Jak przechowywać doniczki przez zimę?


Nie ma chyba miłośnika ogrodnictwa, który by nie uprawiał roślin w pojemnikach. Najczęściej sadzi się w nich rośliny jednoroczne, ale także byliny czy kwiaty cebulowe. Jednak kończący się sezon wegetacyjny sprawia, że musimy doniczki opróżnić. Jak je przechowywać przez zimę i co zrobić, aby na wiosnę nie kupować nowych.
Jesienią, zanim schowamy pojemniki, musimy je najpierw wyczyścić. Najpierw opróżniamy doniczki. Resztki roślinne (o ile są wolne od chorób) możemy kompostować. Ziemię można również ponownie wykorzystać. Po opróżnieniu pojemników myjemy je wodą z mydłem (najlepiej potasowym ogrodniczym)  z dodatkiem 10% wybielacza. Dobrze jest założyć przy tej czynności rękawice ochronne, ponieważ nawet niewielka ilość wybielacza podrażnia skórę. Mydło czyści a wybielacz zabije wszelkie szkodniki, choroby i grzyby, nawet te niewidoczne gołym okiem. Obojętnie z jakiego materiału mamy wykonane doniczki, przed ich składowaniem musimy poczekać aż dobrze wyschną.
Po umyciu i wysuszeniu plastikowe doniczki możemy przechowywać na zewnątrz. Jednak lepiej jest je przykryć, ponieważ ostre zimowe słońce w połączeniu z mrozem, spowoduje osłabienie plastiku. Narażenie na słońce spowoduje również blaknięcie koloru. Doniczki ustawiamy do góry nogami, aby nie gromadziła się w nich woda.
Terakotowe i gliniane doniczki, nie powinny być przechowywane na zewnątrz. Ich porowata struktura sprawia, że wchłaniają wodę. Zimą, podczas mrozu, zamarznięta woda może powodować ich pękanie. Takie pojemniki przechowujemy w pomieszczeniu, najlepiej w garażu lub piwnicy, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Jeśli mamy mało miejsca, możemy włożyć doniczkę jedna w drugą, jednak terakotowe i gliniane pojemniki należy najpierw poowijać w gazety. Zmniejszy to ryzyko potłuczenia.
Doniczki wykonane z ceramiki również lepiej przechowywać w pomieszczeniach. Warstwa powłoki ceramicznej dobrze zatrzymuje wodę, jednak każda rysa spowoduje jej wnikanie w strukturę pojemnika. Co oczywiście podczas mrozu może skutkować pęknięciem. Takie doniczki również dobrze jest zabezpieczyć dodatkowo papierem lub gazetą.
Doniczki metalowe podczas zimy rdzewieją i odbarwiają się. Z nimi jednak nie ma dużego problemu, bo w każdej chwili możemy je odmalować. Jednak lepiej je schować do jakiejś szopy, aby nie były narażone na deszcz czy śnieg.
Pojemniki drewniane wykonane z miękkiego drewna (np. sosnowego) są narażone na gnicie. Lepiej więc je wyczyścić i schować. Te wykonane z twardego drewna (np. cedrowego), możemy pozostawić na dworze. Zabezpieczone środkami do ochrony drewna posłużą nam wiele sezonów.



Komentarze

  1. Bardzo przydatna porada dla początkującego ogrodnika :) Dziękuje za porade!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz