Kalendarium uprawy poziomek

 


Poziomki to byliny z rodziny różowatych, możemy je podzielić na dwie grupy: rozłogowe (często nazywane dzikimi) i bezrozłogowe, które rozmnaża się z nasiona. I właśnie najczęściej w naszych ogrodach uprawiana jest ta druga grupa. Kiedy poziomki siać, kiedy sadzić i jak o nie dbać przez cały rok.

Styczeń. Już w styczniu można zacząć wysiewać nasiona poziomek na rozsadę. Czas produkcji rozsady poziomek, czyli od momentu wysiania do posadzenia na miejsce stałe zajmuje około 80 dni. Wysiane w styczniu będą gotowe do posadzenia już w kwietniu. Aczkolwiek trzeba się liczyć, z tym że w kwietniu przymrozki zdarzają się często, więc będą wymagały okrycia np. w postaci włókniny czy niskiego tunelu foliowego. Za to zbiór owoców będzie przyspieszony.

Luty. W amatorskiej uprawie korzystniej jest jednak wysiewać poziomki na rozsadę w lutym. Dzień jest już dłuższy, więc młode rośliny będą miały lepsze warunki wzrostu. Jeśli posiejemy poziomki w lutym, to będą gotowe do posadzenia w maju, kiedy ryzyko przymrozków jest już znacznie mniejsze i nie trzeba będzie roślin zabezpieczać.


Marzec. Po ukazaniu się 3 listków poziomki pikujemy w rozstawie 5x5 cm. Korzystniej jest jednak młode rośliny popikować od razu do osobnych doniczek. Kiedy się ociepli i ziemia obeschnie, przygotowujemy stanowisko pod poziomki. Glebę warto nawieźć obornikiem i kompostem oraz spulchnić. Na istniejących już plantacjach glebę pomiędzy poziomkami się spulchnia, odchwaszcza i także nawozi. Stosuje się nawozy bogate w potas i fosfor. Usuwa się także stare, zeszłoroczne liście poziomek, które najlepiej spalić.

Kwiecień. Sadzi się rozsadę poziomek wysianych w styczniu. Dbamy, aby rośliny nie przemarzły. Na stanowisku gdzie będziemy rośliny sadzić w maju dbamy, aby nie doszło do zachwaszczenia. Dalej regularnie odchwaszczamy istniejące już plantacje.

Maj. Sadzimy rozsadę poziomek wysianą w lutym. Poziomki można sadzić w rozstawie 30x20-25 cm. Do dobrego przyjęcia się poziomki potrzebują wilgotnej gleby, wiec jeśli opadów brakuje, to przed sadzeniem glebę trzeba porządnie zlać. Owocujące plantacje zasilamy azotem, pierwszy raz przed kwitnieniem, a potem drugi raz po 3 tygodniach. Zwracamy uwagę na obecność szkodników i chorób. Problemy są identyczne jak w przypadku truskawek, czyli wśród szkodników na poziomkach może się pojawić kwieciak malinowiec czy przędziorek chmielowiec a wśród chorób szara pleśń (szczególnie przy wilgotnej pogodzie). Zanim pojawią się owoce, poziomki ściółkujemy np. słomą. Wysiewamy nasiona poziomek na rozsadę, którą planujemy sadzić w sierpniu i wrześniu. 


Czerwiec. Kolejny raz zasilamy dwukrotnie poziomki azotem. Rozpoczynamy zbiór owoców. Owoce najlepiej zbierać 2-3 razy w tygodniu. Najsmaczniejsze są owoce w pełni wybarwione. W przeciwieństwie do truskawek poziomki zbiera się bez szypułek. Zbieramy (oczywiście osobno) także owoce zgniłe, aby ograniczyć ryzyko chorób. Plantacje pielęgnujemy, odchwaszczamy i spulchniamy glebę. Dbamy o nawadnianie, bo przy braku opadów owoce drobnieją i plon znacząco spada.

Lipiec. Kontynuujemy zbiory owoców. Po pierwszych obfitych zbiorach poziomki przechodzą przez krótki okres przerwy w owocowaniu. Ten czas warto wykorzystać na usuniecie starych, zaschniętych liści, szczególnie tych leżących na ziemi, liści przebarwionych i z plamami, a także zaschniętych łodyżek, z których już zebraliśmy owoce. Po tej przerwie poziomki znów wchodzą w stadium owocowania. Przygotowujemy stanowisko pod kolejne sadzenie poziomek.

Sierpień. Sadzimy rozsadę wysianą w maju. Sadzenie latem wymaga z jednej strony sporo dbałości o rośliny (podlewanie), a z drugiej im szybciej posadzimy poziomki, tym lepiej się zakorzenią i rozrosną przed zimą. Pozyskujemy nasiona poziomek: wybieramy owoce tylko w pełni dojrzałe, typowe dla danej odmiany i oddzielamy nasiona od miąższu. Jak to zrobić pokazane jest w filmie poniżej.

Wrzesień. Owocowanie zaczyna zwalniać, ale nadal kontynuujemy zbiory. Dalej sadzimy także rozsadę. Wrzesień to najlepszy czas na zakładanie nowych plantacji. W powietrzu jest więcej wilgoci, upały są rzadkością, częściej pada, temperatura jest bardziej umiarkowana i dzień jest też jeszcze wystarczająco długi. Wszystkie te czynniki ułatwiają przyjęcie się nowo posadzonych poziomek.

Październik. Kończymy zbiory. Plantacje znów warto posprzątać: usunąć stare liście i zaschnięte łodygi. Jeśli poziomki są silnie porażone przez choroby i zaatakowane przez szkodniki, należałoby zastosować odpowiednie opryski. Usuwamy starą ściółkę, w której mogą zimować szkodniki. Plantacje nawozimy potasem i fosforem. A w miejscu, gdzie na wiosnę planujemy sadzić nowe poziomki, zasilamy glebę obornikiem. Poziomki bardzo dobrze reagują na nawożenie obornikiem.

Listopad. Kiedy niskie temperatury się ustalą, a gleba zacznie z wierzchu zamarzać, poziomki okrywamy. Bardzo dobrze do tego celu nadają się gałązki roślin iglastych, które z jednej strony chronią od chłodu, a z drugiej strony w cieplejsze dni nie dopuszczają do przegrzania okrytych roślin.

Grudzień. Sprawdzamy zimowe okrycia, szczególnie po silniejszych wiatrach. Jeśli zimą rzadko pada i gleba robi się sucha, to w bezmroźne dni od czasu do czasu poziomki podlewamy.

Komentarze