Planując posadzenie żywopłotu
zwykle sięgamy po krzewy, choć trwa to jakiś czas zanim utworzą zwartą ścianę i
osiągną odpowiednio wysoki wzrost. Bywa też i tak, że dany teren trzeba będzie
wkrótce uprzątnąć, zatem nie warto inwestować w trwały żywopłot krzewiasty. W
takich sytuacjach wspomogą nas kwiaty jednoroczne.
Ich zaletą jest stosunkowo niska
cena i niewielki nakład pracy. Natomiast wadą to, że taki żywopłot zakładamy co
roku na nowo, chociaż z drugiej strony możemy co roku wybierać inne gatunki
kwiatów. Inną wadą jest to, że dopiero od połowy czerwca rośliny są na tyle
wysokie, że mogą stanowić rzeczywistą osłonę. Żywopłot nie powinien też stać w
zbyt wyeksponowanym miejscu, narażonym na silne wiatry, gdyż nie jest
wystarczająco stabilny. Takie żywopłoty szczególnie dobrze sprawdzają się w
miejscach, które chcemy zakryć, są to np. brzydkie płoty i ogrodzenia
(szczególnie betonowe).
Oto rodzaje kwiatów szczególnie
polecane na tego rodzaju żywopłoty
- Malwa różowa - jest jedną z najstarszych roślin ogrodowych. Osiąga do 2 metrów wysokości, pięknie prezentuje się zarówno pojedynczo jak i w grupach. Również dekoracyjnie wygląda jako kwiat cięty w wysokich wazonach. Wachlarz odmian zawiera wspaniałe okazy o pełnych kwiatach białych, żółtych, różowych i czerwonych. Mieszańcowe odmiany odróżniające się głęboko naciętymi liśćmi są znacznie bardziej wytrzymałe niż zwykłe malwy różowe.
- Kosmos podwójnie pierzasty - pochodzi z Meksyku i osiąga od 80 do 120 cm. Oprócz kwiatów roślinę zdobią także podwójnie pierzastosieczne liście. Kwitnie na różowo, czerwono, biało, i różowoczerwono. Niektóre odmiany mają kwiaty otoczone ciemniejszą obwódką, jeszcze inne mają kwiaty półpełne. Roślina świetnie nadaje się jako kwiat cięty do wazonów.
- Słonecznik - należy do roślin letnich o największej średnicy kwiatu (20-50 cm). Pochodzi z Ameryki Północnej, ogromna liczba odmian różni się wysokością od 50 do 300 cm. Na żywopłoty powinno się wybierać odmiany najwyższe: „Giganteus” - 300 cm, „Goldener Neger” - 250 cm (kwiaty z czarnym środkiem), „Abendsonne” - 200 cm (kwiaty czerwone i brązowe), „Herbstschonheit” - 200 cm (kwiaty żółte, czerwone i brązowe). Roślina potrzebuje obfitego nawożenia.
- Ketmia południowa - pochodzi z Azji Mniejszej, osiąga do 80 cm wzrostu, więc nadaje się na niskie żywopłoty, kwiaty kremowobiałe z brązowymi środkami. Kwitnie od lipca do przymrozków. Świetnie nadaje się na suche bukiety.
- Mietelnik żakula – charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem, tworzy metrowe szerokie kolumny o równomiernym wzroście. Kwitnie obficie, ale kwiaty są tak dyskretnej barwy i wielkości, że prawie niezauważalne. Zielone liście jesienią przebarwiają się na piękny czerwony kolor. Bardzo łatwo sam się wysiewa, dlatego raz posadzony dostarczy sadzonek na długie lata. Wysokość do 150 cm.
- Ślęzawa trójwrębna – tworzy metrowe, dość okazałe grupy z dużymi liśćmi i pojedynczymi kwiatami osiągającymi do 8 cm średnicy. Kwitnie na jasnopurpurowo z ciemnym żyłkowaniem. Roślina podobna do malwy.
- Rącznik pospolity – posiada olbrzymie dekoracyjne liście, dorasta nawet do 3 m, ale potrzebuje dużo wody. Kwiaty pojedyncze i pełne, różne odcienie żółtego i czerwonego. Posiada bardzo trujące nasiona.
- Ostropest plamisty – dorasta do 150 cm, rozgałęziona roślina posiada dekoracyjne żółtocierniste liście z widocznym białym unerwieniem. Kwitnie na purpurowo, nadaje się na kwiat cięty do wazonów.
- Kukurydza zwyczajna - dorasta do 2 m, może wytworzyć kilka łodyg ozdobionych szerokimi, zwieszającymi się liśćmi. Uprawiana jest użytkowo, ale istnieją odmiany bardziej dekoracyjne: „Amero” z wielobarwnymi ziarnami w kolbie, „Gelbe Beere” z niewielkimi kolbami oraz „Rote Beere” z purpurowymi ziarnami.
dzieki za dobre rady i info
OdpowiedzUsuń