Jesienią w ogrodzie gromadzi się mnóstwo opadłych liści. Przybywa ich szczególnie po przymrozkach i silnym wietrze. Nie zawsze trzeba je od razu wyrzucać. Oczywiście jeśli liście są porażone chorobami to najlepiej je spalić. Pozostałe, zdrowe, można zagospodarować Oto kilka pomysłów.
Z jednej strony w naturze wszystko ma swoje miejsce, nawet opadające liście, które użyźniają przecież glebę. Z drugiej strony, jeśli zostawimy warstwę liści na trawniku to możemy doprowadzić do gnicia trawy. Należy je wtedy wygrabić i wykorzystać.
Kompost
Opadłe liście dobrze jest rozdrobnić, np. kosiarką i dodać do pryzmy kompostowej. Warto je mieszać z innymi składnikami wyrzucanymi na pryzmę: resztkami roślin, trawą, odpadkami kuchennymi, aby kompost był bardziej wartościowy.
Ziemia liściowa
Liście można również rozdrobnić i wrzucić do worka na śmieci. Można dodać trochę kompostu lub obornika jako aktywatora rozkładu. Worki zawiązać, ponakłuwać, aby był dostęp powietrza i odstawić w w ogrodzie na minimum 6 miesięcy. Co kilka tygodni workiem potrząsać, aby wszystko się wymieszało. Jeśli liście będą przesychały, trzeba je podlać. Po rozłożeniu uzyskamy lekki i pulchny materiał do uprawy, produkcji rozsady, czy wzbogacania gleby w ogrodzie. Pamiętać należy, że taka ziemia liściowa jest uboższa w składniki pokarmowe niż normalny kompost.
Okrycie zimowe
Liście świetnie sprawdzą się w ogrodzie jako zimowe okrycia, szczególnie roślin wrażliwych na mróz. Opadłe liście kładziemy na roślinach tworząc około 10 cm warstwę. Zapobiegnie ona przemarzaniu korzeniu i wypłukiwaniu składników pokarmowych z gleby. Liśćmi dobrze jest też okryć świeżo posadzone kwiaty cebulowe (np. tulipany). Zapewnimy im lepsze warunki do rozwoju i przyspieszymy wiosenne kwitnięcie. Na wiosnę należy liście wygrabić i przekopać z glebą.
Dekoracja
Dopóki liście nam nie przeszkadzają i nie jest ich w nadmiarze, możemy je zostawić, aby tworzyły znakomitą dekorację ogrodu. Szczególnie przy słonecznej pogodzie, kolorowe liście na ogrodowych ścieżkach będą cieszyły oko. Niestety taka chwila nie będzie trwać długo i kiedy liście zaczną ciemnieć trzeba będzie je uprzątnąć.
Grządki podwyższone
W miejscu przyszłej grządki układamy stertę liści, dodajemy trawę i inne resztki roślinne. Jeśli jesień jest sucha to podlewamy. Na wiosnę liście przysypujemy ziemią i sadzimy sadzonki. Podobnie możemy postąpić uprawiając rośliny w skrzyniach: dno wysypujemy liśćmi, resztkami roślinnymi i przysypujemy ziemią. W obu przypadkach, na wiosnę, rozkładające się liście podgrzeją warstwę ziemi i stworzą dobre warunki do wzrostu posadzonych roślin. A my nie będziemy musieli czekać aż gleba w naturalny sposób ogrzeje się do odpowiedniej temperatury. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby liście po prostu przekopać z glebą. Najlepiej rozsypać je cienką warstwą i przekopać. Dobrze jeśli zima będzie wilgotna, co przyspieszy rozkład liści w glebie.
Nawóz do trawnika
W bardziej naturalistycznych ogrodach, gdzie trawniki nie muszą być wypielęgnowane, liście mogą posłużyć jako swoisty nawóz. Przy słonecznej i suchej pogodzie, kosiarką bez kosza, ścinamy trawę i i niejako przy okazji rozdrabniamy leżące na trawie liście. Drobne kawałki liści zaczną się szybciej rozkładać, wzbogacą glebę i poprawią jej strukturę.
Schronienie dla jeży
Opadłe liście można zgromadzić w spokojnym zakątku ogrodu, pod drzewami i płotami. Będzie to znakomite schronienie dla jeży. Te pożyteczne zwierzęta lubią hibernować w suchych liściach. Sposób sprawdzi się zwłaszcza jeśli mamy ogród w bardziej "dzikiej" okolicy np. w pobliżu lasu.
Dekoracja domu
Liście jesienią zachwycają bogactwem barw. Można z nich stworzyć jesienne dekoracje, bukiety i ozdobne kompozycje do domu. Do takich kreatywnych prac warto zaangażować dzieci.
Komentarze
Prześlij komentarz