Obrywanie liści pomidorów


Dzisiaj rozwinięcie tego wpisu. Omówię szerzej obcinanie i obrywanie liści pomidorów. A warto to robić, aby zachować rośliny w dobrym zdrowiu i zmaksymalizować plony.
Zanim przejdziemy do konkretów, warto wiedzieć, że ze względu na wzrost mamy dwa rodzaje pomidorów – samokończące i o nieskończonym wzroście. U tych pierwszych obrywamy liście od dołu tylko do pierwszego grona. Nie przycinamy górnych liści, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na dalszy wzrost rośliny. Przycinanie drugiej grupy pomidorów jest trochę bardziej skomplikowane.
Czy pomidory w ogóle należy przycinać? To zależy czy jesteśmy zadowoleni z ich wyglądu, ale dla poprawy warunków zdrowotnych i zwiększenia, a także przyspieszenia plonów, warto to zrobić. Regularne przycinanie pomidorów jest bardzo korzystne dla rośliny. Oto kilka powodów:
-skutkuje wyższymi plonami – jeśli nie przycinasz pomidorów, będą one dużo energii (wody, składników mineralnych) poświęcać na rozwój liści i odrostów (tzw. wilków). Wpłynie to negatywnie na ilość i wielkość owoców
-zapobiega chorobom – przerzedzenie liści (zwłaszcza pod osłonami), wpłynie na lepszy przepływ powietrza i zminimalizuje wystąpienie chorób grzybowych, zwłaszcza brunatnej plamistości liści
-sprawia, że rośliny wyglądają estetycznie – niecięte liście stopniowo zaczynają tworzyć busz, w którym ciężko się poruszać i szukać owoców
-szybsze dojrzewanie owoców – przycinanie liści w odpowiednim momencie przyspieszy dojrzewanie owoców i ich lepsze wybarwienie.
Do przycinania liści można użyć sekatora, nożyczek, można obrywać rękami. Jeśli obrywamy rękami lepiej założyć rękawiczki, ponieważ pomidory strasznie brudzą.
Kiedy zacząć obrywać liście? Ja zaczynam od momentu sadzenia do gruntu. Często zdarza się, że mamy trochę wyciągniętą sadzonkę i wtedy należy oberwać dolnej liście, aby wsadzić ją głębiej. Później wraz ze wzrostem rośliny zaczną pojawiać się, w miejscu gdzie liść wyrasta z łodygi, odrosty. Je najlepiej wyłamać palcami, kiedy są jeszcze bardzo małe. Pomidory dalej rosną, a my pilnujemy, aby dolne liście nie dotykały podłoża. Obcinamy je, aby ich nie moczyć przy podlewaniu, minimalizujemy w ten sposób rozwój chorób. Kiedy na roślinach będą już owoce, staramy się regularnie dbać o obrywanie liści. Warto obrywać częściej i mniejsze ilości liści. Zakłada się, że powinno oberwać się maksymalnie 3 liście jednego dnia, aby roślina zdążyła się zregenerować. Kiedy zaniedbamy regularność obrywania i usuniemy więcej liści, roślina będzie dłużej dochodzić do siebie.
Liście zawsze obrywamy od dołu i zaczynamy od tych nie najlepiej wyglądających. Dolne liście często żółkną ze starości, mogą na nich wystąpić objawy chorób, czy pierwsze niedobory. Jeśli owoce nie zaczęły jeszcze dojrzewać, warto zostawić pod pierwszym gronem przynajmniej 3 liście, aby one karmiły owoce. Jeśli owoce zaczynają dojrzewać obrywamy wszystkie liście do danego grona. Owoc już większy nie urośnie, a będzie lepiej doświetlony i szybciej będzie dojrzewał. Obrywamy przerzedzamy także liście  w wyższych partiach rośliny. Uzyskamy dzięki temu estetyczny wygląd i lepszy przepływ powietrza. Tutaj zachowujemy umiar, ponieważ to te liście karmią całą roślinę. Nigdzie nie jest napisane, że musimy oberwać cały liść, możemy uciąć np. tylko połowę.  Po 15 sierpnia, zwłaszcza w uprawie gruntowej, przycinamy główny pęd (ogławiamy). Tniemy nad ostatnim gronem, zostawiając nad nim 2-3 liście. Zmusimy wtedy roślinę do spożytkowania energii na wielkość i dojrzewanie owoców.



Chociaż przycinanie liści nie jest wymagane, jest to najlepszy sposób na osiągniecie maksymalnej wydajności z rośliny. Dla początkujących może wydawać się to trochę skomplikowane, ale z czasem nabiera się wprawy i zaczyna robić się to odruchowo.



Komentarze

Prześlij komentarz