Warunki uprawy rozsady



Wymagania stawiane rozsadzie są następujące: powinna być gotowa do wysadzenia na określony termin, rośliny muszą być krępe, o krótkich łodygach z krótkimi międzywęźlami oraz silnym systemie korzeniowym, powinna być zahartowana, jak również nie może być częściowo zjarowizowana pod wpływem niskich temperatur.
Aby otrzymać taką rozsadę, podczas uprawy np. w inspekcie należy zapewnić roślinom najwięcej światła, odpowiednią temperaturę oraz wilgotność podłoża i powietrza.

Światło. Jest to czynnik, którego niedobór występuje zwłaszcza w rozsadzie warzyw do najwcześniejszej uprawy szklarniowej i polowej, produkowanej w listopadzie, grudniu i styczniu, a w latach pochmurnych także w lutym i marcu. Najlepsze sposoby poprawienia warunków świetlnych to dobranie odpowiedniego okna inspektowego, przepuszczającego jak najwięcej światła, utrzymywanie czystości szkła oraz wczesne zdejmowanie i późne nakładanie mat. Podczas mroźnej pogody za dnia, gdy nie można w inspekcie utrzymywać właściwej temperatury, lepiej jest nakryć inspekt podwójnie oknami, a nie opóźniać zdejmowanie mat. Głównym czynnikiem decydującym o ilości światła dostępnego dla roślin jest rozstawa, w jakiej są uprawiane. W końcowych 2-3 tygodniach wzrostu rozsady należy zapewnić roślinom doniczkowym powierzchnię wynoszącą np. dla pomidorów co najmniej 150 cm 2 na 1 roślinę (12x12 cm), a dla najwcześniejszych odmian kalafiorów i kapusty 100 cm2 na 1 roślinę (10x10 cm). natomiast w produkcji rozsady na zbiór średnio wczesny, rozstawę można nieco zmniejszyć, siać wiosną w późniejszym terminie oraz sadzić w pole młodsze rośliny. Jeżeli bowiem uprawia się rozsadę w nadmiernym zagęszczeniu, to rośliny wybiegają, mają niską zawartość suchej masy, są źle przystosowane do niekorzystnych warunków, jakie mogą napotkać po wysadzeniu.
Temperatura. Utrzymanie właściwej temperatury jest najtrudniejszym zadaniem, zwłaszcza podczas uprawy w inspektach ogrzewanych biologicznie. Wysokość temperatury dostosowuje się do wymagań rosnących w inspekcie roślin. Dla roślin kapustnych, utrzymuje się temperaturę w granicach 10-15oC, dla roślin o dużych wymaganiach cieplnych, np. dla pomidorów 16-23oC, a dla ogórków 18-25oC. należy przestrzegać zasady termoperiodyzmu, czyli utrzymywać w nocy temperaturę niższą o 3-5oC niż za dnia. Gdy temperatura w inspekcie nadmiernie wzrasta należy wietrzyć, podnosząc czy otwierając okna. Wietrzenie jest konieczne również w celu usunięcia nadmiaru pary wodnej nagromadzonej w nocy, zwiększającej niebezpieczeństwo wystąpienia chorób.
Wilgotność podłoża. Aby zmniejszyć ilość pary wodnej w inspekcie należy podlewać rośliny rzadziej a obficiej. Duże znaczenie ma pora podlewania roślin. Najwłaściwszą porą są późne godziny ranne, gdy już można wietrzyć inspekt, wtedy woda z powierzchni gleby wyparowuje, a nadmiar pary wodnej zostaje usunięty przed zamknięciem okien. Ilość wody należy dostosować do wielkości roślin, temperatury zewnętrznej, a także podlewać obficiej miejsca nadmiernie wysuszone. Temperatura wody stosowanej do podlewania roślin nie ma istotnego wpływu na ich wzrost.

Komentarze

Prześlij komentarz