Co dodać pod ogórki podczas sadzenia i przed siewem


 Ogórki sadzone czy też wysiewane wprost do gruntu potrzebują składników odżywczych. Jeśli nie przygotowaliśmy gleby na jesień (obornik), to nic straconego i możemy wzbogacić ziemię dodając różnych materiałów na wiosnę, bezpośrednio prze sadzeniem czy siewem.

Ogórki uwielbiają azot a jego naturalnym źródłem jest pospolita pokrzywa. Wykopujemy dość głęboki dołek (na szpadel), szerokości czy też średnicy ok. 40 cm. Wypełniamy go do połowy pociętymi pokrzywami bez korzeni. I to jest podstawowa wersja. Jednak nasze podłoże możemy wzbogacić dodając do pokrzywy koniczynę i liście mniszka lekarskiego. Teraz wszystko przysypujemy kompostem (4-5 garści) i podlewamy. Po wsiąknięciu wody dołek przysypujemy ziemią i dopiero teraz sadzimy ogórki. Ważne, aby pomiędzy warstwą materiałów, zielonych a korzeniami ogórka była dość gruba warstwa ziemi (od kilku do 10 cm). Jeśli korzenie ogórka będą miały bezpośrednio kontakt z rozkładającymi się materiałami,  to może dojść do ich poparzenia.

Innym sposobem jest użycie obornika i popiołu. Obornik, najlepiej kurzy bo zawiera więcej azotu, dobrze rozłożony (przynajmniej powinien poleżeć jeden rok na pryzmie). Wykopujemy dołek o podobnych jak wcześniej wymiarach. Na spód wrzucamy solidną garść obornika, posypujemy jedną, góra dwoma łyżkami popiołu drzewnego, mieszamy z ziemią i podlewamy. Czekamy aż woda wsiąknie i przysypujemy ziemią i sadzimy ogórki. Postępujemy tak samo jak wcześniej pamiętając, aby obornik nie miał kontaktu z korzeniami ogórka. Popiół dostarczy roślinie potasu.


Oprócz tych materiałów pod ogórki możemy dodać również mniej oczywiste rzeczy:

  • Łuski cebuli. To nie tylko znakomity nawóz, ale również dobry środek zapobiegający chorobom i odstraszający wiele szkodników. W dołku umieszczamy garść łusek najlepiej namoczonych wcześniej w letniej wodzie. Łuski możemy zbierać przez cały rok, to suchy materiał i aby szybciej zaczął w glebie się rozkładać, potrzebuje właśnie namoczenia.
  • Resztki ryb. Czyli rybie łby, ogony, ości. Produkt może mało apetyczny, ale znakomicie zaopatruje sadzonki w fosfor, wapń i potas. Rybie resztki możemy zastąpić mączką rybną.
  • Ziemniaczane obierki. Bogate w potas i skrobię. Do dołka dajemy ok. jedną szklankę. Jeśli obierki są świeże warto je przedtem sparzyć, aby zminimalizować ryzyko wykiełkowania ziemniaków. Obierki można zbierać przez cały rok, suszyć w piekarniku lub mrozić.
  • Zeszłoroczne liście. A najlepiej zastosować ziemię liściową, którą wkładamy na dno dołka (do połowy). Niestety taka ziemia nie jest tak bogata w składniki jak kompost.

Jeśli uprawiamy ogórki w rzędach to postępujemy podobnie. Wykopujemy rowek na głębokość szpadla i do połowy wypełniamy go różnymi materiałami np. pokrzywą, Podlewamy i przysypujemy ziemią. Teraz sadzimy lub wysiewamy ogórki.

Ogórki możemy w ten sposób nawieźć tuz przed sadzeniem czy też siewem, ale również możemy zrobić to wcześniej. Umieścić wyżej wymienione materiały w dołku czy rzędzie na dwa tygodnie przed sadzeniem.

Jeśli nie nawieźliśmy wcześniej stanowiska a ogórki mamy już posadzone, to nic straconego. Praktycznie przez cały sezon możemy ogórki podlewać gnojówką z pokrzyw czy gnojówką z obornika. Możemy posypać wokół roślin kilka szczypt popiołu i wymieszać go z glebą. Na koniec możemy ziemię wokół ogórków wyściółkować trawą, która będzie się rozkładać i użyźniać glebę. 

Komentarze

  1. Przecież te pokrzywy będą gnić w korzeniach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz