Łuski cebuli często traktuje się jako odpad. Ale w ogrodzie wszystko się przydaje i łuskę cebuli można wyrzucać na kompost. Lepiej jest jednak zbierać łuski przez całą zimę, przydadzą się na wiosnę m.in. do sporządzenia różnych preparatów.
Tak jak ludzie wykorzystują cebulę w leczeniu różnych chorób, tak samo łuskę można wykorzystać w leczeniu roślin i zwalczaniu szkodników na roślinach.
Łuski zawierają przydatne substancje i związki:
- fitoncydy-związki zapobiegające rozwojowi grzybów i bakterii, a także odstraszające szkodniki
- flawonoidy-mają właściwości przeciwzapalne, w przypadku roślin zwiększają ilość węglowodanów, czyli cukrów w roślinach np. w owocach
- karotenoidy
- witamina C
Tak jak wspominałem, łuski można dodawać na kompost, ale dobrze sprawdzają się także dodane pod rośliny podczas sadzenia. Można dodawać np. do dołka podczas sadzenia pomidorów, mała garść łusek na jeden krzak pomidora. Oprócz tego, że będą użyźniać glebę, to łuski w glebie będą zapobiegały rozwojowi chorób grzybowych, zwłaszcza tych glebowych. Będą także odstraszać szkodniki glebowe, które chciałyby podgryzać korzenie pomidorów. Z tego względu poleca się również dodawać łuski do dołka podczas sadzenia ziemniaków, aby odstraszyć drutowce, które wygryzają tunele w ziemniaczanych bulwach.
Przejdźmy do preparatów, które można zrobić z łusek cebuli. Najprostszym do wykonania jest gnojówka:
Około 50-100 g łusek zalewa się 2 litrami wody, najlepiej deszczówki. Odstawia na około tydzień do przefermentowania. Po tym czasie gnojówkę rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:10. Można używać jako oprysk jak i do podlewania.
Opryskiwać gnojówką poleca się rośliny szczególnie podatne na choroby grzybowe m.in. pomidory i ziemniaki. Dobrze gnojówka sprawdzi się także do podlewania roślin, zwłaszcza młodej marchwi. Taka marchew jest wiosną często atakowana przez połyśnicę marchwiankę, a zapach gnojówki będzie tego szkodnika dezorientował i odstraszał.
Bardziej pracochłonne jest przygotowanie wywaru z łusek cebuli:
500 g łusek zalewa się 10 litrami wody i odstawia na 24 godziny. Po tym czasie gotuje się wszytko przez około 30 minut. Następnie studzi się pod przykryciem i preparat jest gotowy do użycia. Wywar zachowuje swoje właściwości przez około tydzień, ale jeśli wleje się go słoika i zamknie, to można go używać nawet przez 4 miesiące. Ilość łusek i wody można sobie proporcjonalnie zmniejszyć.
Można przepis na wywar trochę uprościć:
Do półlitrowego słoika, lub innego naczynia o takiej objętości wkłada się łuskę cebuli aż po brzegi i zalewa do pełna wrzątkiem. Następnie wszystko przelewa się do garnka i gotuje przez 30 minut. Po tym czasie studzi i można wywar używać.
Tutaj podobnie takim wywarem opryskuje się rośliny narażone na choroby grzybowy. Wywar bez rozcieńczenia jest polecany także do zwalczania szkodników na roślinach, zwłaszcza mszyc. Opryskanie roślin wywarem będzie spełniało właściwości odstraszające szkodniki, mszyce nie będą siadały na takich opryskanych roślinach. Do wszelkiego rodzaju oprysków warto dodać mydła ogrodniczego, aby preparat lepiej przylegał do roślin i spotęgować działanie oprysku na szkodniki.
Przygotowany wywar można także użyć do zaprawiania nasion przed siewem:
1 łyżkę wywaru wlewa się do 200 mililitrów wody. W takim płynie moczy się nasiona nie dłużej niż 24 godziny.
Płyn ma działanie dezynfekujące i zwiększa energię kiełkowania nasion. Poleca się w nim moczyć nasiona m.in. pomidorów i ogórków.
Jeśli nie wykorzystamy zgromadzonej łuski do przygotowania gnojówki i wywaru, to jest jeszcze jeden moment na wiosnę kiedy łuska się przyda i jest to Wielkanoc.
Łuski cebuli zalewa się w garnku wodą i gotuje około 15-20 minut. Do powstałego wywaru wrzuca się jajka i dodaje 1 łyżkę 10% octu i znów gotuje przez kilka minut.
Jajka do farbowania najlepiej wybierać białe, wtedy kolor będzie bardziej widoczny. Warto także poeksperymentować z kolorami łuski, łuski czerwony będą dawały ciemniejszy kolor.
À propos koloru łusek, to można znaleźć informację, że najwięcej tych czynnych substancji jak np. fitoncydy znajduje się w żółtych łuskach, mniej w czerwonych a najmniej w białych. Do sporządzania różnego rodzaju preparatów należy używać tylko łusek zdrowych.
Komentarze
Prześlij komentarz