Druga połowa zimy to czas bielenia drzew owocowych. Co zrobić z młodymi drzewkami, które sadziliśmy na jesień, lub mają dopiero kilka lat. Czy one także potrzebują bielenia?
Ostatnio się od bielenia drzew trochę odchodzi, moim zdaniem niesłusznie. Głównym założeniem bielenia jest ochrona pni drzew przed pękaniem. Tzw. rany zgorzelinowe powstają na pniu, kiedy po słonecznym dniu, gdy pień się mocno nagrzewa, w nocy przychodzi ochłodzenie z mrozem i taka różnica temperatur powoduje powstawanie pęknięć. Takie rany to otwarta droga do wnikania różnego rodzaju patogenów, szczególnie chorób grzybowych. Biały kolor odbija promienie słoneczne, zapobiega nagrzewaniu się pnia, co zmniejsza ryzyko pęknięć spowodowanych różnicą temperatury. Najbardziej zagrożone gatunki to jabłonie, grusze, wiśnie i czereśnie.
Rany zgorzelinowe najczęściej pojawiają się na drzewach o grubym pniu, który może nagrzewać się bardzo nierównomiernie. W ciągu dnia różnica temperatury pomiędzy południową, oświetloną przez słońce, stroną pnia a stroną północną może wynosić nawet kilkanaście stopni. W przypadku młodych drzew jest inaczej. Mają one z reguły pień jeszcze cienki, więc nie ma tu takiej różnicy temperatur. Pień nagrzewa się równomiernie z każdej strony. Czyli teoretycznie takie młode drzewka nie potrzebują bielenia. Kiedy więc należy zacząć młode drzewka bielić?
Nie powinniśmy zwracać uwagi na wiek drzewka, tylko na grubość jego pnia. Kiedy pień osiągnie średnicę powyżej 3-4 cm można zacząć drzewka bielić, bo dopiero wtedy mogą zacząć występować różnice temperatury. Dopiero wtedy pień może zacząć nagrzewać się nierównomiernie.
Ale jest jeszcze jedna kwestia. Otóż kora tych najmłodszych drzewek, sadzonych niedawno, jest jeszcze delikatna. Pobielenie wapnem, które zbyt delikatne nie jest, mogłoby prowadzić do uszkodzeń, czy poparzeń takiej młodej kory. Jeśli jednak mocno obawiamy się, że pęknięcia mogą się na drzewkach pojawić, to najbezpieczniej jest owinąć pnie białą włókniną.
Podsumowując, kiedy pień jest wystarczająco gruby, można bezpiecznie stosować bielenie, które będzie chroniło drzewko przed pękaniem kory spowodowanym nagłymi zmianami temperatury zimą i wczesną wiosną.
Komentarze
Prześlij komentarz