Nie tylko poinsecja - Bożonarodzeniowe kwiaty

Kiedy w grudniu za oknem szaro, bury i ponuro, zadbajmy, aby w naszych domach pojawiło się kilka kolorowych kwiatów doniczkowych. Nie tylko zielona choinka i kolorowe lampki, powinny dekorować nasze pokoje. Wybieramy więc rośliny, które zakwitają w okresie zimowym. Do najpopularniejszych tego typu roślin, należy poinsecja, zwana potocznie gwiazdą betlejemską, ale nie tylko.



Poinsecja
Poinsecja należy do rodzaju wilczomleczy, który liczy około 2000 gatunków, zarówno roślin zielonych, jak i półkrzewów, krzewów i drzew. Jako rośliny doniczkowe uprawia się głównie kaktusy i inne sukulenty. Ojczyzną gatunków tego rodzaju są gorące, suche rejony, co trzeba uwzględniać przy pielęgnacji w mieszkaniu. Niektóre gatunki mają ciernie, wszystkie zaś zawierają sok mleczny, który wypływa ze zranionych miejsc. Jest on trujący, nie powinien zetknąć się ze skórą. Wszystkie prace pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. Nie powinien dostać się do oczu ani ust, toteż wszystkie rośliny powinniśmy ustawić poza zasięgiem dzieci. Wilczomlecz lśniący i poinsecja mają ozdobne „kwiaty” białe, kremowe, różowe lub czerwone, zależnie od odmiany. „Kwiaty” te nie składają się z prawdziwych płatków, lecz z tzw. liści przykwiatowych, które otaczają małe, niepozorne kwiaty właściwe. Poinsecję trzeba podlewać umiarkowanie i regularnie (co 2 dni), używając letniej wody. Wszystkie gatunki nie znoszą stagnującej wody. Najczęstsza przyczyną niepowodzeń w uprawie poinsecji są błędy w podlewaniu. Opadanie liści powoduje nadmierna wilgotność, ale także przeciąg i wahania temperatury. Na poinsecji mogą również wystąpić mączliki, zgnilizna korzeni i szara pleśń. Roślina nie toleruje mrozu, kupujemy ją tylko w dni ciepłe i bezwietrzne, najlepiej w czasie transportu zabezpieczyć ją papierem. Wszystkie poinsecje pod koniec zimy zrzucają liście i jest to naturalny stan rzeczy. Gwiazdę betlejemską można doprowadzić do ponownego kwitnienia. Po przekwitnieniu ogranicza się powoli podlewanie aż do zasuszenia podłoża. Następnie skraca się pędy do długości około 10 cm. Wstawia się roślinę do chłodnego pomieszczenia (12-15oC) na 6-8 tygodni. Następnie przesadza się ją. Poinsecja wydaje nowe liście. Jeśli rośnie za silnie, skraca się pędy od czasu do czasu do końca sierpnia. Od październik roślina może korzystać ze światła tylko przez 10 godzin dziennie, toteż nakrywa się ją na pozostałe godziny naczyniem nieprzepuszczającym światła, np. wiadrem. Już światło ulicznej latarni powoduje zahamowanie wybarwienia liści. Około Bożego Narodzenia poinsecja powinna zakwitnąć z poprzednią bujnością.


Zygokaktus
Zygokaktus, inaczej szlumbergera, to około 5 gatunków występujących naturalnie w brazylijskiej dżungli. Jest to obficie kwitnący kaktus, o członach liściowatych. Kwitnie od listopada do stycznia czerwono, różowo, fioletowo lub kremowo. Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym do półcienistego, bez bezpośredniego słońca. Od maja do czerwca może rosnąć również w ogrodzie. Temperatura w lecie i zimie około 20oC. Zawsze zakwitnie jeśli od końca września przez 6 tygodni przebywa w temperaturze 8-9oC, potem umieszcza się go ponownie w wyższej temperaturze i zapewnia większą wilgotność. Podczas kwitnienia utrzymujemy stale wilgotne podłoże. Po kwitnieniu przez 8 tygodni podlewamy tylko w razie zmarszczenia się rośliny. Nawozimy co 4 tygodnie nawozem do roślin do liczkowych, zaprzestajemy po kwitnieniu na 8 tygodni. Zygokaktusa powinniśmy przesadzać co 3- 4 lata w ziemię do kaktusów. Ważna uwaga, po zawiązaniu pąków nie zmieniamy roślinie miejsca, może je zrzucać.


Cyklamen perski
Należy do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Już same liście o najrozmaitszych wzorach są bardzo dekoracyjne, ale główną zaletą cyklamena jest bogactwo kwiatów. Kwitnie na biało, różowo, czerwono i ciemnołososiowo. Nasadę płatków może zdobić plama odmiennej barwy, a ich brzegi mogą być gładkie i strzępiaste. Dobrze rośnie w miejscu jasnym i chłodnym. Do końca kwitnienia najlepsze jest miejsce przy jasnym oknie, bez bezpośredniego słońca i temperaturze 10-15oC. po przekwitnięciu można zadołować w chłodnym i cienistym miejscu w ogrodzie. Podlewać należy umiarkowanie, najlepiej na podstawkę. Nie należy lać wody na bulwę ani do środka rośliny. Od początku lipca podlewamy skąpiej i pozwalamy roślinie zwiędnąć. Bulwę przetrzymujemy w suchym podłożu do września, później przesadzamy i wznawiamy stopniowo podlewanie. Podczas kwitnienia nawozimy codziennie nawozem do roślin kwitnących. podczas pielęgnacji nie obcinamy liści, ani kwiatów, ale odrywamy je od bulwy, ponieważ pozostawione resztki uległyby zgniliźnie. Podczas kupna zwracamy uwagę na dostateczna liczbę pąków kwiatowych ukrytych pod liśćmi.


Azalia
Azalia to gatunek, którego ojczyzną są Chiny i Japonia. Kwitnie od października do maja na różowo, czerwono lub purpurowo. W mieszkaniach można uprawiać azalię doniczkowa, która najlepiej rośnie w jasnym, chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu. Po kwitnieniu azalię można umieścić w ogrodzie w zacienionym miejscu. Od wiosny do jesieni utrzymujemy stale wilgotne podłoże, zimą podlewamy trochę słabiej. Przesadzamy co roku w ziemię uniwersalną. Nowo nabytej rośliny nie wnosimy od razu do ciepłego pokoju, lecz ustawiamy najpierw w miejscu półcienistym, w temperaturze 10-12oC.


Kalanchoe

Pochodzi z Madagaskaru, ma białe, żółte, czerwone lub fioletowe baldachogrona. Najlepiej rośnie  na ciepłym i bardzo jasnym stanowisku, bez palącego słońca. Podlewamy przez cały rok umiarkowanie, dopiero po obeschnięciu powierzchni bryły. Nawozimy od maja do sierpnia co 2 tygodnie. Jeśli chcemy uzyskać ponowne kwitnienie, trzeba przez 4-5 tygodni po przekwitnięciu zapewnić krótki dzień. Przykrywamy roślinę pudłem kartonowym od 7 do 18 i utrzymując temperaturę około 16oC. Przesadzamy od wiosny do lata do troszkę większej doniczki. 

Komentarze