Uprawa ogórków



Ojczyzną ogórka są tropikalne rejony Indii, Półwyspu Indochińskiego i Chin Południowych. Dlatego też, żeby mógł dobrze rosnąć i owocować, musi mieć wysoką temperaturę gleby i powietrza.

Na działce trzeba wybierać pod uprawę ogórków miejsca najcieplejsze, o wystawie południowej. Ze względu na możliwość wystąpienia chorób i szkodników, nie należy uprawiać ogórków na tym samym miejscu częściej niż co 3-4 lata. Nie powinny być one uprawiane na grządce, na której w poprzednim roku rosły inne dyniowate: kabaczki, cukinia czy dynia. Ziemia powinna być nawieziona obornikiem lub kompostem, ponieważ ogórki wymagają gleby zasobnej i próchnicznej. Bezpośrednio przed siewem ogórków należy ziemię spulchnić, tak aby siać nasiona w świeżą rolę. Sprzyja to ich szybkiemu kiełkowaniu.
Najczęściej uprawia się ogórki z siewu do gruntu, ja od kilku lat uprawiam ogórki z rozsady. Do gruntu sieje się po połowie maja, kiedy nie grożą już przymrozki. Na rozsadę sieję około 25 kwietnia, tak aby po 15 maja były gotowe do wysadzenia.
Siejemy ogórki, gdy średnia temperatura całej doby wynosi 10-12oC. Poniżej 10oC nasiona nie kiełkują, jeśli do tego jeszcze jest wilgotno, leżą długo w glebie i w końcu, zaatakowane przez choroby, zamierają. W temperaturze 18-20oC ogórki kiełkują stosunkowo szybko i wschody pojawiają się po 7-10 dniach od wysiewu. Dlatego jeśli pogoda jest niesprzyjająca, dobrze jest zasiane ogórki przykryć białą agrowłókniną.
Odległość między roślinami ogórków rzędzie powinna wynosić 10-15 a nawet 20 cm, rzędy robi się co 1,5-2 m, ponieważ ogórki bardzo mocno się rozkładają. Duży odstęp pomiędzy rzędami ułatwiają chodzenie, pielęgnacje i zbiór, nie depczemy przy tym pędów i ich nie niszczymy. W gruncie siejemy dosyć gęsto, bo nie wiemy jakie będą warunki pogodowe i jak będą wschodziły nasiona. Najczęściej wysiewa się 25-30 nasion na 1 m bieżący. Do przerzedzania przystępujemy wtedy, gdy rzędy są widoczne i rośliny oprócz liścieni mają już rozwinięty 1 liść właściwy. Wypada to zwykle po 2-3 tygodniach od siewu. Usuwamy oczywiście rośliny najsłabsze.

Zasadniczy wpływ na plonowanie ma wilgotność gleby, ogórki są bowiem wrażliwe nawet na krótkotrwałe niedobory wody. Wymagania ogórka co do stopnia wilgoci gleby zależą od okresu wzrostu. Dużą wilgotność należy zapewnić po siewie, w okresie kiełkowania nasion. Natomiast w czasie powolnego wzrostu roślin, mniejsza wilgotność powoduje silniejszy rozwój systemu korzeniowego. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Wtedy brak wody powoduje opadanie zawiązków i hamuje tworzenie się nowych. Jedna roślina zużywa wtedy na dobę około 3 l wody. Jeżeli nie ma deszczu, cała ta ilość powinna być roślinie dana przez podlewanie.
Dla przyspieszenia plonowania można roślin ciąć. Ucina się wtedy pęd główny nad 4 lub 5 liściem. Przy pieleniu można nagarnąć ziemię na szyjkę korzeniową roślin formując niewielki kopczyk. Pędy rozkłada się w ten sposób, aby równomiernie pokryły całą powierzchnię.

Ogórki można uprawiać także przy podporach. Ten sposób ułatwia prace pielęgnacyjne i zbiór.


Sposób najprostszy, polegający na okręcaniu każdej rośliny wokół sznurka i przywiązaniu sznurka do drutu rozciągniętego nad rzędami ogórków. Odległość roślin w rzędzie to 30-35 cm.


Drugi sposób. Równolegle do rzędu ogórków rozciągnięte są druty co 40-50 cm. przymocowane do końca kołków. Pędy ogórków przekłada się wtedy pomiędzy drutami, a wąsy same okręcają się wokół drutów. Rośliny w rzędzie co 30-35 cm.


Trzeci sposób. Ogórki uprawiane przy podporach ustawionych ukośnie w kształcie litery A. Odległość między dołem podpór powinna wynosić 1,2-1,4 m, odległość drutów łączących podpory 40-50 cm. Wysokość podpór może wynosić 1,2-1,8 m.


U mnie w tym roku eksperymentalnie ogórki zasadzone na czarnej agrowłókninie (tak jak pomidory). Mam nadzieję, że przyniesie to efekty, szczególnie przy lepszym utrzymywaniu wilgoci w glebie.

ogórki były wysiane na palecie


agrowłóknina rozcięta w kształcie krzyża
ogórki sadzone co 20 cm
  Zobacz również ściółkowanie ogórków oraz jak podlewać ogórki

Komentarze

  1. Bardzo, bardzo mi się przydają Pana (Pani?) wskazówki, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawiam się jak woda spływa do roślin. Czy trzeba zrobić zagłębienie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na zdjęciach tego nie widać, ale zawsze staram się, żeby ogórki były kilka cm niżej. To jest bardzo płytki rowek, szerokości maksymalnie 10-15 cm.

      Usuń
    2. A czy słońce nie nagrzewa zbyt mocno tej czarnej folii i nie parzy to liści i ogórków. W tym roku rozłożyłam agrowłókninę, ale chwasty i tak porosły jak wściekłe. Mieszkam nad rozlewiskiem i przez biliony komarów nie jestem w stanie wciąż pielić :-( A ta folia to może być dobry patent, tylko się martwię czy nie za gorąco w upalne, słoneczne dni. Pozdrawiam cieplutko :-)

      Usuń
    3. Raczej nie powinno być problemu. Zastosowanie folii może przyspieszyć i sadzenie i wzrost ogórków (gleba się szybciej nagrzewa). A jak już ogórki się rozrosną to folie zasłonią i ta nie będzie się nagrzewać. Na dużych, kilkuhetarowych, plantacjach również używa się folii. A gdyby jeszcze wybrać jakąś folię biodegradowalną, aby nie generować śmieci, to już w ogóle byłoby świetnie. Na pewno chwasty przestaną być problemem, gorzej z podlewaniem, bo trzeba by było jakieś taśmy/linie kroplujące jednak zamontować.

      Usuń

Prześlij komentarz