprócz zwykłych truskawek, które owocują raz w sezonie, warto również uprawiać truskawki powtarzające owocowanie, stale owocujące. Można je uprawiać w gruncie, ale świetnie nadają się też do uprawy w pojemnikach. Takie truskawki owocują do późnej jesieni i nawet w listopadzie potrafią mieć jeszcze owoce, choć pogoda i mała ilość słońca bardzo spowalnia ich dojrzewanie. I właśnie, zanim przyjdzie zima, warto je przygotować i przed negatywnymi skutkami niskich temperatur zabezpieczyć.
Gdyby truskawki powtarzające owocowanie przenieść do pomieszczenia, ustawić w ciepłym i widnym miejscu, np. na okiennym parapecie, to powinny dalej rosnąć, kwitnąć i wiązać owoce. Choć trzeba przyznać, że smak takich owoców będzie się różnił (na niekorzyść) od tych owoców zbieranych latem. Po prostu w miesiącach jesiennych i zimowych nawet na oknie z południową wystawą może truskawkom światła słonecznego brakować, co odbija się właśnie na smaku.
Aby truskawki i w następnym sezonie obficie kwitły i owocowały, potrzebują okresy zimowego spoczynku. Zanim więc nastanie mróz, usuwa się, wycina, wszystkie łodygi z kwiatami i owocami, aby roślina nie marnowała na nie energii.
Jesienią liście truskawek powtarzających owocowanie nie wyglądają już najlepiej. Sporo liści jest martwych, zaschniętych, jeszcze więcej przebarwionych a mogą zdarzyć się także liście z plamkami, co może świadczyć o prażeniu przez choroby. Wszystkie takie liście również się wycina, pozostawiając tylko liście zielone i zdrowe. Pozostawione liście będą chroniły pąki i korzenie przed przemarznięciem. Wycięcie wszystkich liści skutkowałoby usunięciem także pąków, które jesienią już się zawiązały i z których wiosną i latem będą owoce.
Truskawki powtarzające owocowanie ze względu na to, że do późnej jesienią mogą wiązać owoce, nie są tak dobrze przygotowane do przetrwania zimy jak zwykłe truskawki. Truskawki rosnące w donicach i pojemnikach mogą być narażone na przemarzniecie systemu korzeniowego, dlatego należy je na zimę schować. Można je przenieść do tunelu, szklarni i inspektu, gdziem warto donice i pojemniki z truskawkami dodatkowo wkopać w ziemię. Truskawki można też zimować w garażu lub szopie, dobrze jednak, aby nie były to ogrzewane pomieszczenia, bo do prawidłowego, zimowego spoczynku, truskawki potrzebują niskich temperatur. Aby w takich pomieszczeniach korzenie truskawek nie przemarzły można doniczki z roślinami zabezpieczyć styropianem, lub włożyć do większego, szerszego pojemnika np. wiadra i obłożyć słomą.
Jeśli truskawki stale owocujące są uprawiane w gruncie, to na zimę warto je okryć. Na okrycia dobrze sprawdzają się gałązki świerkowe, które zapewniają dostęp powietrza, nie nasiąkają wodą, nie sklejają się i co ciekawy w jakimś stopniu mogą również ograniczać rozwój szarej pleśni na truskawkach. Na okrycia sprawdzi się również oczywiście słoma, poza tym kompost i suche liście (o ile są zdrowe).
Truskawki rosnące w gruncie mogą liczyć na opady, te zimowane w pojemnikach trzeba od czasu do czasu podlać. Co tydzień warto sprawdzić wilgotność i w miarę potrzeby podlewać tyle, aby gleba była tylko lekko wilgotna.
Komentarze
Prześlij komentarz