Najlepsze zioła do uprawy na parapecie

Świeże zioła potrafią w znakomity sposób wzbogacić smak potraw. Najczęściej korzystamy z tych rosnących na zewnątrz. W miesiącach zimowych jest z tym problem. Rozwiązaniem jest uprawa ziół w pomieszczeniach, gdzie będą zawsze pod ręką.
Zioła lubią słońce, dlatego najlepszym miejscem dla ich uprawy będzie słoneczny parapet, najlepiej od południowej strony. Prawie wszystkie zioła będą rosły w domu w doniczkach. Jednak ze względu różne zapotrzebowanie na światło i wilgoć, niektóre sprawdzają się lepiej niż inne.

Jednym z najbardziej popularnych ziół w kuchni jest bazylia. Bardzo łatwo uprawia się ją z nasion. Dla tych którzy nie mają czasu czekać na efekty, dostępne są w handlu gotowe sadzonki w doniczkach. Bazylia potrzebuje dużo światła, najlepiej rośnie na słonecznym parapecie.
Szczypiorek jest jednym z najprostszych ziół do uprawy w pomieszczeniach. Dużo czasu zajmuje wyhodowanie go z nasion. Dlatego lepiej na jesień wykopać cebulki szczypiorku i posadzić w doniczce. Najlepsze będzie dla niego półsłoneczne miejsce, z kilkoma godzinami bezpośredniego światła. Szczypiorek lubi regularne podlewanie, powinien mieć stale wilgotną glebę.
Estragon najlepiej jesienią wykopać (kiedy liście zaczynają obumierać) i przynieść do domu. Stawiamy go na południowym, słonecznym parapecie. Warto zasilać go naturalnymi nawozami, aby pobudzić do życia.
Pietruszkę umieszczamy na wschodnim lub zachodnim oknie. Utrzymujemy stałą wilgotność podłoża, ale należy pozwolić wyschnąć górnej warstwie gleby pomiędzy podlewaniami. Pietruszka jest wybaczająca, ale nie lubi „mokrych stóp”, trzeba uważać, aby jej nie przelać. W pomieszczeniach świetnie sobie radzi zarówno odmiana korzeniowa, jak i naciowa.
Oregano to zioło, które potrzebuje dużo światła słonecznego. Najlepiej będzie rosło na południowym parapecie. Najlepiej pobrać sadzonki z roślin rosnących na zewnątrz i je ukorzenić. Najłatwiejsze do uprawy w pomieszczeniach jest oregano greckie. Łatwo się ukorzenia, można je również uprawiać z nasion.
Mięta jest bardzo prosta w uprawie i trudna do zabicia. W ogrodach jest rośliną inwazyjną, nawet na zewnątrz zaleca się ją sadzić donicach, aby się nadmiernie nie rozrastała. Rośnie energicznie nawet przy małym nasłonecznieniu. Istnieje wiele różnych odmian mięty, wszystkie świetnie rosną w pomieszczeniach.
Rozmaryn rośnie na świeżym powietrzu przez cały rok, jednak zimą większość rośliny staje się zdrewniała. Warto wtedy obciąć wierzchołki rozmarynu i ukorzenić je w pomieszczeniu. Na zewnątrz roślina jest praktycznie bezobsługowa, tylko kiedy zdrewnieje warto ją przycinać. Rozmaryn woli suche podłoże, więc nie należy podlewać go zbyt często.
Szałwia lubi dużo światła, więc aby dobrze rosnąć będzie potrzebowała południowego parapetu. Szałwia toleruje niską wilgotność w pomieszczeniach. Podczas podlewania trzeba uważać, aby nie moczyć liści, ponieważ mokre mają skłonność do gnicia.
Tymianek można ukorzenić, pobierając sadzonki z wierzchołka rośliny. Można również uprawiać go z nasion. Preferuje pełne słońce, ale równie dobrze będzie rósł na wschodnim lub zachodnim parapecie.
Kolendra lubi niższą temperaturę niż większość ziół. W upalne lato trudno uprawia się ją na zewnątrz. Łatwiej rośnie w pomieszczeniach, najlepiej na wschodnim, lub zachodnim parapecie. Gleba w doniczce powinna mieć dobry drenaż. Ponieważ dobrze rośnie w mniej nasłonecznionym miejscu, nie potrzebuje tyle podlewania jak bazylia czy oregano.

Komentarze