Niezbędne narzędzia ogrodnicze – kultywatory, motyki rotacyjne, drapacz, obsypnik

Uprawa płytka ma na celu utrzymać korzystną strukturę gleby po posadzeniu i wysianiu roślin. Wciąż trzeba dbać o to, aby na powierzchni gleby nie tworzyła się skorupa po opadach i zamuleniu. Wzruszanie gleby umożliwia przeniknięcie wody i powietrza do jej wnętrza. Życie biologiczne najkorzystniej rozwija się na głębokości 10-15 cm, dzięki spulchnianiu gleby jest dodatkowo wspierane. Równie ważnym efektem uprawy jest pozbywanie się chwastów.
Do uprawy płytkiej stosuje się różne narzędzia. Podczas gdy kultywatory przeciągamy po powierzchni ziemi, rozdrabniacze przesuwamy w tę i z powrotem. Warto zadbać o to aby styliska tych narzędzi były zakończone poprzecznym uchwytem, co znacznie ułatwia prace.

Kultywator, inaczej gruber, z okrągłymi zakończonymi szpicem zębami, służy przede wszystkim do spulchniania ciężkich rodzajów gleby, w mniejszym stopniu do prac pielęgnacyjnych. Z kolei gruber z zębami lancetowatymi jest idealnym narzędziem do przygotowania ziemi pod zasiew i rozsadę, jak również do wszelkich prac pielęgnacyjnych, które trzeba wykonać wokół roślin.
Kultywator ręczny ma wygięte pałąki (lemiesze) zakończone redlicami. Dostępne są kultywatory z jednym, trzema lub pięcioma lemieszami. Można spotkać modele z regulowaną liczbą pałąków, lub pałąkami przesuwanymi. Pozwala to na dowolne ustawienie odstępów między lemieszami. Kultywator w mniejszym stopniu można wykorzystać również do usuwania chwastów. Nie odcina on jednak korzeni a jedynie niszczy już kiełkujące rośliny.
Motyki rotacyjne (inaczej spulchniacz ogrodowy lub glebogryzarka ręczna) spotykane są w różnych wersjach i rozmaitych szerokościach. Elementem pracującym są zębate gwiazdy lub inne wałki wyposażone w zęby osadzone na osi obrotowej. Osie i wałki można w niektórych modelach wymieniać, dostosowując narzędzie do danej szerokości. Przy tego typu urządzeniach zębatych możliwa jest uprawa ziemi na grządkach z jednoczesną obróbką kompostu i nawozów. Gdy narzędzie prowadzi się wzdłuż i wszerz gruntu gleba zostaje bardzo dokładnie rozdrobniona. Motyki rotacyjne nie nadają się do powierzchni silnie zarośniętych wysokimi chwastami.
Drapacz lub kopacz to stalowe narzędzie osadzone na stylisku z czterema łukowato zagiętymi do wewnątrz, zaokrąglonymi zębami. Narzędzie jest bardzo podobne do wideł. Drapacz służy do plantowania grządek przed zasiewem i nasadzeniem oraz płytkiej obróbki kompostu i nawozów. Przygotowując glebę w ten sposób, nakłuwamy ziemię, a następnie przeciągamy narzędzie w poprzek i po skosie.

Obsypnik służy do formowania wałów i kopczyków. Znajduje zastosowanie tam gdzie trzeba spulchnić ziemię lub usunąć chwasty. Okopywanie roślin służy zwiększeniu masy gleby np. wokół fasoli, wybieleniu jadalnych części warzyw np. pora i selera, lub ma ułatwić zbiory podziemnych części warzyw np. ziemniaków. Takie narzędzie pomaga formować grządki w podłużne kopce oraz bruzd między nimi wykorzystywanych jako kanaliki nawadniające. Bruzdy można również wypełnić obornikiem lub kompostem, późnej zasypać ziemią i wysadzić ogórki. Okopywanie zwiększa powierzchnie gleby, dzięki czemu lepiej magazynuje ona wodę. Poza tym ciepło słoneczne intensywniej oddziałuje na system korzeniowy roślin.

Komentarze

  1. Ja do prac ogrodniczych używam narzędzi z cellfastu. Mam grabie, kultywator ten większy, motykę. Narzeczona używa też narzędzi pielęgnacyjnych od nich

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz