Jesienne sadzenie w warzywniku kojarzy się głównie z czosnkiem. Warto także w tym czasie sadzić ozime odmiany cebuli, bo taka uprawa ma sporo zalet.
Jedna z większych zalet to lepsze wykorzystanie wilgoci zgromadzonej w glebie. Cebula, która trafi do ziemi jesienią, będzie mogła korzystać z wilgoci zgromadzonej przez całą jesień i zimę. Wczesną wiosną cebula będzie miała lepsze warunki do wzrostu i rozwoju korzeni. Jeśli zdarzy się sucha wiosna, to cebula sadzona w tym czasie ma mocno utrudniony start. Natomiast ta cebula posadzona jesienią jest już dobrze zakorzeniona i może lepiej wykorzystywać zapasy wody w glebie. Takie dobre ukorzenienie się pozwala ozimej cebuli lepiej znosić trudne wiosenne warunki (suszę, przymrozki, itp.). Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że zanim pojawią się letnie upały, to ozima cebula jest już dobrze wyrośnięta i często nadaje się nawet do zbioru. Z kolei cebula sadzona wiosną w momencie letnich upałów (czerwiec, lipiec) mocno przyrasta, a taka pogoda, temperatura niezbyt jej w tym momencie służy. Cebula może zasychać, zanim urośnie do docelowych rozmiarów.
Duża zaleta, to także znacznie wcześniejszy zbiór ozimej cebuli. Pora jej zbiorów przypada najczęściej na czerwiec, a jak pogoda dopisze (łagodna zima, ciepła wiosna) to nawet na koniec maja. Mowa tu jest o zbiorze w momemncie kiedy ta cebula kończy wegetację, jej szczypior zasycha, ale przecież do zjedzenia można zbierać cebulę i zielony szczypior znacznie wcześniej. Mamy więc w czerwcu grządkę wolną, którą możemy wykorzystać do dalszej uprawy. Przykładowo można wysiać buraczki, fasolę, posadzić jarmuż, czy brokuły. Jakby nie patrzeć będziemy mieć z jednej grządki warzywnej dwa plony w jednym sezonie.
![]() |
śmietka cebulowa |
Cebula ozima jest bardziej odporna na choroby i szkodniki. To znaczy nie jest tak, że przez patogeny nie zostanie w ogóle nie zaatakowana, jednak wyrządzone szkody będą znacznie mniejsze. Szkodniki najczęściej atakują rośliny młode i słabe. Najgroźniejszy szkodnik cebuli śmietka cebulowa uaktywnia się wiosną w momencie, kiedy cebula ozima jest już dość dobrze wyrośnięta, więc nie doprowadzi do całkowitego zniszczenia tych cebul. Co innego w przypadku cebuli sadzonej na wiosnę, ta jest jeszcze mała, słaba i po ataku śmietki może zacząć zamierać. Podobnie jest z chorobami, np. mączniakiem, też pojawiają się w momencie, kiedy cebula ozima jest już duża, więc się obroni.
Sadząc cebulę jesienią, oszczędzamy czas wiosną. Każdy, kto ma ogród, wie ile pracy jest wiosną nie tylko w warzywniku, ale także w sadzie czy ogrodzie ozdobnym. Jeśli posadzimy cebulę jesienią i już jeden temat nam wiosną odejdzie, tym bardziej że ozima cebula nie wymaga wiosną aż takiej troski.
Cebula lepiej wykorzystuje wodę w glebie, ma mniej stresu związanego z wiosenną suszą czy letnimi wysokimi temperaturami, rzadziej jest atakowana przez choroby i szkodniki. Wszystko to sprawia, że możemy potem liczyć na dobre i zdrowsze plony często lepsze niż plony z cebuli sadzonej wiosną.
Komentarze
Prześlij komentarz