Na co zwrócić uwagę sadząc tulipany


 Wrzesień to czas sadzenia tulipanów. Podczas sadzenia warto zwrócić uwagę na zdrowotność cebul, wielkość cebul, głębokość i termin sadzenia.

Kluczowy aspekt to zdrowotność cebul. Należy sadzić tylko i wyłącznie cebule zdrowe, pozbawione plam i przebarwień. Szara pleśń objawia się okrągłymi, żółtobrązowymi zagłębionymi plami pod łuską okrywającą. Małe, jasnobrązowe, wklęsłe punkty zlewające się w trakcie postępu choroby w większe plamy, którym towarzyszy często gumowaty wyciek, są objawami suchej zgnilizny cebul. Charakterystyczny jest dla tej choroby kwaśny zapach gnijących cebul. Zgnilizna twardzikowa, przy słabszym porażeniu jest niewidoczna na zewnątrz, ale po przekrojeniu cebuli okazuje się, że wnętrze jest szare. Oprócz sprawdzenia zdrowotności cebul warto je przed sadzeniem zaprawić. Można cebule moczyć przed sadzeniem w fungicydzie lub w roztworze wody z nadmanganianem potasu. Z naturalnych metod zaprawiania można wykorzystać popiół drzewny lub mączkę bazaltową, w których obtacza się cebule. Aby taki sypki materiał dobrze przylegał, warto cebule lekko spryskać wodą.


Przed sadzeniem warto cebule posortować według rozmiaru. Najlepiej sadzić obok siebie cebule jednej wielkości, gdyż wtedy pora zakwitania i wysokość pędów są bardziej wyrównane. Cebule można posortować po względem ich obwodu:

  • cebule o obwodzie ponad 9 cm wydadzą kwiaty o wielkości charakterystycznej dla danej odmiany
  • cebule o obwodzie mniejszym, ale wynoszącym ponad 6 cm, wydadzą kwiaty, ale będą one drobniejsze
  • cebule o obwodzie poniżej 6 cm rzadko do razu zakwitają, toteż dobrze jest je sadzić w miejscu mniej eksponowanym, gdyż mogą zakwitnąć dopiero w drugim roku. Takie cebule wymagają 2-3 lat uprawy, zanim ich obwód osiągnie powyżej 9 cm

 


Zasada jest taka, że rozmiar cebul tulipanów ma bezpośredni wpływ na to, jak bujne będą kwiaty. Większe cebule zazwyczaj produkują większe i bardziej okazałe kwiaty. Cebule o mniejszej średnicy mogą wytworzyć jedynie małe kwiaty lub nawet w pierwszym roku w ogóle nie zakwitnąć.

Jeśli chodzi o głębokość sadzenia, to ona także zależy od wielkości cebul. Jednak warto zapamiętać jedną uniwersalną zasadę: cebule sadzi się na głębokość trzykrotnej wysokości cebuli. Głębiej posadzimy cebule większe, płycej mniejsze. Warto zwrócić uwagę, że zbyt płytkie sadzenie może spowodować, że cebule będą narażone na przymrozki zimą, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Z kolei sadzenie na zbyt dużej głębokości może opóźnić ich wzrost i kwitnienie.


Również od wielkości cebul zależy odległość ich sadzenia od siebie. Warto pamiętać, że tulipany (i inne kwiaty cebulowe) najlepiej wyglądają posadzone w grupach. Z reguły cebule najlepiej sadzić w odległości 10-15 cm od siebie. Jednak sadząc cebule największe (powyżej 9 cm obwodu), odległość powinna być większa i wynosić 15-20 cm. Zachowanie takich odległości pozwala roślinom na swobodny rozwój korzeni, zapewnia wystarczającą przestrzeń dla kwiatów oraz minimalizuje ryzyko przenoszenia chorób.

Tulipany najlepiej sadzić od końca września do listopada. Termin ten zależy od warunków klimatycznych w danym regionie, ale optymalnym momentem jest czas, gdy temperatura gleby spadnie do około 9–10°C. Dlaczego jest to ważne? Zbyt wczesne sadzenie w cieplejsze dni może spowodować przedwczesne kiełkowanie, co narazi cebule na uszkodzenia podczas zimowych mrozów, szczególnie kiedy będzie brakowało pokrywy śnieżnej. Z kolei zbyt późne sadzenie może nie dać cebulom wystarczającego czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy, co osłabi ich zdolność do prawidłowego wzrostu na wiosnę. 

Tulipany najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, choć można je sadzić także w lekkim cieniu. Nie powinno być to miejsce podmokłe, miejsce, w którym po deszczu, czy podczas zimowej odwilży mogłaby się zbierać woda. W takich miejscach cebule mogłyby zacząć w ziemi gnić. Tulipany mogą być sadzone na tym samym miejscu nie częściej niż co 4 lata ze względu na możliwość pozostawania przetrwalników grzybów chorobotwórczych w glebie jak i wyczerpywanie się gleby z niektórych składników pokarmowych niezbędnych tulipanom. Rośliny wymagają gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6,5-7,5). Brak wapnia objawia się u tulipanów zahamowaniem wzrostu i mniejszą sztywnością łodyg. Tulipany najlepiej będą się rozwijać w żyznej i pulchnej glebie. Warto glebę przed sadzeniem głęboko spulchnić, gdyż twardsze głębsze warstwy gleby utrudniają ukorzenianie się cebul, co potem ujemnie odbija się na wzroście. Jeśli chodzi o użyźnienie, to przygotowując stanowisko jesienią, warto przed sadzeniem zastosować nawozy fosforowe, po posadzeniu nawozy potasowe a nawozy azotowe stosuje się dopiero na wiosnę.

Jeśli chcemy posadzić tulipany na trawniku, lub między bylinami, gdzie jest mniej miejsca, to świetnie sprawdza się uprawa w pojemnikach. Nadadzą się szersze doniczki, w których umieszcza się cebule, a potem pojemniki dołuje aż po sam brzeg w wybranym miejscu. Po pierwsze zabezpieczymy w ten sposób cebule przed gryzoniami, a po drugie łatwiej usuniemy przekwitłe tulipany z reprezentacyjnego miejsca bez straty cebul.

Komentarze