Ogrodnik powinien być trochę jak zbieracz. Wiele materiałów, które inni uważają za śmieci, ogrodnik może ponownie wykorzystać. Takie materiały jak karton czy gazety, znajdą zastosowanie w ogrodzie.
Z tektury możemy zrobić pojemniki/doniczki do naszej rozsady. Najprościej użyć kartonowych rolek po papierze toaletowym. To gotowa doniczka. Warto spód rolki naciąć w czterech miejscach i powstałe fragmenty zagiąć do środka - powstanie wtedy dno. Takie doniczki umieszczamy w wodoodpornym pojemniku, np. ustawiamy na plastikowej tacce.
Z gazet również możemy zrobić doniczki. Nawijamy gazetę na butelkę lub puszkę. Miejsce łączenia sklejamy/zszywamy, dół zaginamy do środka i pojemnik gotowy. Jest mniej trwały od kartonu, warto nawinąć kilka warstw gazet, aby ścianki były grubsze.
Karton i gazety, to przede wszystkim znakomite materiały do ściółkowania. Tworzą warstwę ochronną, która znakomicie utrzymuje wilgoć, z jednej strony zatrzymuje ciepło, z drugiej podczas upałów nie pozwala glebie za bardzo się nagrzać a także zapobiega kiełkowaniu chwastów. Można ściółkować zarówno rabaty warzywne jak i kwiatowe. przestrzeń wokół roślin przykrywamy 3-4 warstwami gazet, warto gazety zwilżyć np. spryskiwaczem. Jeśli używamy tektury wystarczy jedna warstwa. Możemy również materiał rozdrobnić. Jeśli mamy mało materiału na ściółkę, możemy rozdrobniony karton, czy gazety wymieszać z inny rodzajem ściółki np. korą czy słomą.
Możemy również rozłożyć karton, wyciąć w nim otwory i dopiero w nie sadzić rośliny. Jeśli nie chce nam się pielić, na chwasty kładziemy warstwę gazet czy kartonu i lekko ubijamy. Na to wszystko możemy położyć warstwę skoszonej trawy, która dodatkowo obciąży ściółkę i sprawi, że przestrzeń wokół roślin będzie wyglądała estetyczniej.
Aby makulatura rozłożona na ogrodzie nie pozbawiła miejsca jego atrakcyjności, można na nią wyłożyć cienką warstwę ziemi, gałęzi lub innej ściółki.
Wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy na ścieżkach którymi chodzimy pomiędzy roślinami gromadzi się woda, możemy wyłożyć kilkoma warstwami kartonu. Będzie wchłaniał wodę, a nam ułatwi przemieszczanie się i prace np. przy sadzeniu. Jeśli karton się zużyje, należy go zebrać. Możemy go wyrzucić na kompost, lub wysuszyć i spalić. Otrzymamy popiół, którym możemy użyźniać glebę. Kartonem możemy wyłożyć ścieżki w tunelu foliowym czy szklarni.
Kartony i gazety możemy wyłożyć na spód inspektów, czy grządek podwyższonych. W zasadzie nawet przy budowie tego typu konstrukcji, nie musimy usuwać chwastów czy trawy. Kładziemy na spód kartony, kompost i uzupełniamy ziemią. Warto sobie życie ułatwiać.
Nadmiar materiałów papierowych możemy wyrzucić na kompost. Mieszamy je resztkami roślinnymi i czekamy na działanie rozkładające mikroorganizmów.(Jak zrobić idealny kompost?)
Papier można wykorzystać podczas przechowywania warzyw i owoców. Możemy rozdzielić nim warstwy marchwi, albo owinąć pojedynczo owoce np. jabłka.
Jakich błędów nie należy popełnić?:
- podczas ściółkowania gleby tekturą i gazetami nie należy dopuszczać do obfitego podlewania. Nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni
- podczas układania kartonu należy się upewnić czy między nim a ziemia jest szczelina powietrzna. Dlatego na karton lepiej kłaść lekkie materiały jak trawa, słoma czy kora. Cięższymi przedmiotami obciążamy tylko na krawędziach.
- warstwa papierowej ściółki nie powinna być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. Grubszy karton stosujemy w jednej warstwie, cieńszy i gazety w kilku warstwach
Czy bezpiecznie jest używać karton i gazety? Wielu na pewno pomyśli o ołowiu zawartym w farbie do drukowania. Na szczęście coraz rzadziej się takie farby stosuje. Jeśli się boimy to możemy używać kartony niezadrukowane. Co do gazet to używajmy tylko tych czarno-białych. Przy produkcji kolorowych czasopism nie zawsze używa się farb bezpiecznych dla środowiska, poza tym strony takich gazet często pokryte są lakierem utrwalającym. Jeśli używamy tektury falistej, rozkładajmy ją np. na chwasty. Klej w niej zawarty, może szkodzić naszym roślinom.
Jeśli potrzebujecie kartonów to firma kartony zajmuje się ich produkcją. Oni produkują opakowania z tektury o rozmaitym przeznaczeniu. Kartony do przeprowadzek, pudełka tekturowe do użytku domowego i biurowego, opakowania transportowe i wiele innych. Sprawdźcie koniecznie.
OdpowiedzUsuńKarton zawsze się przyda zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Każdy z nas ma mnóstwo kartonów po paczkach lub kupionych produktach. Warto znaleźć dla nich nowe zastosowanie.
OdpowiedzUsuńhttps://www.opako.com.pl/kartony-cat-436
Bardzo fajne wykorzystanie kartonów, nie wiedziałem, że można tak je wykorzystać.
OdpowiedzUsuńA co z tymi kartonami w grządkach podwyższonych? jak korzenie warzyw sie przez nie przebija?
OdpowiedzUsuńAlbo będzie na tyle dużo ziemi na kartony nałożone, że korzenie warzyw nawet tam nie dotrą. A bardziej prawdopodobne jest, że zanim korzenie np. warzyw korzeniowych do kartonu dotrą, to karton zdąży się rozłożyć.
UsuńTorby papierowe z uchwytem: rewolucja w świecie pakowania! Odkryj szeroki wybór wzorów i rozmiarów w naszej hurtowni opakowań. Idealne na zakupy czy prezenty.
OdpowiedzUsuńKartonowe opakowania to niesamowicie przydatne przedmioty. Faktycznie wiele ludzi mając pudełka kartonowe po prostu je wyrzuca mimo, że można je złożyć i przechowywać - zajmują bardzo mało miejsca. Nawet nie zdawałem sobie sprawę, że można karton wykorzystać do doniczki. Faktycznie sposób wydaje się mega fajny i ekologiczny.
OdpowiedzUsuńCzy można na jesień (po przekopaniu) wyłożyć cały ogród warzywny kartonami i przysypać ziemią? Żeby później rosło mniej chwastów. Czy to raczej zły pomysł?
OdpowiedzUsuńMożna tak też zrobić, jednak lepiej wykładać kartonem na wiosnę. Przez całą zimę karton się w glebie może rozłożyć i już na wiosnę nie będzie ograniczał wzrostu chwastów.
Usuń