Szkodniki i choroby w czerwcowym ogrodzie

 


Czerwiec, walka ze szkodnikami i chorobami, które atakują rośliny w ogrodzie, rozpoczęła się na dobre. Jakie patogeny mogą pojawić się w tym miesiącu i na jakie rośliny zwrócić baczną uwagę.

Na pewno duże zagrożenie będą stanowiły mszyce. Atakują one wszystkie grupy roślin, a mnogość różnego rodzaju mszyc aż potrafi zadziwiać. Na drzewach owocowych te szkodniki mogą pojawić się na młodych liściach i przyrostach. W ogrodzie ozdobnym spotkamy je na różach, ale też na kwiatach jednorocznych, które już kwitną, lub za chwilę zaczną kwitnąć. W warzywniku baczną uwagę trzeba zwrócić m.in. na koper, buraczki, fasolę, bób i groch.

owocówka jabłkóweczka

W sadzie baczną uwagę trzeba zwrócić na opadłe owoce, tym bardziej że w czerwcu występują naturalne zjawisko zwane "opadem świętojańskim" owoców. Spady jabłoni, grusz, śliw (robaczywe zawiązki zmieniają kolor na fioletowy) należy zebrać i zniszczyć, gdyż mogą w nich być larwy szkodników: owocówki jabłkóweczki, paciornicy gruszowianki i owocówki śliwkóweczki. Jeśli nie zbierzemy opadłych owoców, to te larwy wyjdą i schowają się w ziemi. I znów będą stanowiły zagrożenie dla przyszłych upraw. Także przy przerzedzaniu zawiązków owoców w pierwszej kolejności należy usuwać te porażone przez choroby i szkodniki.

namiotnik jabłoniowy

Na jabłoni może pojawić się namiotnik jabłoniowy. Na drzewach można spotkać oprzędy, w których znajdują się gąsienice, czasami także poczwarki. Gąsienice pożywiają się liśćmi, a także zawiązkami owoców i mogą powodować gołożer. Czasami szkodników może być tak dużo, że oprzędy pokrywają całe gałęzie, a owoce zaczynają przedwcześnie opadać.

kwieciak malinowiec

W czerwcu kwitną i zaczynają dojrzewać maliny odmian letnich. Może pojawić się na nich kwieciak malinowiec. Chrząszcze tego szkodnika składają jaja do rozwijających się pączków kwiatowych, po czym podcinają szypułkę. Pączki po kilku dniach załamują się, zwisają i zasychają — jest to charakterystyczny objaw żerowania tego szkodnika. Z jaja wylęga się larwa, która żeruje w pączku, więc owocu nie będzie. Zaschnięte pączki po jakimś czasie opadają na ziemię, a wtedy larwy przepoczwarzają się dorosłe osobniki. Więc jeśli zobaczymy na malinach takie zwisające pączki to lepiej od razu je pozbierać i zniszczyć.

kistnik malinowiec

Poza tym na owocach malin, ale także i jeżyn może pojawić się kistnik malinowiec. Larwy żerują w owocach, przez co są one robaczywe, dziurawe lub zniekształcone. Dorosłe osobniki zaś wygryzają dziury w liściach.

śluzownica ciemna

Dobrze jest obejrzeć liście wiśni. Tutaj może żerować śluzownica ciemna. Na górnej stronie liści można wtedy zaobserwować ciemne larwy, pokryte śluzem i podobne trochę do ślimaków. Larwy żerują tak, że z liścia zostaje tylko samo unerwienie. Zniszczone liście to mniejsza powierzchnia asymilacyjna i w konsekwencji słabszy plon w roku następnym.

dziurkowatość liści

Teraz jeszcze choroba, którą można spotkać na liściach wiśni i innych drzew pestkowych. Dziurkowatość liści zaczyna się od plamek z czerwonymi brzegami. Z czasem plamki zmieniają się w otwory, a liście wyglądają jak przestrzelone śrutem. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy zastosować środki grzybobójcze.

gniazdo os

I jeszcze szkodnik, który może nie znajdzie się w katalogu szkodników, choć może powinien. Chodzi o osy. Nie dość, że mogą uszkadzać i wygryzać dziury w owocach, to jeszcze stanowią zagrożenie dla ludzi. Tak więc wieszając pułapki, zdejmując pułapki czy likwidując gniazda tych owadów, należy zachować szczególną ostrożność.

larwy stonki

W warzywniku groźna jak zwykle może się okazać stonka ziemniaczana. Największe zagrożenie stanowią oczywiście żarłoczne larwy stonki. Szacuje się, że już około 3-4 złoża jaj, 15 larw, lub jeden dorosły osobnik na 25 roślin stanowi zagrożenie dla uprawy. Masowy wyląg larw zaczyna sie kiedy kwitną dziki bez czarny i akacja, więc oprócz zwracania uwagi na ziemniaki można też patrzeć na drzewa. Naturalne metody zapobiegania i zwalczania dają raczej mizerne rezultaty, choć oczywiście można spróbować obok ziemniaków sadzić chrzan, bób, fasolę, aromatyczne zioła a rośliny opylać np. mączką bazaltową. Podstawowym zabiegiem będzie jednak zbieranie i niszczenie dorosłych chrząszczy, jaj i larw. Lecz jeśli larw będzie dużo, trzeba sięgnąć po środki chemiczne, najlepiej systemiczne. Oprysk należy stosować dopiero w momencie kiedy większość larw się wylęgnie, wcześniejszy niewiele daje. Oprócz ziemniaków stonka może żerować również na pomidorach.

mączlik na kapuście

W czerwcu zaczyna się lato. Sucha i upalna pogoda sprzyja pojawieniu się pchełek ziemnych (o pchełkach: Szkodniki i choroby w majowym ogrodzie) i mączlika. Mączlik to muszka, która żeruje po spodniej stronie liści warzyw kapustnych. Czasami może być tego szkodnika tak dużo, że kiedy przejść pomiędzy roślinami to podrywają się chmary szkodnika. Warzywa należy często zraszać i podlewać co zniechęca do przylotu mączlika. Można również opylać rośliny wspomnianą już mączką bazaltową. Najlepsze rezultaty w zwalczaniu daje oprysk mydłem ogrodniczym, mączlik ginie niemal natychmiast. Problem jet taki, że oprysk trzeba bardzo często powtarzać (nawet co 2-3 dni) i najlepiej robić to w godzinach wczesnoporannych kiedy przy niższej temperaturze mączlik jest mało ruchliwy i z liści nie ucieka.

śmietka cebulowa

Jeśli szczypior cebuli traci połysk, następnie stopniowo więdnie i żółknie, może być to oznaka żerowania śmietki cebulowej. U roślin starszych gnije cebula, w której środku żerują larwy śmietki. Porażone przez szkodnika rośliny należy wyrywać i niszczyć. A zapobiegać można, siejąc obok cebuli marchew. Jej zapach odstrasza i dezorientuje dorosłe osobniki śmietki. W cebuli może żerować nie tylko śmietka, ale również miniarka porowa, której pierwszym objawem jest poskręcany szczypior. Zobaczcie zresztą film poniżej:

septorioza selera

Warto zwrócić uwagę na liście selera. Jeśli występują na nich jasnobrunatne palmy z dużą ilością czarnych punkcików, to świadczy o porażeniu przez septoriozę. Zapobiegać tej chorobie można zaprawiając nasiona selera przed siewem, a zwalczać stosując środki grzybobójcze.

Komentarze