Jesienne błędy w ogrodzie


 Mimo, że jesienią nie ma już dużo pracy w ogrodzie i skupiamy się na zbiorze ostatnich jesiennych plonów i zabezpieczaniu roślin na zimę, to jednak błędy, które popełnimy o tej porze mogą skutkować wiosną.

Sadzenie

Dopóki ziemia nie zamarznie można sadzić drzewa i krzewy. Czasami wydaje się że na sadzenie jest już za późno i próbujemy przetrzymać sadzonki w garaż czy piwnicy. Niestety taki zabieg sprawia, że rośliny mogą zimy nie przetrwać. Lepiej posadzić je od razu do gruntu. Nawet gdyby wierzchnia warstw gleby była już zmarznięta, to pod spodem na pewno tak nie jest. Zresztą pogoda ostatnio jesienią jest niestabilna i po okresie chłodu, często przychodzi ocieplanie, a większe mrozy pojawiają się dopiero po Nowym Roku. Identycznie można postąpić z cebulkami kwiatów. Czasami "po sezonie" można trafić na jakieś promocje i bez sensu jest trzymanie zakupionych cebul do wiosny. Sadzimy je do gruntu i okrywamy świerkiem, słomą czy agrowłókniną. 

Do kiedy można sadzić drzewa

Przycinanie drzew i krzewów

Jesienią lepiej zrezygnować z przycinania drzew i krzewów. Rośliny przygotowują się do zimy i jest to dla nich stresujący czas. Po co cięciem ten stres jeszcze pogłębiać. Drzewa pestkowe (np. wiśnie) najlepiej przycinać i formować zaraz po owocowaniu, czyli latem. Natomiast jabłonie czy grusze późna zimą i wczesną wiosną. Jesienią natomiast powinniśmy się ograniczyć do cięcia sanitarnego. Usunąć chore, połamane i uschnięte gałęzie. Jedynym wyjątkiem będą tu maliny powtarzające owocowanie, które przycinamy tuż przy ziemi. Podczas przycinania należy zwrócić również uwagę na wszelkie pęknięcia na korze. Takie miejsca, podobnie, jak miejsca cięcia, należy zabezpieczyć np. maścią ogrodniczą.  

Ochrona przed szkodnikami 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że warto bielić drzewa owocowe również na jesień. I o ile zimą zabezpieczamy w ten sposób pnie drzew przed pękaniem, to jesienią dzięki tej czynności niszczymy szkodniki. Jesienią szkodniki schodzą z drzew lub wchodzą a na zimowanie. Idealnym schronieniem stają się dla nich spękania kory. Dzięki bieleniu, właśnie z tych miejsc, pozbywamy się szkodników. Jeśli nie stosujemy opasek na pniach drzew łapiących owady, to warto drzewa pobielić. Samo bielenie pomaga również leczyć wszelkie rany na korze. Druga sprawa to wszelkie gryzonie i dzika zwierzyna, dla których zimową porą ulubionym, a czasem jedynym, przysmakiem staje się kora, zwłaszcza młodych drzew. Warto wiec pnie młodych drzew zabezpieczyć np. siatką o drobnych oczkach. warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza jeśli sad mamy nie ogrodzony, lub mieszkamy blisko lasu. 

Ochrona pni drzew przed zwierzętami

Woda w ogrodzie

Zima to nie zawsze mróz i czasami przez nieuwagę zostawiamy wodę w pojemnikach, czy beczkach. Kiedy później przychodzi większe ochłodzenie mamy problem gotowy. Wiadomo, ze zamarzająca woda zwiększa swoja objętość przez co może powodować rozsadzenie i pękanie pojemników. Z lodem w beczce już niewiele można zrobić. Tak więc oprócz zabezpieczenia kranów i węży nawadniających przed mrozem należy również opróżnić wszelkie zbiorniki. Jeśli nie mamy możliwość umieścić ich w pomieszczeniu, wtedy należy położyć je na boku. Przy okazji będzie to doskonały moment na oczyszczeniu pojemników z nagromadzonego brudu i glonów. 

Brak podlewania

Wydawać by się mogło, ze jesienią jest dość wilgoci i rośliny podlewania nie wymagają. Jednak, aby rośliny dobrze przetrwały zimę i niskie temperatury warto nawodnić drzewa i krzewy owocowe. W ich przypadku jest to zabieg jednorazowy, za to z dużą ilością wody. Osobny przypadek stanowią rośliny zimozielone, którym może grozić susza fizjologiczna, powodująca  żółknięcie liści i zasychanie gałęzi. Z kolei w tym przypadku warto oprócz jesiennego podlewania, nawadniać także zimą - oczywiście w okresach kiedy nie ma mrozu i nie pada.

Po co i jak podlewać drzewa owocowe jesienią

Owoce pozostawione na drzewie

Kiedy opadną liście wszelkie pozostawione suche i zgniłe owoce będą doskonale widoczne. Takie owoce nazywa się mumiami i są one siedliskiem chorób oraz szkodników. Zimą uśpione, na wiosnę kiedy się ociepli rozpoczną opanowywanie drzewa. Dlatego należy je zbierać i niszczyć: spalić lub zakopać głęboko z dala od sadu. Warto też zwrócić uwagę na inne oznaki szkodników np. kokony, z których również należy drzewo oczyścić.

Mumie owoców

Sprzątanie pod drzewami

Podobny problem mogą stanowić opadłe i nie zebrane z pod drzew owoce. Warto również wygrabić liście, szczególnie te porażone chorobami grzybowymi. Jeśli liście są zdrowe mogą iść na kompost. Oprócz liści, schronieniem dla szkodników stają się również nie usunięte wokół drzew chwasty.


Kręgi wokół drzew

Warto oczyszczać miejsca wokół pni drzew owocowych, aby trawa i chwasty nie zabierały składników pokarmowych. Jednak nie należy z tą czynnością zwlekać do późnej jesieni. Podczas oczyszczania gleby może dojść do uszkodzenia korzeni drzew i krzewów, które mogą się nie zdążyć zregenerować do nastania mrozów. Oczyszczona miejsca warto wyściółkować obornikiem, kompostem lub torfem. 

Zasilanie roślin nawozami azotowymi

Jesienne nawożenie jest bardzo istotne dla roślin. Jednak nie należy stosować nawozów azotowych a wyłącznie potasowo-fosforowe. Takie nawozy stymulują wzrost korzeni roślin, dzięki czemu zgromadzą siły na wiosenny wzrost. Z azotu należy zrezygnować, gdyż może stymulować wzrost młodych pędów (szczególnie przy ciepłej pogodzie). A później, kiedy przyjdzie mróz może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia.

Stosowanie środków ochrony roślin.

Jesień to dobry czas na opryski drzew i krzewów przeciwko chorobom i szkodnikom. Najczęściej stosuje się preparaty miedziowe oraz biofungicydy. Z takimi zabiegami również nie należy zwlekać, bo im niższa temperatura tym działania oprysków jest mniejsze. Temperatura powinna być dodatnia, a najlepiej powyżej 10 stopni.


Komentarze