Kiedy zbierać i jak przechowywać dynie

Dynie to prawdziwe gwiazdy jesiennych ogrodów. Jeśli chcemy zachować dynie na nasiona zostawiamy je na polu do końca października. Jednak już we wrześniu można je zbierać na bieżące potrzeby. Jeśli chcemy, aby dynie dobrze przeleżały nawet do późnej zimy, musimy je prawidłowo przechowywać.
Można sprawdzić czy dynie są dojrzałe, oglądając ich łodygi. Kiedy są już wysuszone i stwardniałe, owoce są gotowe do zbioru. Również kiedy popukamy w dynię, powinna wydać pusty odgłos.
Wszystkie dynie zbieramy przed nadejściem silnego mrozu. Odcinamy je od rośliny ostrym nożem, zostawiając kilkucentymetrowy kikut łodygi. Minimalizuje to ryzyko rozwoju pleśni i chorób wewnątrz owocu. Szmatką ścieramy wszelkie zabrudzenia.
Dynie przenosimy ostrożnie w obu dłoniach, w żadnym wypadku nie chwytamy za łodygę. Dynie trzymamy w jasnym miejscu, takim jak szklarnia lub słoneczny parapet, przez około dwa tygodnie, po czym odwracamy na druga stronę i ponownie czekamy dwa tygodnie. Dzięki temu skóra odpowiednio stwardnieje. Później owoce dyni polerujemy szmatką nasączoną olejem roślinnym lub oliwa z oliwek, dzięki czemu zapewnimy im wilgoć. Po tych zabiegach dynie są gotowe do przechowywania.

Przechowujemy dynie w suchym, zabezpieczonym przed mrozem, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 20oC. Owoce umieszczamy na grubej warstwie słomy, gazet, lub na drucianych stojakach, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie przechowujemy dyni w pomieszczeniach, gdzie składujemy inne owoce, szczególnie jabłka, które wydzielają etylen przyspieszający dojrzewanie i starzenie się owoców. Nie zapominamy o regularnym sprawdzaniu przechowywanych dyni, zwracamy uwagę czy nie pleśnieją i nie gniją.

Komentarze