Brugmansje (potocznie zwane daturami i trąbami anielskimi) to piękne i okazały rośliny ozdobne. Pochodzą z tropików, dlatego w naszym klimacie już niewielkie spadki temperatury poniżej zera stanowią dla nich zagrożenie. Należy więc je na zimę przenieść do pomieszczenia.
Obojętnie czy brugmansje są uprawiane w donicach, czy w gruncie to podczas całego sezonu osiągają spore rozmiary. Ich jednoroczne przyrosty często wynoszą nawet 2 metry. Przed schowaniem do pomieszczenia warto więc brugmansje przyciąć. Cięcia nie należy się bać, bo w żadne sposób to na rośliny nie wpływa, w następnym sezonie ponownie wypuszczą nowe pędy i osiągną takie same rozmiary. Ciąć można dość nisko, nawet na wysokości 1 metra od poziomu gruntu. Jednak podczas cięcia należy zwrócić uwagę na liście brugmansji. Na roślinach możemy znaleźć 2 rodzaje liści (dwa kształty), liście symetryczne i asymetryczne. W obrębie gdzie na roślinie są liście asymetryczne, pojawiają się także kwiaty, tam gdzie liści są symetryczne, kwiatów nie ma. Dlatego najlepiej ciąć tuż nad liściem asymetrycznym. Można ciąć niżej, tak aby pozostały na roślinie tylko liście symetryczne, jednak wtedy kwitnienie w następnym sezonie będzie mocno opóźnione. Jeśli zostawimy liście asymetryczne, wtedy bardzo szybko na roślinie pojawią się nowe kwiaty.
Po przycięciu nie należy od razu brugmansji chować do pomieszczenia. Powinna postać kilka dni na zewnątrz (o ile pogoda na to pozwala), aby wszystkie miejsca cięcia się dobrze zasuszyły.
![]() |
brugmansja i wilec |
Tak przygotowaną brugmansję można przenieść do pomieszczenia. Można ją zimować jasnym pomieszczeniu typu oranżeria, gdzie temperatura będzie wahała się w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Wtedy dalej będzie rosła i nawet kwitła, choć jej wzrost będzie spowolniony. Nie zawsze dysponujemy takimi pomieszczenia, a trzeba też pamiętać, że kwiaty intensywnie pachną i w pomieszczeniu zapach może przeszkadzać, dlatego z powodzeniem można zimować brugmansje w piwnicy. W takim pomieszczeniu temperatura powinna być znacznie niższa i wynosić około 5 stopni Celsjusza. Podczas zimowania w ciemnym pomieszczeniu wszystkie liście brugmansji opadną, ale to nie problem, bo wiosną szybko pojawią się nowe. Brugmansje zimowane w chłodnej piwnicy podlewa się bardzo rzadko (np. raz na miesiąc), tylko na tyle, aby nie dopuścić do całkowitego przesuszenia korzeni. W piwnicy przez całą zimę rośliny pozostają w stanie spoczynku.
![]() |
brugmansje przegotowane do zimowania |
Wiosną po przezimowaniu nie należy od razu wystawiać roślin na zewnątrz na światło słoneczne. Powinno się je stopniowo przyzwyczajać (hartować) do warunków na zewnątrz, poprzez ustawienie ich w lekko zacienionym miejscu. Najlepszym pomysłem jest w kwietniu wstawienie brugmnmasji do szklarni i dopiero po połowie maja wystawienie ich na zewnątrz.
Komentarze
Prześlij komentarz