Jak uprawiać marchewki, aby nie były gorzkie

 


Słodki smak marchwi nadają cukry, które w dużych ilościach powstają w roślinach okopowych przy odpowiednim przygotowaniu gleby, oraz odpowiednim nawożeniu i podlewaniu. Przy właściwym postępowaniu w marchwi gromadzi się od 4 do 11 % cukrów. Nieodpowiednia uprawa prowadzi do drastycznego spadku zawartości nie tylko cukrów, ale również i innych składników odżywczych.

Jakkolwiek obornik to świetny nawóz organiczny dla roślin, to jednak pod marchew należy go stosować z uwagą. Marchew należy wysiewać dopiero w drugim roku po oborniku (W którym roku po oborniku uprawiać warzywa). Nie należy stosować obornika na wiosnę przed siewem. Świeży obornik zwiększa zawartość azotanów, pogarsza smak i sprawia, że korzenie marchwi stają się niekształtne i rozdwojone (Dlaczego korzenie marchwi są zniekształcone).

Marchew należy wysiewać w w dobrze nasłonecznionych miejscach. Nie należy jej siać w półcieniu, ani w cieniu (np. pod drzewami). To rośliny światłolubne. Im będą miały więcej słońca, tym większa będzie zawartość cukrów w korzeniach.

Należy pamiętać o odpowiednim płodozmianie. Nie należy siać ponownie marchwi w tym samym miejscu, ani wysiewać jej po innych warzywach korzeniowych typu buraczki, czy pietruszka. W tym samym miejscu można wysiać marchew po 3-4 latach. Najlepiej wysiać ją po warzywach, które wcześnie zbieramy z pola: cebuli, czosnku, ogórkach, groszku, wczesnych ziemniakach. Chodzi o to, aby jeszcze późnym latem/wczesną jesienią, zdążyć przygotować glebę pod uprawę marchwi.

Marchew reaguje również na kwasowość gleby. Najlepiej rośnie na glebie o naturalnym pH. Już nawet na lekko kwaśnych glebach zawartość cukrów w marchwi zaczyna spadać. Jeśli mamy kwaśną glebę, jesienią w miejscu gdzie planujemy wysiewać marchew, teren należy zwapnować, np. w ilości 300-500 gram wapna na metr kwadratowy. Wapno należy oczywiście wymieszać z glebą, np. grabiami. 

Podobne działania, wpływające na odkwaszanie gleby ma popiół drzewny. Jest to również dobry materiał do nawożenia marchwi, ponieważ zawiera mało azotu a więcej potasu i fosforu. Zawiera także bor i mangan. I to właśnie bor wpływa na zwiększenie zwartości cukrów w roślinach okopowych.


Gorzki smak marchwi mogą powodować także szkodniki, np. połyśnica marchwianka. Aby chronić nasze uprawy i odstraszyć połyśnicę można obok marchwi siać lub sadzić cebulę. Można np. wysiać rządek marchwi, obok rządek cebuli, później znów marchew itd. Co ciekawe takie sąsiedztwo warzyw niesie obopólne korzyści. Ponieważ marchew odstrasza szkodnika cebuli - śmietkę cebulową. Poza tym aby ograniczyć ryzyko ataku połyśnicy można rzędy marchwi wyściółkować. Trawa, słoma, karton nie pozwolą szkodnikowi na złożenia jaj w glebie.

I na koniec rzecz również istotna, czyli podlewanie. Niedobory wody, również pogarszają smak marchwi. Najwięcej wody marchew potrzebuje w fazie kiełkowania i dojrzewania. I to właśnie ten drugi moment jest ważny dla smaku. Podczas suszy warto nawet z wykopywaniem marchwi wstrzymać się do czasu aż popada, aby korzeń dobrze "napił się" wody i stał się jędrny oraz soczysty.

Warto na te rzeczy zwrócić uwagę, aby marchew była słodka a przy tym wydała obfity plon. Podobne zasady można zastosować również przy uprawie buraczków.

Komentarze