Sezon truskawkowy w pełni. Pod jednym z filmów na moim kanale YouTube, pojawiły się pytania odnośnie słabego owocowania truskawek i czernienia zawiązków owoców. No właśnie, jaka jest tego przyczyna. Powody mogą być związane z czynnikami od nas niezależnymi, jak i z błędami w uprawie truskawek.
Większość odmian truskawek na jednej roślinie wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. W ich przypadku do zapylania wystarczy ich własny pyłek. Istnieją jednak odmiany, które nie mają w kwiatach pręcików, są jednopłciowe i wymagają zapylacza, czyli innej odmiany truskawek, posadzonej w pobliżu. Chociaż nawet dla roślin dwupłciowych wskazane jest zapylanie pyłkiem z innej odmiany albo pyłkiem roślin z tej samej odmiany. Najlepiej sadzić w naszym ogrodzie dwie odmiany truskawek, kwitnące o tej samej porze. Dobrą odmianą, która wytwarza dużo pyłku i nie wymaga zapylaczy jest Senga Sengana.
Jeśli już mówimy o zapylaniu to ważną role odgrywają tutaj owady zapylające. Wśród nich najważniejsze są pszczoły. Aby kwiat został dobrze zapylony, konieczne jest, aby pszczoła odwiedziła go kilka razy. Brak owadów zapylających często jest spowodowany przez pogodę. Długotrwałe i obfite deszcze skutecznie zniechęcają owady do oblotu i zbierania nektaru. Owady rzadziej pojawiają się tam gdzie nadużywa się w uprawie chemii, tzn. nawozów sztucznych i oprysków. Aby przyciągnąć owady zapylające można sadzić w pobliżu truskawek rośliny miododajne, które przyciągną owady a te przy okazji przylecą do naszych truskawek. Można również opryskać truskawki słodką wodą: do jednego litra wody wsypujemy jedna łyżkę cukru, lub miodu. Słodycz powinna przyciągnąć owady.
Kaprysy pogody, to także wiosenne przymrozki podczas kwitnienia truskawek. Kiedy kwiaty przemarzną, ich środki stają się czarne i nie ma co liczyć na owoce. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest okrycie upraw białą agrowłókniną, która zabezpieczy rośliny przed mrozem Jeśli nie mamy truskawek zbyt dużo, możemy każdy krzaczek przykryć pojemnikiem, np. doniczką lub uciętą butelką.
Truskawka jest rośliną lubiącą światło. Powinna być wystawiona na słońce przez 6-8 godzin dziennie. Zakładając przydomową plantację, należy starannie wybrać miejsce, powinno być słoneczne, najlepiej z południową wystawą. Nie sadzimy obok truskawek wysokich roślin (kukurydza, słonecznik itd.), które mogłyby je zacieniać. Brak światła to również przyczyna małej ilości owoców.
Właściwe miejsce gdzie sadzimy truskawki to także odpowiedni płodozmian. Nie należy sadzić truskawek po truskawkach czy poziomkach, po rośliny psiankowatych (pomidor, ziemniaki), ze względu na ryzyko chorób i szkodników (stonka). Poza tym taki pomidor pozostawia glebę lekko kwaśną, czego truskawki nie lubią. Nie należy ich sadzić również po roślinach kapustnych, dyniowatych i słonecznikach. Naruszenie zasad płodozmianu prowadzi do słabego owocowania nawet po obfitym kwitnieniu.
W czasie wiązania owoców truskawki potrzebują dużo wody. Jeśli jest ciepło, nie pada a gleba staję się sucha, należy podlewać truskawki codziennie. Podczas kwitnienia i owocowania, należy truskawki odpowiednio dokarmiać. Na tym etapie potrzebują dużo potasu i fosforu. Nie jest wskazane dokarmianie nawozami azotowymi. Sprawią one że roślina "pójdzie": w masę zieloną ze szkodą dla ilości owoców. Dobrze sprawdza się nawożenie:
- 1 szklankę popiołu (drzewnego) wsypać do 10 litrów wody, wymieszać i odstawić na minimum dwie godziny a najlepiej na 2-3 dni. Gotowym nawozem podlewać truskawki w ilości 0,5 litra na jedna roślinę
- Rozpuścić 100 gram drożdży w 10 litrach ciepłej wody i odstawić na kilka godzin. Podlewać truskawki w ilości 0,5 litra preparatu na jedną roślinę. Drożdże nie zadziałają jak nawóz, ale jak stymulator, który pomoże roślinom lepiej pobierać składniki pokarmowe z gleby.
- Groźnym szkodnikiem są nicienie, które najczęściej żerują w łodygach, zatykają naczynia przenoszące wodę i składniki pokarmowe. W wyniku ich działania kwiaty i związki wysychają i opadają, roślina przestaje rosnąć i w końcu całkiem zamiera
- Samice kwieciaka malinowca składają jaja do pąków kwiatowych truskawek i podcinają szypułkę. Larwy rozwijają się w pąkach i tam żerują. W ten sposób może zostać zniszczone nawet 80% pąków, bo jakiś czas po kwitnieniu zasychają i odpadają.
- Mączniak oprócz liści może porażać także owoce. Pojawia się wtedy biały, mączysty nalot a liście mogą czerwienieć.
- Szara pleśń pokrywa owoce szarą pylistą grzybnią, może zmniejszyć plon nawet o połowę. Aby ograniczyć występowanie tej choroby poleca się sadzić miedzy truskawkami czosnek i cebulę
no trzeba o to zawalczyhc
OdpowiedzUsuń