Dlaczego warto sadzić aksamitki obok pomidorów

 


Uprawa współrzędna roślin niesie za sobą wiele korzyści. Dobrym przykładem takiego sąsiedztwa są aksamitki i pomidory. Aksamitki posadzone obok pomidorów sprawiają, że te lepiej rosną, są zdrowsze, mniej narażone na atak szkodników a co za tym idzie, mogą dawać lepsze plony. Korzystny wpływ aksamitek na pomidory potwierdzają także badania.

Kwitnące aksamitki przyciągają owady pożyteczne w tym zapylacze. Owszem pomidory są samopylne, ale potrzebny jest ruch powietrza wokół kwiatów (wiatr, ręczne potrząsanie kwiatami), aby doszło do zapylenia. Kręcące się w pobliżu pszczoły czy trzmiele swoim brzęczeniem sprawiają, że opadający pyłek może być przeniesiony i zapylać kwiaty. Poza tym aksamitki przyciągają pasożytnicze osy-błonkówki, które uniemożliwiają rozwój gąsienic żerujących np. na owocach pomidorów. Kwiaty aksamitek przyciągają także biedronki, które jak wiadomo, zjadają mszyce. Jedna z największych zalet aksamitek, to odstraszanie nicieni glebowych. Korzenie aksamitek zawierają toksyczne dla nicieni substancje. Ten związek nazywa się alfa-tertienyl i co ciekawe badania wykazały, że może ograniczać także wzrost niektórych chwastów. Nicienie to maleńkie stworzenia żyjące w glebie i atakujące korzenie pomidorów. Nicienie mogą powodować żółknięcie liści pomidorów i co za tym idzie obniżyć wysokość plonu, a w skrajnych przypadkach nicienie mogą całkowicie zabić roślinę. Badania wykazały, że oprócz nicieni aksamitki mogą również odstraszać mączliki (tutaj odstraszająco działa inna substancja - limonen). Dla ciekawych odsyłam do artykułu, w którym opisane są badania nad właściwościami odstraszającymi aksamitek. 

Aksamitki można traktować także jako roślinę pułapkową. Kwiaty będą wabiły różne szkodniki, nie tylko owady, ale również ślimaki, dzięki czemu te odpuszczą sobie pomidory. 


Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że posadzone obok siebie aksamitki i pomidory nie będą konkurować o składniki pokarmowe zawarte w glebie. Obie rośliny korzenią się zupełnie inaczej. Pomidor korzeni się dość głęboko, natomiast aksamitka płycej. Poza tym aksamitki to mało wymagające rośliny. 

Jak sadzić na aksamitki obok pomidorów? Wydaje się, że najlepiej stworzyć z nich obwódkę wokół pomidorów, tak aby z jednej strony przyciągały owady pożyteczne, a z drugiej stworzyły barierę dla szkodników. Aksamitki najlepiej sadzić w odległości 25-30 cm od pomidorów. Do uprawy obok pomidorów sprawdzą się aksamitki następujących odmian: aksamitki wzniesione, lśniące, rozpierzchłe, drobne i wąskolistne.


Komentarze