Czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek?


Pierwsze jesienne przymrozki powodują, że kwiaty w doniczkach na balkonach i tarasach zamiast zdobić, to szpecą. Najwyższy czas zrobić z tym porządek. Ale czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek w których rosły kwiaty? Jak najbardziej, zastosujmy jednak kilka porad.
Najważniejsza zasada jest taka, aby sprawdzić czy rośliny w pojemnikach, z których chcemy odzyskać ziemię nie chorowały. Jeśli były na nich oznaki chorób, szczególnie grzybowych, lepiej darować sobie odzyskiwanie takiej ziemi. Może to spowodować więcej problemów niż pożytku. Możemy sami spróbować pozbyć się chorób przez ogrzanie ziemi.  Już wystawienie ziemi przez 30 minut na temperaturę 49 oC powoduje zabijanie patogenów. Najprostszym sposobem podgrzania ziemi jest umieszczenie jej w czarnym worku, umieszczenie go przezroczystym pojemniku i wystawienie go na pełne słońce.   
Najpierw wyrywamy wszystkie resztki roślinne i pozwalamy, aby zużyta ziemia dobrze wyschła. Najlepiej wyrzucić ją z doniczek na plandekę. Dzięki temu łatwiej jest pozbyć się wszystkich luźnych korzeni. Poza tym zbyt wilgotna gleba podczas przechowywania może powodować rozwijanie się niej szkodliwych drobnoustrojów. Innym plusem jest to, że sucha ziemia jest lżejsza i łatwiej ją przenosić.
Ziemię przetrzymujemy w miejscach, gdzie nie będzie nabierała wilgoci. Mogą to być plastikowe zamykane pojemniki, lub wytrzymałe worki foliowe.
Musimy pamiętać, że taka ziemia nie zawiera już tylu składników odżywczych, mogą w niej też być nasiona chwastów.
Taka zużyta ziemia idealnie nadaje się do przykrywania świeżo wysianych nasion marchwi, buraków i innych roślin wolno kiełkujących. Taka ziemia lepiej trzyma wilgoć i zmniejsza ilość chwastów konkurujących o przestrzeń.
Odzyskana ziemia świetnie nadaje się do uzupełniania ubytków na trawnikach, w miejscach gdzie dziury porobiły krety lub psy. Wysiewamy nasiona trawy i przykrywamy je naszą ziemią.
Ziemię możemy użyć do produkcji rozsady bylin, np. astrów, pysznogłówki czy liliowców.
Jednak najprostszym sposobem ponownego użycia ziemi jest wymieszanie jej w proporcji pół na pół z nowa ziemią doniczkową. Pamiętajmy, że taka ziemia będzie uboższa w składniki pokarmowe i warto do niej dodać garść nawozu, lub kompostu. Jeśli mamy bardzo wysokie pojemniki lub donice można umieścić na spodzie zużytą ziemię i przysypać świeżą.



Komentarze

  1. Ciekawy post :)
    Worki foliowe do ziemi zamawiam tutaj https://www.folmi.pl/oferta/worki-ogrodnicze

    Dobra jakość!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć wszystkim! Chciałbym poruszyć temat wykorzystania worków foliowych do przechowywania ziemi w ogrodzie czy na działce. Wielu z nas staje przed wyzwaniem przechowywania ziemi w sposób, który jest zarówno wydajny, jak i przyjazny dla środowiska. Worki foliowe wydają się być prostym i niedrogim rozwiązaniem https://workipak.pl/worki-na-ziemie-torf-obornik/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz