Zimowy oprysk olejem parafinowym na mszyce na porzeczkach

 Mszyce na porzeczkach, to częsty problem w ogrodach. Jest jednak dobry sposób, aby szkodnikom zapobiegać i to sposób ekologiczny. Wystarczy wykonać zimowy oprysk olejem parafinowym.

mszyca porzeczkowo-czyściecowa

Po czym rozpoznać, że mszyce rozgościły się na naszych porzeczkach? W sezonie można zaobserwować przebarwienia liści porzeczek. Na zaatakowanych przez mszyce liściach występują charakterystyczne wybrzuszenia koloru żółtego i czerwonego. Po spodniej stronie takich liści żerują mszyca, konkretnie jest to mszyca porzeczkowo-czyściecowa. Skąd taka nazwa? Otóż ta mszyca jest szkodnikiem dwudomowym. W sezonie najpierw żeruje na porzeczkach, potem przenosi się na czyściec i jasnotę, by we wrześniu znów wrócić na porzeczki i tam złożyć jaja. Mszyce zimują na porzeczkach właśnie pod postacią jaj. Jeśli się dobrze przyjrzeć porzeczkom w okresie zimowym, to możemy zaobserwować czarne punkty przy pąkach, ale też i na pędach, to właśnie jaja mszyc. Na wiosnę, w kwietniu, mszyce się z jaj wylęgają i rozpoczynają żerowanie na młodych liściach. Żerowanie mszyc osłabia porzeczki.

mszyce zimujące na pędach porzeczek

Najprościej jest się pozbyć mszyc w okresie zimowym, kiedy mamy dobry dostęp do pędów. Dobrze do tego celu sprawdzają się opryski preparatami zwierającymi olej parafinowy, mogę tu polecić środek "Treol", lub też czystą parafiną. Jak działa taki oprysk? Na ciałach owadów parafina tworzy powłokę, która blokuje procesy oddychania. Szkodniki się duszą i giną. Ważne jest, aby podczas oprysku dokładnie pokryć preparatem  roślinę, tak aby ciecz dotarła w każdy możliwy zakamarek i dobrze pokryła szkodniki.


Oprysk powinien być wykonany w dzień suchy i bezwietrzny. Najlepsze rezultaty daje opryskiwanie roślin przy dodatniej temperaturze powietrza, powyżej +5 stopni Celsjusza. Oprysk najlepiej zrobić w lutym i potem w marcu powtórzyć. Nie należy z opryskiem zwlekać, bo mszyce mogą wiosną stać się aktywne i zacząć się szybko namnażać. Najlepiej wykonać oprysk, zanim pojawią się liście na porzeczkach, bo działania oprysku może powodować na nich powstawanie przebarwień.

olejem parafinowym warto opryskiwać także rośliny iglaste

Oprysk olejem parafinowym zwalcza nie tylko mszyce na porzeczkach. Można go wykorzystać także do zimowego zwalczania innych szkodników:

  • warto opryskać agrest, bo na tym krzewie również może pojawić się mszyca porzeczkowo-czyściecowa
  • opryskujemy jabłonie, grusze, śliwy, brzoskwinie, morele, czereśnie, wiśnie przeciwko mszycom i przędziorkowi owocowcowi
  • śliwy i krzewy owocowe (agrest, aronie, borówki, przeczki, winorośl, leszczynę|) można opryskać przeciwko misecznikowi śliwowemu
  • tuje i cisy warto opryskać przeciwko misecznikowi
  • świerki i modrzewie przeciwko ochojnikom i przędziorkom (uwaga, w przypadku świerków o niebieskim zabarwieniu igieł oprysk olejem może powodować utratę intensywności koloru)

Czy taki oprysk jest bezpieczny? Środki zawierające olej parafinowy są dopuszczone w uprawach ekologicznych. Oprysk olejem parafinowym jest uznawany za ekologiczny i bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Płynna parafina stosowana do oprysku nie zanieczyszcza otoczenia ani nie wywiera negatywnego wpływu na organizmy żywe. Co więcej, ciekła parafina jest używana przy produkcji kosmetyków, stanowi bazę dla olejków do kąpieli i oliwek. Jest stosowana w sztyftach (np. szminkach i pomadkach pielęgnacyjnych do ust) jako plastyfikator – zmniejsza kruchość kosmetyku. Nadaje połysk np. sztyftom. Pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych zawartych w kosmetyku. Sam oprysk, nie działa niestety selektywnie i będzie tak samo groźny dla owadów pożytecznych jak i dla szkodników. Na szczęście owady pożyteczne (biedronki, skorki, itp.) rzadko zimują na krzewach i drzewach, częściej w opadłych liściach czy zabudowaniach, więc oprysk wykonany zimą raczej zagraża im w niewielkim stopniu. Opryski olejem parafinowym są więc skuteczne i stosunkowo bezpieczne, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami – najlepiej wczesną wiosną (zanim obudzą się owady pożyteczne), przed pękaniem pąków, w bezwietrzny i suchy dzień.

Komentarze

  1. Czy takie opryski stosuje się jednocześnie z różnymi nawozami, czy jednak nie powinny te dwie substancje się ze sobą łączyć? Dopiero dowiaduję się nieco więcej na temat ogrodnictwa. Znalazłem ogólnie bardzo fajne nawozy - zobacz tutaj . Może będą przydatne i sprawią, że pielęgnacja ogrodu będzie skuteczniejsza.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz