Dlaczego hortensje nie kwitną

 


Lato, czas kwitnienia hortensji. Co jednak jeśli te krzewy słabo kwitną, lub wręcz nie kwitną w ogóle. Jakie są tego przyczyny.

Warto zacząć od stanowiska, bowiem hortensji nie zaleca się sadzić na stanowiskach silnie nasłonecznionych. Raczej odpadają miejsca z południową wystawą. Najlepsze dla hortensji jest miejsce, gdzie rano i przed południem jest mnóstwo słońca, jednak w godzinach popołudniowych jest już tam więcej cienia. Czyli sprawdzi się stanowisko przy wschodniej ścianie budynku, lub też miejsce, gdzie od południa rosną drzewa i w najgorętszej porze dnia będą dawały cień. Silne nasłonecznienie, dodatkowo połączone z upalną pogodą to zawsze sytuacja stresująca dla tych roślin. Należy jednak uważać, bo zbyt dużo cienia również może negatywnie odbić się na kwitnieniu. Jeśli planujemy sadzić hortensje, dobrze jest zapoznać się z wymaganiami danej odmiany, bo np. hortensje dębolistne dobrze sobie radzą w miejscach bardziej zacienionych. Z kolei hortensje bukietowe lepiej radzą sobie w miejscach bardziej nasłonecznionych.Najczęstszą jednak przyczyną słabego kwitnienia jest niewłaściwe przycinanie. Cięcie zależy od odmiany, np. hortensje ogrodowe kwitną na starym drewnie, na pędach zeszłorocznych, dlatego zbyt mocne ich przycięcie może zniszczyć pąki kwiatowe. Cięcie w tym przypadku powinno być umiarkowane i w praktyce wystarczy usunąć przekwitłe kwiatostany. Natomiast hortensje bukietowe kwitną na nowych, tegorocznych pędach, dlatego tnie się je silniej, co zachęca roślinę do wypuszczenia sporej liczby nowych przyrostów. Hortensje bukietowe można ścinać o połowę, a nawet o 2/3. Istotny jest także termin cięcia. W przypadku hortensji bukietowej można usuwać kwiatostany zaraz po przekwitnięciu. Aczkolwiek korzystniej jest zostawić część kwiatostanów zaschniętych, nieprzyciętych na zimę co będzie chroniło przed mrozem pąki kwiatowe położone poniżej. Natomiast w przypadku hortensji bukietowej cięcie wykonuje się wczesną wiosną w marcu, zanim zaczną pojawiać się na pędach liście.

Silne i późne wiosenne przymrozki również negatywnie wpływają na kwitnienie, szczególnie kiedy wiosna przychodzi wcześnie, wegetacja rusza i hortensje zaczynają rozwijać pąki. Bardziej podatne na wiosenne uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami są hortensje ogrodowe i dębolistne, więc na te odmiany trzeba uważać.


Na słabe kwitnienie wpływa także przenawożenie hortensji azotem. Krzewy będą wtedy bujnie ulistnione, ale kwiatów będzie niewiele. Lepiej jest więc te rośliny nawozić nawozami zawierającymi więcej potasu i fosforu niż azotu, a jeszcze lepiej sięgnąć po specjalistyczne nawozy przeznaczone dla tych roślin. Dobrze sprawdzają się nawozy granulowane o przedłużonym działaniu.

Jeśli pomimo zastosowania odpowiednich nawozów hortensja dalej słabo kwitnie a dodatkowo jeśli liście żółkną, choć nerwy pozostają zielone (co jest objawem chlorozy, czyli niedoboru żelaza) to tutaj przyczyną może być zbyt zasadowy odczyn gleby. Hortensje należą do roślin lubiących lekko kwaśne podłoże i przy zbyt wysokim pH gleby mają problem z pobieraniem składników pokarmowych. Dlatego oprócz specjalnych nawozów hortensje warto ściółkować kwaśnym torfem, aby obniżyć odczyn gleby.


Na kwitnienie wpływa regularne podlewanie. Susza w poprzednim sezonie wpływa negatywnie na kwitnienie w roku następnym. Zbyt mała ilość wody hamuje wzrost roślin i rozwój pąków kwiatowych. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie w czasie upałów. W tym czasie rośliny na brak wody zaraz reagują więdnięciem.

Młode rośliny, świeżo posadzone również mogą od razu nie zakwitnąć. Najczęściej zaczynają kwitnąć po 2 latach, zdarza się, że dopiero po 5 latach. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość jeśli sadzimy małe sadzonki, lub sadzimy hortensję wyhodowaną własnoręcznie z przyciętych pędów. Jeśli chcemy szybkiego efektu, wtedy pozostaje kupić większą sadzonkę.

Komentarze