Jak podlewać paprykę

 


Wymagania wodne papryki są zbliżone do pomidora. Nawadnianie wpływa zarówno na plon papryki jak i na jakość owoców. Rośliny uprawiane w korzystnych warunkach wilgotnościowych tworzą duże, dobrze wykształcone, mięsiste owoce.

Reakcja na nawadnianie zależy od odmiany. Bardziej wrażliwe na niedobór wody są odmiany wielkoowocowe słodkie niż odmiany drobnoowocowe ostre. Nawadnianie zmniejsza w owocach zawartość kapsaicyny oraz suchej masy. Czyli jeśli chcemy mieć ostrzejszą papryczkę, to warto podlewać ją rzadziej, a nawet przesuszyć. 

Podobnie jak w przypadku innych warzyw ciepłolubnych paprykę również poleca się podlewać ogrzaną wodą (20-22 stopnie Celsjusza). Nie zaleca się podlewać zimną wodą prosto z kranu, bo przy upalnej pogodzie będzie to wstrząs termiczny dla roślin.

Papryka jest uprawiana z rozsady, więc przed sadzeniem należałoby glebę solidnie podlać, Ewentualnie można rośliny podlać zaraz po posadzeniu. Jeśli gleba jest odpowiednio wilgotna, nie powinno się podlewać roślin przez około 2 tygodnie po posadzeniu. Takie działanie będzie sprzyjać dobremu ukorzenieniu się roślin. Korzenie papryki będą się rozrastać w poszukiwaniu wilgoci.


Niedobór wody najbardziej szkodliwy jest w fazie kwitnienia i zawiązywania owoców. Niedostateczna wilgotność gleby w tym czasie powoduje opadanie kwiatów i zawiązków owoców. W żadnym wypadku nie należy podlewać papryki po liściach i kwiatach. Raz, że zwiększa się wtedy ryzyko chorób grzybowych a dwa, że zmoczone kwiaty mogą opadać. Odpowiednia wilgotność gleby ma także duże znaczenie w trakcie intensywnego przyrastania owoców. 
Niedobór wody w glebie przyczynia się do zakłócenia pobierania i transportowania wapnia przez rośliny co powoduje wystąpienie na owocach suchej zgnilizny wierzchołkowej (podobnie jak u pomidorów).


Regularne nawadnianie powinno się odbywać w trakcie kwitnienia, zawiązywania owoców i ich przyrastania, czyli najczęściej przypada na miesiące letnie lipiec i sierpień. Paprykę najlepiej podlewać wcześnie rano (o wschodzie słońca) lub wieczorem, aby przez działanie słońca nie doszło do wyparowania większości wody z gleby. Paprykę lepiej podlewać rzadziej a bardziej obficie. Warto także z kolejnym podlaniem poczekać aż gleba z wierzchu lekko przeschnie. Przy uprawie papryki wskazane jest bowiem, aby gleba wokół roślin nie była stale wilgotna. Często nadmiar wody w glebie może być przyczyna żółknięcia liści. Natomiast sygnałem, że papryce zaczyna brakować wody, jest więdnięcie liści, liście stają się też wtedy wiotkie i delikatne w dotyku. Na szczęście już kilka godzin po podlaniu liście się regenerują i wracają do swojego naturalnego wyglądu, choć oczywiście nie należy zbyt często dopuszczać do takiego więdnięcia.

Warto paprykę wyściółkować, aby zapobiec parowaniu wody z gleby i zmniejszyć częstotliwość podlewania. Po zaściółkowaniu nie widać czy wierzchnia warstwa gleby już przeschła, więc najlepiej ściółkę rozgarnąć i sprawdzić wilgotność gleby palcem na głębokości około 2-3 cm.

Komentarze