Dlaczego rzodkiewki nie rosną w korzeń tylko w liście

 


Rzodkiewki to jedne z najpopularniejszych warzyw i trudno sobie bez nich wyobrazić wiosenny ogród. Jednak czasami zdarza się, że zamiast rosnąć w korzeń, tworzyć charakterystyczne zgrubienie korzenia, rosną w liście, a potem szybko zakwitają. Jakie są tego przyczyny?

Przyczyny można szukać w terminie siewu. Rzodkiewki warto siać wiosną możliwie wcześnie, już w marcu, bowiem dobrze znoszą przymrozki do -4 stopni Celsjusza a optymalna temperatura uprawy to 12-14 stopni Celsjusza. Gdy temperatura zaczyna przekraczać 18-20 stopni, wzrost korzenia zostaje zahamowany, proces wybijania w pędy kwiatostanowe zostaje przyspieszony. Poza tym rzodkiewka to roślina długiego dnia, jeśli więc liczba godzin ze słońcem w ciągu doby dochodzi do 12-15, rzodkiewka zaczyna kwitnąć przed wytworzeniem prawidłowego zgrubienia korzenia. Dlatego też rzodkiewkę najlepiej siać od marca, przez cały kwiecień, w odstępach tygodniowych, aby wydłużyć jej zbiór. Posiana w maju trafi już na niesprzyjające warunki tzn. długi dzień i wysokie temperatury (często już pierwsze upały). Drugi bardzo korzystny termin siewu rzodkiewki to jesień, od końca sierpnia i przez cały wrzesień. Warunki bywają wtedy jeszcze bardziej sprzyjające niż wiosną. Dzień się skraca, temperatury są umiarkowane, rzadziej pojawiają się upały, w powietrzu jest więcej wilgoci, i wszystko to sprawia, ze rzodkiewki nie wybijają w pędy kwiatostanowe, tworzą dorodny korzeń, co więcej ten korzeń jest zdrowy, gdyż jesienią bardzo rzadko atakuje śmietka powodująca robaczywienie korzeni. 

Do uprawy rzodkiewki należy wybierać miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Posiana w cieniu nie będzie tworzyła korzenia, prędzej wyrośnie w liście. Najlepiej rzodkiewkę uprawiać po ziemniakach, cebuli, pomidorach. Należy unikać uprawy po roślinach kapustnych.

Na glebach ciężkich rzodkiewki mają problem z rozwijaniem korzeni. Zwięzła ziemia ogranicza ich rozwój, dodatkowo często zgrubienia są zniekształcone. Najlepiej rosną kiedy ziemia luźna. Ciężkie ziemie warto przed siewem wzbogacić np. piaskiem, aby je rozluźnić i umożliwić rozwój korzeni. Z drugiej strony do uprawy rzodkiewki nie nadają się również bardzo piaszczyste gleby. Tam nawet pomimo odpowiednich warunków pogodowych, temperaturowych, oświetleniowych rzodkiewka znacznie szybciej wybija w pędy kwiatostanowe.


Na rozwój liści kosztem korzeni wpływ ma także błędne nawożenie. Szczególnie nadmiar azotu może powodować taki stan rzeczy. Rzodkiewki nie należy przed wiosennym siewem nawozić świeżym obornikiem. Obornik najlepiej przekopać na jesień, aby zdążył się rozłożyć. Bezpieczną opcją nawiezienia stanowiska pod rzodkiewki jest kompost.

Rzodkiewka wymaga stałego i równomiernego podlewania. To warzywo, które ma duże zapotrzebowanie na wodę, gdyż szybko rośnie i płytko się korzeni. Jeśli wierzchnia warstwa gleby przeschnie i nie podlejemy rzodkiewki, możemy zapomnieć o soczystym i jędrnym korzeniu. Niedobór wody zwalnia tempo wzrostu, a zgrubienia stają się łykowate i zdrewniałe. Brak wody także przyspiesza wybijanie w pędy kwiatostanowe.


Jednak po częstym podlewaniu ziemia wokół rzodkiewki staje się zbita, korzenie mają utrudniony rozwój i dostęp do powietrza. Dlatego ziemię wokół rzodkiewki należy regularnie spulchniać. Spulchniać najlepiej w miarę wzrostu rzodkiewki, tzn. kiedy rośliny są jeszcze małe, spulchnia się na około 3 cm, kiedy rzodkiewki podrosną, można spulchniać głębiej na około 6 cm.

Nie należy również zapominać o tym, że korzeń rzodkiewki musi mieć miejsce na rozwój. Dlatego kiedy rzodkiewki wykształcą 1-2 liście właściwe, trzeba zbyt gęste wschody przerwać. Wyrywa się rośliny najsłabsze, a pozostawia najsilniejsze w odległości 4-5 cm od siebie. Zaniechanie przerywki powoduje, że rośliny konkurują o światło i pokarm, część nadziemna się wyciąga, a rosnące zbyt blisko siebie korzenie nie mają miejsca na rozwój i nie przyrastają na grubość. Należy więc siać w miarę rzadko i aby sobie życie ułatwić, można zrobić prosty znacznik do siewu rzodkiewki. (Zobacz również Jak zrobić znacznik do siewu rzodkiewki)

Podsumowując, stanowisko pod uprawę rzodkiewki warto dużo wcześniej nawieźć, siać rzodkiewkę wcześnie i nie za gęsto, a potem dbać o regularne podlewanie i spulchnianie.

Komentarze

  1. Interesujące! Nie wiedziałem o tym. Ciekawe, co jeszcze można odkryć na temat tego, dlaczego niektóre warzywa rosną w liściach, a nie w korzeniach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz