Jakie wapno zastosować pod pomidory


 Uprawiając pomidory, warto wcześniej zastosować pod nie wapno. Pomoże to ograniczyć późniejsze problemy pojawiające się na owocach, a także zapobiegnie niedoborom pokarmowym.


Zanim jednak zdecydujemy się na zwapnowanie stanowiska pod pomidory, warto zbadać pH gleby. Pomidory to warzywa, które mogą rosnąć w lekko kwaśnej glebie, preferują pH 5,5-6,2. Jeśli jednak odczyn jest niższy, gleba jest kwaśna, to zwapnowanie pomoże odczyn podnieść. Zbyt kwaśna gleba powoduje, że rośliny bardzo słabo pobierają składniki pokarmowe z gleby. Przy zwiększonej kwasowości dostępność tak ważnych pierwiastków jak azot, potas, fosfor, czy magnez się zmniejsza. Rośliny gorzej rosną, słabiej zawiązują owoce, częściej pojawiają się z nimi problemy.


Jednym z problemów spowodowanych brakiem wapna w glebie jest sucha zgnilizna wierzchołkowa. Ta choroba fizjologiczna pojawia się najczęściej latem, przy suchej, upalnej pogodzie. W tym czasie objawy niedoborów wapna pojawiają się na owocach zarówno zielonych jak i dojrzałych. Na wierzchołku owocu pojawia się plamka, która z czasem zaczyna się powiększać, zapada do środka, ciemniej i brązowieje. Zwapnowanie gleby pod pomidory pomaga taki problem ograniczyć. Choć jeśli upalna i sucha pogoda będzie się przedłużać, a my nie zadbamy o regularne podlewanie, to nawet pomimo obecności wapna w glebie takie owoce mogą się pojawiać.


Innym z problemów, który może być spowodowany brakiem wapna w glebie, jest żółknięcie liści pomidorów. Ze zbyt kwaśnej gleby pomidory mają utrudnione pobieranie magnezu. Jego niedobory objawiają się ty, że tkanki pomiędzy nerwami najstarszych, dolnych liści robią się żółte, przy czym nerwy nadal pozostają zielone. Przy dużym i dalej postępującym niedoborze magnezu dochodzi do całkowitego zbrunatnienia i zaschnięcia blaszki liściowej. Osłabia to bardzo roślinę, bo żółte, a potem zasychające liście to ograniczona zdolność przeprowadzania procesu fotosyntezy.


Dlatego pod pomidory warto stosować nawozy wapniowo-magnezowe, np. dolomit. Dolomit to naturalny nawóz, który nad zwykłym wapnem ma tę przewagę, że nie dość, że glebę odkwasza to jeszcze dostarcza pomidorom zarówno wapń jak i magnez. W jakich dawka stosować dolomit? Podobnie jak w przypadku zwykłego wapna dawka zależy od rodzaju gleby. Na glebach słabszych stosuje się wapnowanie mniejszymi dawkami, zaś na glebach lepszych i ciężkich dawki powinny być większe:

  • na glebach lekkich ok. 2 kg dolomitu na 10 metrów kwadratowych
  • na glebach średnich ok. 4 kg dolomitu na 10 metrów kwadratowych
  • na glebach ciężkich ok. 5 kg dolomitu na 10 metrów kwadratowych

Nawozy wapniowo-magnezowe najlepiej stosować na jesień, gdyż wolno się uwalniają. Jest także możliwość stosowania ich wiosną, jednak wapnowanie należy przeprowadzić na miesiąc przed sadzeniem roślin.

Komentarze