Co włożyć do dołka, pod korzeń, podczas sadzenia pomidorów

 


Maj to czas sadzenie warzyw ciepłolubnych m.in. pomidorów. Na początku maja sadzimy do szklarni i tuneli, a po połowie miesiąca przychodzi czas na sadzenie do gruntu. Pomidory to żarłoczne rośliny i potrzebują mnóstwo składników pokarmowych. Jeśli nie chcemy stosować gotowych nawozów sztucznych to można wykorzystać naturalne składniki.

Idealnie byłoby sobie przygotować glebę z wyprzedzeniem (Wiosenny poplon w tunelu foliowym). Czyli np. nawieźć na jesień. Jednak nie zawsze jest na to czas i możliwości. Można więc dodać składniki odżywcze bezpośrednio pod korzeń podczas sadzenia. 

Zacznijmy od podstawowych rzeczy jak obornik i kompost. Obornik powinien być dobrze rozłożony, nie świeży. Powinien poleżeć na pryzmie przynajmniej jeden rok. W zasadzie jest obojętny rodzaj obornika. Koński podnosi temperaturę gleby, kurzy zawiera najwięcej azotu, pośrodku możemy umieścić obornik krowi. Obornika stosujemy około 200 gram po każdego pomidora. Wrzucamy do dołka i dobrze mieszamy z glebą, aby korzenie nie miąły bezpośredniego kontaktu z obornikiem i nie doszło do ich przypalenia. Podobnie postępujemy z kompostem, wrzucamy do dołka 200 gram i również mieszamy najpierw z glebą.

Kolejną rzeczą są skorupki jajek (Skorupki jajek w ogrodzie). Powinny być wysuszone i dobrze zmielone. Skorupki to naturalne źródło wapnia, ale także miedzi i siarki. Pod jedną roślinę stosujemy 2 łyżeczki skorupek. Niedobory wapnia w glebie często objawiają się gniciem owoców, szczególnie przy suchej i upalnej pogodzie (Sucha zgnilizna wierzchołkowa). Poza tym przez swoje ostre krawędzie skorupki odstraszają szkodniki glebowe.


W maju rosną już młode pokrzywy. To nieocenione źródło azotu. Oprócz robienia gnojówki, możemy pokrzywy wrzucić do dołka. Stosujemy 5-6 młodych łodyg, które przykrywamy cienką warstwą ziemi. Podczas rozkładu będą dostarczały roślinom składniki pokarmowe jak i rozluźnią glebę, przez co korzenie będą miały większą swobodę. Najwięcej składników mają pokrzywy przed kwitnieniem.

Popiół drzewny jest źródłem potasu i innych składników odżywczych. Służy do karmienia zarówno w postaci płynnej, jak i na sucho. Wiele roślin ogrodowych jest nawożonych popiołem (Popiół drzewny w ogrodzie). Jest również używany do pomidorów. Przed sadzeniem należy wsypać suchy popiół do dołka (wystarczy 1-2 łyżki stołowe) i wymieszać go z glebą.

Kolejnym znakomitym źródłem potasu są skórki z banana. Jedna skórka pod pomidora (Skórka z banana. idealny nawóz pod pomidory). Najlepiej skórki pokroić, aby szybciej zaczęły odżywiać roślin. Bananowe skórki trochę woniej się rozkładają więc będą dostarczały potasu przez dłuższy czas.

Z jednej strony dziwnym, ale również stosowanym składnikiem są resztki ryb: ości, łby itd. Do dołka wrzucamy niewielką ilość ryb, przykrywamy lekko ziemią i podlewamy. Takie resztki są bogate w fosfor, kolejny potrzebny pomidorom składnik. Jeśli mamy taką możliwość możemy zaopatrzyć się w mączkę rybną. Zawiera podobne składniki jak rybie resztki, ale działa szybciej i jej działanie powinno utrzymywać się przez cały sezon.

Możemy również zastosować drożdże. Jednak wcześniej trzeba je odpowiednio przygotować. W tym celu bierzemy 10 gram świeżych drożdży i rozpuszczamy w 10 litrach ciepłej wody. Roztwór zostawiamy do fermentacji na 24 godziny. W każdy dołek wlewamy około szklankę przygotowanego roztworu (200-300 ml). Drożdże pomogą pomidorom szybciej przystosować się do nowego miejsca i pomogą w ukorzenieniu. Zamiast drożdży możemy użyć również chleba drożdżowego. Chleb musi być wysuszony i nie spleśniały. Okruchy chleba zawierają składniki odżywcze i zatrzymują wilgoć w glebie.(Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną)

Kolejnym ciekawym składnikiem są łuski cebuli. Cebula to wiadomo mnóstwo witamin i w glebie działa bakteriobójczo oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, zwłaszcza tych doglebowych.

Jak widać wiele materiałów, które wyrzucilibyśmy do śmieci czy w najlepszym razie na kompost możemy dodać bezpośrednio pod korzeń podczas sadzenia pomidorów. Nic również nie stoi na przeszkodzie, a nawet jest wskazane, aby łączyć wymienione wyżej składniki. Na przykład dodamy do dołka pokrzywę, skórki bananowe, skorupki jajek, w ten sposób dostarczymy azot, potas i wapń.

Komentarze

Prześlij komentarz