Choroby roślin doniczkowych



Plamistość liści
Choroba występuje przy ogólnym osłabieniu rośliny wskutek nieodpowiedniego środowiska. Może zaatakować między innymi anturium, kamelię, cissusa, krotona, palmę i storczyka.
Na liściach najpierw pojawiają się małe, żółte lub czerwone do brunatnych plamy, które potem zlewają się i powodują obumarcie liścia.
W celu zwalczania choroby należy zapewnić roślinom optymalną pielęgnację, nie zraszać ich wodą i usunąć porażone liście.
Mączniaki prawdziwe
Chorobie sprzyja ciepło i suche stanowisko. Różne gatunki grzybów z tej rodziny występują na określonych gatunkach lub grupach roślin, np. na mączniak prawdziwy begonii nie poraża róż. Często porażane są begonia, kroton, hortensja, złocień, cyklamen, kalanchoe, sępolia i róża.
Typowym objawem choroby jest biaława, mączysta, zmywalna powłoka na górnej powierzchni liści a także na łodygach, pąkach i kwiatach. Silnie porażone części rośliny ciemnieją i obumierają. Grzyb rozprzestrzeniany jest szybko w pokoju przez prądy powietrza lub przez bezpośredni kontakt roślin tego samego gatunku.
Należy izolować chore rośliny, usuwać i niszczyć ich porażone części. Można opryskiwać preparatami zawierającymi lecytynę lub siarkę.

Mączniaki rzekome
Choroba występuje głównie w chłodnym i wilgotnym środowisku. Najbardziej narażone są pierwiosnki, syningie i kalcelorie.
Głównym objawem jest szarobiała niezmywalna powłoka, przeważnie na dolnej stronie liści.
Należy unikać wysokiej wilgotności podłoża i powietrza. Porażonych roślin nie zraszamy wodą. Niestety opryskiwanie preparatami jest bezskuteczne, ponieważ grzyb rozwija się w głębokich tkankach liścia.
Szara pleśń
Choroba najczęściej występuje wskutek nieodpowiedniego środowiska, porażeniu sprzyja ciepło i wysoka wilgotność. Najbardziej narażone są rośliny o cienkich i mięsistych liściach, jak cyklamen, złocień i syningia.
Na liściach i łodygach pojawia się szara puszysta powłoka, która pyli przy silniejszym powiewie. Porażone części ciemnieją i obumierają.
Chore części roślin ostrożnie usuwamy, poza tym poprawiamy warunki środowiska. Pomieszczenia wietrzymy a rośliny podlewamy rano, aby obeschły w ciągu dnia.
Rdza
Choroba występuje na roślinach pokojowych, głównie na pelargoniach rabatowych, fuksjach i różach.
Na górnych powierzchniach liści pojawiają się jasne plamy, na spodzie liści, w tych samych miejscach występują pęcherzyki podobne do brodawek, pomarańczowe lub brunatne.
W celu zwalczania powinniśmy niszczyć chore części lub nawet całe rośliny. Fungicydem przeciw rdzy opryskujemy tylko najcenniejsze rośliny.
Zgnilizna korzeni i podstawy łodygi
Choroba może wystąpić na wszystkich znanych roślinach ozdobnych. Najczęstszą przyczyną pojawienia się zgnilizny jest stagnowanie wody lub zbyt wilgotne i chłodne podłoże.
Zgnilizna objawia się tym, że roślina więdnie mimo wilgotnego podłoża. Liście stają się matowe i szarawe, a na korzeniach i łodydze pojawiają się ciemne, gnijące miejsca.
Zwalczenie choroby jest niemożliwe. Zapobiegawczo można tylko słabiej nawilżać podłoże. Obumarłe rośliny należy wyrzucić razem z ziemią, ponieważ grzyby żyją w niej nawet kilka lat.
Bakterie i wirusy
Na szczęście rośliny pokojowe bardzo rzadko ulegają zakażeniu przez bakterie i wirusy. Obu grup patogenów nie umiemy na razie zwalczać. Pozostaje jedynie niszczenie porażonych części lub całych roślin.
mozaika
Wirus mozaiki poznaje się po żółto-zielonym dość regularnym wzorze na liściach begonii , storczyków i sępolii. Również kwiaty maja pstrokate zabarwienie i są skręcone. U fuksji i pelargonii możemy spotkać wirusa powodującego liściozwój i kędzierzawkę. Wirusy z rośliny na roślinę przenoszą mszyce, toteż należy je zwalczać. Więcej o szkodnikach roślin doniczkowych tutaj.

bakteryjne więdnięcie pelargonii
Wśród bakterii ogrodnicy najczęściej obawiają się tłustej plamistości liści begonii, objawiającej się prześwitującymi plamami na liściach, które później czernieją i obumierają. Znane jest również bakteryjne więdnięcie pelargonii, które poznaje się po czernieniu lub brunatnieniu łodyg. Części lub całe rośliny więdną i zamierają. W razie porażenia begonii i pelargonii należy podlewać je oszczędnie nie mocząc przy tym liści.

Komentarze

  1. Przyznam szczerze, że szukam właśnie jakiś ciekawych propozycji odnośnie roślin doniczkowym i spodobała mi się jukka karolińska. Pięknie wygląda, ale muszę co nieco przeczytać na temat jej pielęgnacji. Więcej na temat takich kwiatów możecie przeczytać na stronie https://swietoogrodow.pl/jukka-karolinska-to-wspaniala-roslina-do-twojego-ogrodu_bfqj.a .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz