Choroby i szkodniki w ogrodzie cz.1 Owady i roztocze



Nie każda mszyca albo gąsienica szkodzi naszym roślinom . W ogrodzie biologicznym są one pokarmem dla organizmów pożytecznych . Dopiero przy masowym i licznym występowaniu przynoszą szkody. Obserwujmy uważnie sytuację w ogrodzie i pomagajmy organizmom pożytecznym. Stosujmy naturalne sposoby walki z szkodnikami, po chemię sięgnijmy gdy one zawiodą. Ważna jest profilaktyka i szybkie rozpoznanie zagrożenia.

Mszyce
Występujące masowo mszyce mogą zagrozić roślinom uprawnym . Dzieje się tak zwłaszcza w suche, gorące lato i na suchych, zaskorupiałych glebach .Rośliny atakowane są przez wiele gatunków mszyc. Wszystkie mają tufów w kształcie kropli wielkości wynosi od 1 do 6 mm. Większość mszyc jest zielona albo czarna, czasem innego koloru.

Objawy żerowania:
Wskutek wydzielania się zbędnego cukru z wyssanego soku roślinnego powstaje rosa miodowa. Na tym lepkim nalocie osadza się czarny grzybowy osad - sadź .Wskutek wysysania liści i pędów powstają zmarszczenia i skręcenia liści, dochodzi doza burzeń wzrostu. Mszyce przenoszą choroby wirusowe.


Środki zapobiegawcze:
-sprzyjanie organizmom pożytecznym: ptakom, biedronkom, bzygowatym, złotookom, gąsienicznikom i pluskwiakom drapieżnym
-bardzo silne porażenie wskazuje na nieprawidłowości przemiany soków w roślinie. Można temu zaradzić przez spulchnianie gleby, nawadnianie (ewentualnie z rozcieńczonym wyciągiem z pokrzywy) i ściółkowanie
-wzmacnianie roślin przez opryskiwanie płynnym nawozem z glonów
-zgniatanie mszyc ręką (w rękawicach)
-opryskiwanie wodą pogotowaniu ziemniaków, naparem z łupin cebuli, naparem z liści rabarbaru, wyciągiem z czosnku, naparem z wrotyczu, z piołunu, wyciągiem z gorzkli, roztworem z szarego mydła, rozkładającą się gnojówką z pokrzywy
-opylanie mączką mineralną albo wapnem z glonów.
-opryskiwać zaatakowane rośliny coca-colą, nie rozcieńczać
-opryskiwanie strumieniem zimnej wody, zmywamy w ten sposób mszyce z rośliny
-gdy zawiodą środki biologiczne można spróbować środków chemicznych: Decis, Calypso, Fastac, Pirmor, Polysect Hobby, Provado Plus, ABC na mszyce, Sumi Alpha, Mospilan.

Cykle rozwojowe mszyc:
Większość gatunków mszyc składa jaja jesienią w szczelinach pąków i kory drzew i krzewów . W tych osłoniętych miejscach jaja zimują . Wiosną wykluwają się założycielki rodu, które rodzą żywe larwy .Aż do jesieni może się rozwinąć 13-16 dzieworodnych pokoleń. Ten fakt oraz krótki okres rozwoju mszycy powoduje masowe (przy ciepłej pogodzie) Występowanie
tych szkodników. Kiedy w kolonii mszyc brakuje miejsca albo kiedy nie starcza pożywienia, rodzą mszyce uskrzydlone. Lecąc albo będąc niesione przez wiatr, docierają one do nowych roślin-żywicieli i tworzą nowe kolonie. Tylko jesienią pojawiają się samce i samice. Zapłodnione samice składają jaja odporne na zimno.
Wciornastki
Te smukłe owady o długości 1-2 mm należą do rzędu przylżeńców . Są barwy od żółtobrunatnej do czarnej. Ich jasne larwy atakują groch, pory, cebulę, ogórki oraz inne rośliny i drzewa i krzewy owocowe, powodując zniekształcenia i zahamowania wzrostu.
Wciornastki wydają latem przeważnie trzy pokolenia. Szczególnie silnie występują podczas ciepłej, suchej pogody.

Objawy żerowania:
Drobne srebrnobiałe plamy, przy których spostrzec też można czarne plamy odchodów. Liście stają się biało-pstrokate i na spodzie lepkie. Młode rośliny kalafiora mogą stracić wierzchołki wzrostu. Skórka owoców staje się szorstka.

Środki zapobiegawcze:
-chronić rośliny przed suszą i upałem przez podlewanie i ściółkowanie gleby (w szklarni przez opryskiwanie wodą i wietrzenie)
-zaprawianie nasion i rozsady w wyciągach ziołowych
-przy silnym porażeniu opryskiwać środkami zawierającymi rotenon.
-środki chemiczne: Mospilan, Obsydian 01 AL, Agricolle, Provado Plus, pałeczki owadobójcze lub specjalne lepy z klejem
Mączlik
Żółtawy korpus i białe skrzydła tego szkodnika pokryte są cienką warstwą białego wosku .
Mączlika szklarniowego („białą muszkę") oraz złoża jego jaj i larwy spotkać można na dolnej stronie liści. Tutaj też zimują zwłaszcza na kapuście .W szklarni mączlik szklarniowy atakuje ogórki, pomidory i różne gatunki kwiatów.

Objawy żerowania:
Jasne, wyssane miejsca na liściach. Szkody powstają zwłaszcza przez wydzielanie rosy miodowej, a tym samym, podobnie jak przy porażeniu przez mszyce, istnieje niebezpieczeństwo powstania nalotu grzybów sadzaków na zabrudzonych liściach, co powoduje zaburzenia asymilacji.

Środki zapobiegawcze:
-utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby, spulchniać i ściółkować glebę
-opylać mączką mineralną i wapnem z glonów (dolną stronę liści)
-opryskiwać wyciągami z czosnku albo pokrzywy, piołunu i gorzkli
-przy silnym porażeniu stosować środki zawierające pyretrum
-w szklarni wprowadzić owada obrotnicę szklarniową
-środki chemiczne: Admiral 100 EC, Nomolt 150 SC, Talstar 100 EC – zwalcza owady dorosłe lub Rimon 100 EC – zwalcza larwy mączlika
Roztocze
Roztocze są to najmniejsze pajęczaki, wielkości ok .0,5 mm. Wiele gatunków to drapieżniki, inne wysysają soki z roślin i mogą powodować znaczne straty (zwłaszcza w sadach).
W uprawie warzyw najbardziej szkodliwy jest przędziorek chmielowiec.
Dorosłe osobniki odpornych na zimno przędziorków zimują w spulchnionej glebie, pod liśćmi albo w szczelinach kory drzew i krzewów. Przędziorek szklarniowiec i przędziorek owocowiec są groźne w sadzie . Jaja tych gatunków zimują na drzewach.

Środki zapobiegawcze:
-opylanie mączką mineralną albo wapnem z glonów
-opryskiwanie wyciągami roślinnymi: ze skrzypu polnego albo wrotyczu, piołunu, czosnku albo fermentującą gnojówką pokrzywową
-dbałość o organizmy pożyteczne
-środki chemiczne: Alstar, Polysect Hobby, Mitak

Więcej o roślinnych preparatach tutaj

Komentarze