Wiosenne prace pielęgnacyjne w truskawkach

W marcu, jeśli tylko pogoda pozwala, usuwamy z truskawek wszystkie niepotrzebne i uszkodzone liście. Każdy silnie przebarwiony liść powinien zostać odcięty nożem, bez uszkodzenia jego podstawy. Odcięte liście zbieramy i palimy, ponieważ bardzo często są one źródłem chorób.

Ziemię w międzyrzędziach truskawek wzruszamy a następnie staramy się o wystarczające jej pokrycie. Przy wzruszaniu ziemi należy zachować szczególną ostrożność, aby nie ucierpiały przy tym korzenie truskawek. Dotychczasowe pokrycie ziemi mieszamy z glebą, najlepiej jednak całą starą ściółkę wygrabić. Kładziemy nową warstwę ściółki, może to być słoma (najlepiej rzepakowa), zrębki i kora z drzew iglastych. Nie powinniśmy stosować trocin oraz materiałów szybko gnijących np. siana czy skoszonej trawy. Glebę przykrywamy 5 cm warstwą, dzięki czemu ziemia wolniej obsycha a podczas deszczowej pogody owoce mniej się brudzą.
Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie agrowłókniny. Wystarczy ją rozłożyć, wyciąć miejsca na rośliny i mamy spokój z chwastami a pod włókniną ziemia szybciej się nagrzewa.
Podczas okopywania i czyszczenia truskawek zasilamy je równocześnie nawozem wieloskładnikowym o niskiej zawartości azotu. Nawozimy po okopaniu, ale przed rozłożeniem ściółki. Nawóz rozsiewamy na sucho w międzyrzędziach. Stosujemy nawozy wolne od chlorków, ponieważ rzadko wykazują wysoką zawartość azotu. Stosujemy dawkę 30 g na 1m2 upraw.
W marcu sadzimy również truskawki, które już podrosły na przejściowym zagonie. Przewidziana pod truskawki powierzchnia nie jest jeszcze jesienią wolna, sadzić je więc można dopiero na wiosnę. Do sadzenia nadają się rośliny pikowane jesienią. Dobrym pomysłem jest zrobienie jesienią sadzonek w doniczkach. Sadzonki takie przez zimę trzymamy w szklarni lub w inspekcie. Doniczki powinny być do połowy zagłębione w ziemię, aby nie dopuścić do przemarznięcia roślin. Takie rośliny w ciepłym pomieszczeniu na wiosnę szybciej budzą się do życia i przez to są lepiej wyrośnięte. Gdy sadzimy truskawki z dużą bryłą korzeniową możemy już pierwszym roku oczekiwać niezłego zbioru. Kilka dni przed sadzeniem należy młode rośliny obficie podlać. Dzięki temu bryła korzeniowa jest bardziej spójna. Rośliny nie podrośnięte przed posadzeniem na miejsce stałe owocują bardzo słabo.
Truskawki można uprawiać na wszystkich glebach. Plonowanie zależy głównie od wartości pH gleby i od odpowiedniego zaopatrzenia w próchnicę. Wartość pH gleb lekkich powinna wynosić 5,5, a gleb średnich 6,0 do 6,5. Gleb bardzo zasadowych truskawki nie lubią. Poprzez zastosowanie nawozów mineralnych fizjologicznie kwaśnych można skorygować i utrzymać odpowiednią wartość pH gleby.

Ciekawym rozwiązaniem jest uprawa truskawek pod folią. Truskawki sadzimy wcześnie, pod koniec czerwca w odstępie 40x20 cm i z początkiem marca osłaniamy zagony folią (najlepiej stworzyć niskie tunele). Pierwsze owoce będziemy mogli zbierać już od 20 maja. Bardzo ważne jest zdejmowanie folii podczas dnia w okresie kwitnienia, dzięki temu będzie mogło dojść do zapylenia kwiatów przez owady. Podobnie folie należy zdejmować z początkiem okresu dojrzewania owoców lub regulować temperaturę poprzez odpowiednie wietrzenie. 
Więcej o uprawie i polecanych odmianach tutaj.   

Komentarze

Prześlij komentarz