Jak przechowywać popiół zimą

 


Jesienne sprzątanie ogrodu często kończy się paleniem resztek roślinnych. Popiół jaki uzyskamy z tego procesu to znakomite nawóz dla roślin. Zawiera mnóstwo minerałów i przed wszystkim zastępuje sztuczne nawozy potasowo-fosforowe. Poza tym sprawdza się przy odkwaszaniu gleby, pomaga zwalczać szkodniki a po dodaniu do kompostu aktywuje pracę organizmów glebowych co przyspiesza procesy rozkładu. Dlatego warto popiół gromadzić i odpowiednio go przechowywać, aby nie utracił swoich właściwości.

Zastosowanie popiołu w ogrodzie

Popiół można przechowywać nawet przez kilka lat i nawet po takim czasie zachowuje wszelkie korzystne substancje mineralne. Dlatego zaleca się przechowywanie popiołu w dowolnym pojemniku z pokrywką. Najbardziej trzeba zadbać o to, aby popiół nie dostał wilgoci. Jeśli chcemy wykorzystać popiół z grilla, to po skończonej biesiadzie nie zalewajmy go wodą. Podobnie jeśli chodzi o ogniska i spalanie resztek roślinnych (tutaj nie należy dopuścić, aby zalał go deszcz). Dajmy czas, aby popiół sam ostygł. Może to zająć nawet 2-3 dni, ale wtedy będziemy mieli pewność, że popiół jest zimny i nie poniszczy pojemników. Popiół po przesypaniu do pojemnika i zamknięciu, najlepiej przenieść do suchego pomieszczenia, gdzie nie będzie narażony na wilgoć i czynniki atmosferyczne.

  • popiół można przechowywać w zamkniętych, drewnianych skrzynkach, którą można umieścić np. w szopie
  • do przechowywania można użyć metalowej lub plastikowej beczki (przy dużych ilościach)
  • oraz metalowych lub plastikowych wiader z przykrywką, jeśli popiołu mamy mniej. W obu przypadkach, jeśli pojemniki są naprawdę szczelnie zamknięte wystarczy umieścić  je pod wiatą, w szklarni, gdzie nie będzie na nie padać deszcz ani śnieg
  • popiół można też przechowywać w foliowych workach, torbach, o ile zdołamy je szczelnie zawiązać, aby do środka nie dostała się wilgoć


Dlaczego należy aż tak zabezpieczać zebrany popiół? Wszelki kontakt z wilgocią prowadzi do utraty pożytecznych właściwości. Minerały zawarte w popiele jak potas, sód i magnez są rozpuszczalne w wodzie i mogą być łatwo wypłukiwane przez opady. Gdyby trzymać popiół na zewnątrz na jakiejś kupce, wszelkie te składniki trafiłyby w krótkim czasie do gleby. Jeśli pojemnik byłby nieszczelny, to po zawilgoceniu popiołu, składnik w nim zawarte będą gorzej przyswajalne przez rośliny. Ponadto przechowywany w wilgoci może zmienić się lepką pastę, którą trudno będzie później np. rozsypać pomiędzy roślinami. Oczywiście popiół pod wpływem wilgoci nie traci wszystkich swoich właściwości ani nie stanie się szkodliwy. Jednak efekt jego stosowania będzie znacznie lepszy, jeśli zastosujemy go w postaci suchej lub przygotujemy roztwór bezpośrednio przed użyciem.

Osobiście polecam stosować popiół w ogrodzie, jako bogate źródło minerałów i dobre zastępstwo dla nawozów sztucznych, szczególnie pod rośliny kwitnące i owocujące.


Komentarze

Prześlij komentarz