Dlaczego jabłka są małe, czyli co wpływa na wielkość owoców

 


Jesienią, kiedy przychodzi do zbioru jabłek, okazuje się, że owoce są małe, nie urosły do zadowalających rozmiarów. Co robić, aby owoce jabłoni były dorodne.

Wielkość jabłek w dużej mierze zależy od odmiany. Jabłka dzieli się w zależności od średnicy owocu w najszerszym miejscu. Można wyróżnić odmiany o owocach drobnych, średnich, dużych i bardzo dużych. Kilka przykładów w tabelce poniżej. Jeśli mamy konkretną odmianę, to owoce powinny osiągnąć rozmiar typowy dla danej odmiany. Jeśli się tak nie stało, to coś w uprawie poszło nie tak. Choć tutaj trzeba zwrócić uwagę także wiek drzewa, im jabłoń będzie starsza (czasami bardziej zaniedbana), tym owoce będą drobniejsze. Najbardziej dorodnych owoców należy się spodziewać na drzewach młodych.


Wpływ na wielkość owoców ma pogoda. Pochmurna i chłodna wiosna, kiedy jest niewiele słońca, może zakłócać proces fotosyntezy, co sprawia, że owoce nie osiągają właściwych rozmiarów. Latem, kiedy owoce rosną, dostęp do światłą słonecznego może im ograniczać zbyt gęsta korona. Warto więc zimą przeprowadzać cięcie, aby usunąć ze środka korony gałęzie krzyżujące, się nadmiernie zagęszczające drzewo. Natomiast latem należy usuwać długie, proste, jednoroczne przyrosty tzw. wilki, które zagęszczają koronę jak i również przez swój intensywny wzrost zabierają część energii i składników pokarmowych owocom.


Nie zapominajmy o zapylaniu. W czasie chłodnej i deszczowej wiosny zapylacze pojawiają się w mniejszej ilości, co potem negatywie odbija się na zawiązywaniu owoców i również ich wielkości. Ważne w tym przypadku jest także zapylanie krzyżowe. Dzięki zapylaniu krzyżowemu, czyli kiedy owad przeniesie pyłek z jednej odmiany jabłoni na drugą, owoce mogą rosnąć większe. Dlatego w ogrodzie warto sadzić kilka odmian, aby to zapylanie poprawić. Ważne jest, aby różne odmiany kwitły w tym samym czasie.

Owoce jabłek najmocniej zaczynają przyrastać, powiększać swoją objętość pod koniec czerwca. Dlatego przed tym terminem warto zadbać o nawożenie drzew, aby miały siłę i mogły wykarmić owoce. Na pewno warto oczyścić teren wokół pnia z trawy czy chwastów, aby nie konkurowały z drzewem o składniki pokarmowe. Na oczyszczone miejsce można rozłożyć obornik lub kompost. Dalej należałoby zadbać o dostarczenie drzewom wody. Bo podobnie jak to bywa w wielu innych przypadkach, owoce nie osiągają dużych rozmiarów właśnie z powodu suszy. Warto więc podlewać jabłonie wiosną w czasie zawiązywania owoców a jeszcze ważniejsze jest podlewanie pod koniec czerwca i w lipcu. Nawet tylko dwukrotne, ale obfite podlanie jabłoni w tym czasie może być bardzo pomocne w osiągnięciu przez owoce dużych rozmiarów. Ilość wody uzależniona jest od wieku drzew. I tak jednorazowo:

  • młode jabłonie będą potrzebować około 40 litrów wody
  • jabłonie starsze (10-15 letnie) około 50-70 litrów wody
  • jabłonie stare nawet ponad 100 litrów wody


W osiągnięciu dużych rozmiarów owoców możemy pomóc drzewom własnoręcznie i to dosłownie. W czerwcu następuje tzw. "opad czerwcowy" lub "opad świętojański", podczas którego jabłonie zrzucają nadmiar zawiązanych owoców, których nie są w stanie wykarmić. Lecz nie zawsze tak się dzieje. Niektóre odmiany nie mają skłonności do pozbywania się nadmiaru zawiązków, lub też często pozostaje ich na drzewie za dużo, np. w jednym miejscu. Wtedy wkraczamy my, uzbrojeni w nożyczki czy sekatory. Pod koniec czerwca i na początku lipca, kiedy zawiązki osiągną wielkość orzecha włoskiego, przerzedzamy je. Usuwanie zaczynamy od zawiązków chorych, słabych i uszkodzonych. Wycinamy je tak, aby w jednym pęczku zostały 1,2 maksymalnie 3 owoce, ale za to zdrowe i najładniejsze. Takie pozostawione zawiązki będą miały możliwość osiągnąć duże rozmiary, typowe dla danej odmiany. Jeśli nie przerzedzimy nadmiaru zawiązków, to może zdarzyć się tak, że jabłoń będzie miała mnóstwo owoców, ale co najwyżej średniej wielkości.


Warto także zadbać o ogólną kondycję drzew. Jabłonie chore, porażone przez parcha, czy mącznika, zaatakowane przez szkodniki (mszyce czy larwy owocówek powodujące robaczywienie owoców), będą osłabione i nie będą w stanie wydać dorodnych owoców.

Może niewielki, ale wpływ na wielkość owoców ma także technika zbierania jabłek. Warto owoce zbierać stopniowo, zaczynając oczywiście od tych dojrzałych, które osiągnęły już swoją docelową wielkość. Dzięki takiemu działaniu te jeszcze niedojrzałe będą mogły odrobinę jeszcze urosnąć, zwiększyć swoją wielkość, bo będzie docierało do nich więcej energii i składników pokarmowych.

Komentarze