Co wysiewać na rozsadę w lutym

 


Do wiosny jeszcze trochę czasu, ale chyba każdy ogrodnik nie może już się doczekać pierwszych siewów. W lutym można już pokusić się o wystartowanie z produkcją własnej rozsady warzyw i kwiatów.

Na początek jednak mała uwaga. Jeśli nie mamy w domu odpowiednich warunków, zapełnianie parapetów skrzynkami z rozsadą kiepsko się w przyszłości opłaci. Bo trzeba pamiętać, że choć dnia szybko przybywa, to jednak ciągle światła słonecznego jest zbyt mało. Nie wystarczy ustawić naszych siewek przy dużym oknie z południową wystawą. Konieczne może być również doświetlanie upraw specjalnymi lampami, zwłaszcza w pochmurne dni. A w przypadku warzyw ciepłolubnych jak pomidory i papryki, należy wziąć pod uwagę, że wysiane w lutym, jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą gotowe do wysadzenia już w kwietniu. Za wcześnie, aby posadzić do gruntu, nawet w tunelu i szklarni istnieje ryzyko, że przemarzną. Czyli trzeba byłoby dysponować ogrzewaną szklarnią. Więc z siewem czasami nie ma się co spieszyć. Z drugiej jednak strony w lutym warto wysiać warzywa i kwiaty, które mają długi okres wegetacji, czyli powoli wschodzą, powoli rosną i będą gotowe do wysadzenia w czasie , kiedy minie ryzyko większych chłodów. 

Pod koniec lutego można zacząć wysiewać nasiona pomidorów, ale tych późniejszych odmian, gdzie od siewu do wysadzenia minie 2 a nawet 3 miesiące. Biorąc pod uwagę to, że kiełkowanie może zająć im 6-7 dni, może się zdarzyć, że zaczną wschodzić dopiero w marcu, co już jest lepszym terminem. Będą gotowe do posadzenia pod koniec kwietnia, na początku maja.


Trochę wcześniej, od połowy lutego, można wysiewać nasiona papryki. Papryka kiełkuje znacznie dłużej, bo ponad 10 dni. Jeśli chcemy wysadzać pomidory i paprykę w jednym terminie, warto wysiać paprykę tydzień a nawet 2 wcześniej niż pomidory. Poza tym papryki gorzej niż pomidory znoszą uszkodzenie sytemu korzeniowego podczas pikowania. Przez to regeneracja po takim zabiegu zajmuje im więcej czasu.

Najczęściej uprawia się cebulę wysiewając ją wprost do gruntu, lub sadząc dymkę. Z powodzeniem można również uprawiać cebulę z rozsady. Nasiona kiełkują dość nierównomiernie i z początku siewki wyglądają mizernie, jednak nie ma co się przejmować, bo przez okres 2 miesięcy nabiorą krzepy. Cebula jest odporna na wiosenne chłody, więc kiedy tylko będzie gotowa do sadzenia, nie ma co z tą czynnością zwlekać. Poradzi sobie nawet jeśli w dzień temperatury jeszcze nie przekraczają +10 stopni, zniesie także nocne przymrozki, nawet do -7 stopni (oczywiście krótkotrwałe).

Podobnie ma się rzecz z porem. Także z początku wygląda mizernie i często dopiero posadzony do gruntu zaczyna rosnąć. Por siejemy w drugiej połowie lutego.

Kolejna uprawa korzeniowa, którą można wysiewać w lutym to seler. Nasiona selera potrafią długo wschodzić, nawet do 3 tygodni. Trzeba pamiętać, że nasiona selera do wschodu potrzebują dostępu światła. Więc po wysianiu nie należy ich przykrywa ziemią. A aby utrzymać wilgotność, pojemnik z wysianymi nasionami selera warto przykryć folią, lub przezroczystym plastikiem. W przypadku selera konieczne jest pikowanie, co dalej wydłuża  czas wegetacji. Często seler sadzi się dopiero 2 miesiące od pojawienia się pędów.

W lutym oprócz warzyw można wysiewać np. bazylię. Tutaj jest zaleta, że nawet gdyby na zewnątrz wciąż były chłody (bazylia jest ciepłolubna), to można posadzić bazylię do doniczek i umieścić na parapecie. Świetnie sobie tam poradzi. Bazylię wysiewamy pod koniec lutego i powinna być gotowa do sadzenia po 7-8 tygodniach.


Rzadko spotyka się, taki sposób uprawy, ale w lutym można spróbować wysiać nasiona truskawek, szczególnie tych trudno dostępnych a przy tym drogich odmian. Oczywiście rozmnażanie przez odrosty i sadzonki jest dużo prostsze, ale czasami i takiego sposobu warto spróbować, choć oczywiście nie ma co w tym samym roku liczyć na zbiory. Truskawki wysiewamy już na początku lutego, ponieważ rośliny będą gotowe do wysadzenia dopiero w maju i czerwcu. W podobnej porze można wysiać również poziomki, tutaj z kolei jeszcze w tym samym roku możemy doczekać się owoców.

W lutym wysiewamy również kwiaty o długim okresie wegetacji. Będą to np. lobelie, goździki, petunie, pelargonie, lwie paszcze, heliotrop, szałwie. Dzięki takiemu wczesnemu siewowi możemy doczekać się kwiatów już w maju.

Podsumowując, jeśli możemy zapewnić wysianym w lutym roślinom odpowiednie warunki, zwłaszcza oświetleniowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby już w tym miesiącu zacząć produkcje rozsady. Na pewno w ten sposób otrzymamy wcześniejsze plony.

Komentarze