Pielęgnacja pomidorów




W amatorskiej uprawie, w szklarni lub w gruncie, pomidory prowadzimy przeważnie na dwa pędy. W tym wypadku zostawia się pęd główny i silny pęd boczny pod pierwszym gronem. Jeśli chcemy uzyskać możliwie wczesny zbiór, pomidory prowadzimy tylko na jeden pęd. Zależy to także od ilości miejsca, którym dysponujemy, kiedy jesteśmy w stanie zasadzić pomidory w szerszej rozstawie, prowadzimy  je na dwa pędy. Kiedy mamy mało miejsca na jeden pęd. Trzeba jednak liczyć się z tym, że prowadząc pomidory na jeden pęd, będziemy mieć zbiór o około 20% niższy.
pomidor prowadzony na 2 pędy

Pędy boczne pomidorów tzw. wilki lub odrosty powinno się usuwać kiedy są jeszcze małe, wyłamując je ręką.  Jeśli opóźnimy ten zabieg pędy boczne zdrewnieją i trzeba je usuwać nożem. Pamiętać należy aby po każdym takim zabiegu zdezynfekować nóż, aby nie przenosić chorób na inne rośliny. Pozostawienie pędów dłuższych wyraźnie obniża plony, opóźnia plonowanie i osłabia rośliny. Ze względu na choroby do przywiązywania roślin powinno co roku używać się nowego sznurka.
takie odrosty powinno się usuwać
Liście usuwamy w celu poprawienia zdrowotności rośliny oraz dla lepszego doświetlenia gron. Pierwsze usuwamy liście porażone chorobami i liście dolne, które dotykają ziemi. W miarę dorastania owoców przerzedzamy liście pod gronem. Zbieg ten wykonujemy gdy pomidory w gronie są już wyrośnięte. Przy zbyt wczesnym usunięciu liści pod gronem nie wszystkie owoce dorastają, jednak przyspieszone jest ich dojrzewanie. Należy pamiętać aby jednorazowo usuwać nie więcej niż 3 liście na roślinie. Lepiej jest taki zabieg rozłożyć na kilka dni niż ogołocić jednego dnia całą roślinę. Podobnie jak z odrostami, liście wyłamujemy tuż przy samej łodydze rękami. Radzę się przy tej pracy zaopatrzyć w rękawiczki, bo później jest ciężko domyć ręce. Więcej o obrywaniu tutaj.
oberwanie liści pod gronem powoduje szybsze i lepsze dojrzewanie
Gdy w gronie mamy za dużo kwiatów powinniśmy je usuwać. Przerzedzanie polega na usuwaniu kwiatów nieprawidłowo wykształconych, najczęściej staśmionych, zwykle pierwszych w kwiatostanach. Z takich kwiatów wyrastają później zniekształcone owoce. Zabieg ten przeprowadza się we wczesnych stadiach wzrostu. Rezygnacja z regulowania gron powoduje, że zazwyczaj 1-2 owoce pozostają niedorośnięte.
Zawiązywanie owoców pomidorów następuje wskutek zapylenia rozwiniętych, pylących kwiatów. Optymalna temperatura powinna wynosić 20-27oC. Poniżej 15 i powyżej 30oC pyłek nie kiełkuje. Nie dziwmy się więc kiedy na skutek upałów mamy mało zawiązanych owoców na gronie. Na skuteczność zapylania wpływa także zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza. Pomidor jest rośliną wiatropylną, nie potrzebuje do zapylenia żadnych owadów, wystarczy ruch powietrza. Oczywiście w wielkich szklarniach gdzie przewiew jest ograniczony stosuje się trzmiele do zapylania. Jeśli posiadamy własną szklarnie powinniśmy zadbać o odpowiednie jej wietrzenie, szerokie drzwi, szerokie okna, ciągle otwarte, nawet na noc. Przyczynia się to do lepszego zapylania, a także zapobiega występowaniu chorób grzybowych. Gdy przewiew jest niewystarczający powinniśmy chociaż raz dziennie przejść się po szklarni i lekko poruszyć kwiatostanami.
nadmiar wody może powodować pękanie owoców
Podlewać pomidory powinniśmy wtedy gdy zobaczymy, że mają sucho. Zbyt intensywne nawadnianie powoduje, że owoce zaczynają pękać. Podlewać najlepiej wcześnie rano lub późnym wieczorem, należy unikać moczenia liści. Częstotliwość podlewania zależy w głównej mierze od pogody, w czasie upałów podlewamy częściej, w czasie pochmurnej pogody praktycznie rezygnujemy z podlewania.    

Komentarze

Prześlij komentarz