Dlaczego cukinia słabo owocuje

 

Dlaczego cukinia słabo owocuje

Cukinia to królowa lata. Roślina dość prosta w uprawie i dostarczająca sporej ilości owoców. Jednak nie zawsze mnóstwo kwiatów przekłada się na duży plon owoców. Dlaczego więc pomimo obfitego kwitnienia cukinia wydaje mało owoców.

Zacznijmy od tego jak odróżnić kwiaty męskie cukinii od kwiatów żeńskich. Bezpośrednio za kwiatem żeńskim osadzony jest miniaturowy owoc, natomiast kwiat męski osadzony jest na cienkim, długim pędzie. Aby doszło do zapylenia owad (pyłek nie jest przenoszony przez wiatr) np. pszczoła musi przenieść pyłek z kwiatu męskiego na kwiat żeński.

Dlaczego cukinia słabo owocuje
kwiaty męskie

Dlaczego cukinia słabo owocuje
kwiaty żeńskie

Jest całkowicie normalne, że cukinia na początkowym etapie rozwoju wytwarza tylko kwiaty męskie, dopiero po czasie obok tych kwiatów pojawiają się także kwiaty żeńskie, które zapylone wydadzą owoce. Ale nawet na dużych już roślinach często jest więcej kwiatów męskich niż żeńskich. 

Na wytwarzanie kwiatów żeńskich spory wpływ ma temperatura. Niższa temperatura sprzyja powstawaniu większej ilości kwiatów żeńskich. Natomiast wysoka temperatura sprawia, że pojawia się więcej kwiatów męskich, a opóźnia rozwój kwiatów żeńskich. Dlatego podczas przedłużającej się fali upałów owoców na roślinach może być niewiele. Wysoka temperatura działa także niekorzystnie na pyłek, który zasycha w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura dla wzrostu, rozwoju i zawiązywania owoców w przypadku warzyw dyniowatych wynosi 18-25 Stopni Celsjusza.

Wpływ na tworzenie owoców ma także światło. Nieograniczony dostęp do światła słonecznego sprzyja rozwojowi kwiatów żeńskich. Na cukiniach posadzonych w zacienionym miejscu ilość kwiatów żeńskich się zmniejsza i co za tym idzie, owoców jest mniej. Co ciekawe także długość dnia ma tutaj wpływ. W czasie najdłuższych dni w roku na roślinach może pojawiać się więcej kwiatów męskich niż żeńskich.

Dlaczego cukinia słabo owocuje

Susza powodująca stres u roślin również wpływa na problemy z zawiązywaniem owoców i opadaniem kwiatów żeńskich. Co więcej, podczas suszy pojawia się więcej kwiatów męskich.


Oczywiście na kwitnienie i owocowanie wpływ ma żyzność gleby. Silne nawożenie azotem może opóźnić powstawanie kwiatów żeńskich. Intensywne stosowanie nawozów azotowych w trakcie sezonu prowadzi do tego, że cukinia rośnie, rozwija się, wytwarza mnóstwo liści i pędów a dopiero potem zaczynają się pojawiać kwiaty i to raczej w małej ilości. Również na glebach mniej zasobnych, na roślinach nienawożonych w trakcie sezonu nie ma co się spodziewać obfitych plonów, bo rośliny nie będą mogły owoców wykarmić.

Co więc robić, aby kwiatów żeńskich, co za tym idzie i owoców, było jak najwięcej.

  • Skoro bardzo często cukinia wytwarza więcej kwiatów męskich niż żeńskich, to może trzeba by część kwiatów męskich oberwać. Niestety nie ma żadnej pewności, czy w miejsce oberwanych kwiatów męskich wyrosną kwiaty żeńskie. Równie dobrze mogą pojawić się znów kwiaty męskie. Czyli usuwanie kwiatów raczej korzyści nie przyniesie.
  • Na pewno należałoby uprawiać cukinię na słonecznym stanowisku. 
  • Warto wybierać odmiany, które przynajmniej w teorii, tworzą przeważającą ilość kwiatów żeńskich. 
  • Należy unikać przenawożenia roślin azotem. Korzystniejsze będą nawozy bogatsze w potas przeznaczone dla roślin kwitnących i owocujących. 
  • Korzystniej jest uprawiać cukinię z rozsady, bo to przyspiesza jej wzrost i zanim pojawią się letnie upały, to roślina wyda już sporo owoców.
  • Należy obrywać owoce na bieżąco, nie dopuszczając do ich przerośnięcia. Takie duże owoce ograniczają zawiązywanie się owoców nowych.  Najlepiej zrywać cukinie kiedy maja 15-20 cm długości.
Dlaczego cukinia słabo owocuje

Jeśli stwierdzimy, jednak że na cukiniach sporo jest kwiatów żeńskich, a kwiaty te opadają, zawiązki żółkną i obumierają, to może to świadczyć o braku zapylania. Owady mogą nie latać np. z powodu deszczowej, wietrznej i chłodnej pogody. Można wtedy zapylać cukinię ręcznie. Wystarczy przenieść np. pędzelkiem pyłek z kwiatu męskiego na kwiat żeński. Ręczne zapylanie należy przeprowadzić z samego rana, bowiem od godzin południowych roślina zaczyna wchłaniać niewykorzystany pyłek, więc zapylanie po południu czy wieczorem będzie nieskuteczne.

Komentarze