Pikowanie siewek



Podczas wykonywania wczesnych siewów do skrzynek lub inspektu, sieje się nasiona gęsto, później gdy siewki podrosną (najczęściej gdy pojawia się pierwszy właściwy liść) przesadza się je do innych skrzynek lub doniczek. Czynność tę nazywa się pikowaniem.

Pikowanie należy wykonać zanim nastąpi zagęszczenie siewek: jeżeli bowiem rosną zbyt gęsto i mają za mało światła to wtedy się „wyciągają”. Rośliny kapustne pikuje się zwykle mniej więcej 10-14 dni po siewie, pomidory najczęściej po 2 tygodniach, a selery, które kiełkują znacznie wolniej, po 3-4 tygodniach. Im gęściej rośliny są siane tym wcześniej trzeba je pikować.
Pikowanie wywołuje zmiany w systemie korzeniowym, korzystne ze względu na lepsze przyjmowanie się rozsady na miejscu stałym. Roślina pikowana regenerując uszkodzony system korzeniowy, wytwarza znacznie liczniejsze korzenie krótkie. Rozsadę pikowaną można wyjąć z ziemi z całą bryłą korzeniową, bez zbytniego uszkadzania korzeni. Rozsada nie pikowana, rosnąca przez kilka tygodni w tym samym miejscu, ma zwykle korzenie długie i nieliczne. Przy wyjmowaniu z ziemi pozbawia się ją znacznej ich części, wskutek czego rośliny posadzone w pole trudniej się przyjmują.
Jednorazowe przepikowanie siewek wystarcza do wywołania tej zmiany w systemie korzeniowym, która- z punktu widzenia późniejszego sadzenia w pole- jest pożądana. Stosowane czasem drugie lub trzecie pikowanie jest nieuzasadnione, ponieważ nie wywiera dodatniego wpływu na jakość rozsady, a zwiększa nakłady pracy. Można też wysiewać nasiona bezpośrednio do doniczek, pomijając całkowicie pikowanie. Skrócenie systemu korzeniowego osiąga się tu na skutek ograniczenia zasięgu korzeni przez dno doniczki. Przykładem takiego rozwiązania jest produkcja rozsady sałaty w doniczkach.

Wrażliwość roślin na pikowanie

Łatwo znoszą przesadzanie
Zalecana ostrożność
Nie przesadzać
Kapusta, kalafior, burak ćwikłowy, pomidor, sałata
Seler naciowy, oberżyna, salsefia, papryka, cebula
Fasola, groch, kukurydza cukrowa, melon, rzepa
  
Różnice w reakcji na przesadzanie występują szczególnie wyraźnie u roślin starszych. Młode siewki dobrze znoszą pikowanie. Przyjęcie się roślin po przepikowaniu, zależy od tego, w jakim stopniu i jak długo ograniczone jest pobieranie potrzebnej ilości wody. Pikować powinno się szybko, aby nie obsuszać bryły korzeniowej, a później rozsadę obficie podlać i najlepiej zacieniować.


Rozsadę najczęściej pikuje się do doniczek. Rozmiar doniczki zależy od gatunku rośliny. I tak dla roślin kapustnych średnica doniczki powinna wynosić 5-6 cm, dla ogórków 7-8 cm, a dla pomidorów, papryki i oberżyny 8-10 cm. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie doniczek (pierścieni) spinanych. Taką doniczkę można wykonać w prosty sposób samemu np. z paska foliowego.

Komentarze

Prześlij komentarz