Dlaczego cebula kwitnie?


Cebula wraz z czosnkiem i szczypiorkiem należą do tej samej grupy roślin. Na rozwój cebul wpływa długość dnia. Z tego względu możemy podzielić te rośliny na dwie grupy. Jedne najlepiej rosną kiedy dni są krótki a noce długie. Jednak więcej aromatu i lepiej przechowują się cebule, które potrzebują długie dnia i krótkich nocy.
Cebula wysiewana z nasion, czy sadzona jest bardzo łatwa w uprawie. Jednak nawet w doskonałych warunkach glebowych, pogodowych, z odpowiednim nawożeniem, czasami pojawia się problem z jej wczesnym zakwitaniem.
Na pewno spotkaliście się z taką sytuacją. Cebula pięknie rośnie i w pewnym momencie jeden z jej pędów zaczyna twardnieć i wytwarza pęd kwiatowy. Kwitnienie jest naturalnym procesem, który zachodzi, kiedy roślina jest poddawana stresowi. Jedynym celem istnienia wielu organizmów  na Ziemi jest rozmnażanie. Kiedy cebula zakwita, myśli że umiera i jak najszybciej chce wytworzyć nasiona. Tak to jest już genetycznie zakodowane.
Istnieje kilka przyczyn, dlaczego cebula wytwarza pąki kwiatowe. Cebule sieje się i sadzi na początku sezonu wegetacyjnego, często już w marcu. Później często nastają chłody (kwiecień czasami i w maju). Bardziej dojrzałe rośliny wpadają w panikę i „myślą”, że nadeszła już jesień, sezon się kończy i wytwarzają kwiaty.
Inną przyczyną jest zbyt luźna gleba. Korzenie nie mogą się dobrze rozwijać i roślina przeżywa stres. Dzieje się tak często na glebach lekkich, kiedy rzadko pada i ziemia staje się pylista.
Zakwitanie może być też spowodowane nadmiernym nawożeniem. Roślina rośnie zbyt szybko we wczesnej fazie rozwoju. Cebulę nawozi się co 2-3 tygodnie po posadzeniu. Zaprzestajemy tej czynności, kiedy cebulka zaczyna grubieć.
Jednak najczęstszą przyczyną jest upalna i sucha letnia pogoda. Roślina zaczyna umierać z pragnienia i jak najszybciej dąży do wytworzenia nasion.
Jak radzić sobie z takimi problemami? Aby cebula nie zakwitła musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Kiedy jest chłodno na początku sezonu wegetacyjnego, powinniśmy ją okryć. Zaś podczas fali upałów należy utrzymywać podłoże wokół roślin stale wilgotne. Nie tylko dostarczymy cebuli wody, ale sprawimy, że ta parując z gleby ochłodzi trochę najbliższe otoczenie rośliny. Poza tym cebula z nasion lepiej się aklimatyzuje do wahań temperatury. Można również sadzić czy wysiewać cebulę partiami, może uda się trafić na sprzyjające warunki. Warto również wybierać takie odmiany, które nie wykazują tendencji do wczesnego zakwitania.
Kiedy jednak cebula już zacznie wytwarzać pąki natychmiast powinniśmy je odciąć, nie pozwalając, aby zakwitła. Kwitnąca roślina przestaje rosnąć i odżywiać cebulę, tylko wszystkie swoje siły skupia na kwiatostan i wytworzenie nasion. Taką cebulę najlepiej jest zebrać i zjeść, ponieważ gorzej się przechowuje, gdyż nie jest jeszcze dojrzała. No i niestety większa już nie urośnie.Komentarze

 1. Kiedy jednak cebula już zacznie wytwarzać pąki natychmiast powinniśmy je odciąć, nie pozwalając, aby zakwitła. Roślina przestanie wtedy rosnąć, tylko wszystkie swoje siły skupi na zakwitnięcie. Nie rozumiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No dziwnie to napisane. Niezrrozumiale

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawiłem. Dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂

   Usuń

Prześlij komentarz