Dlaczego, kiedy i jak ścinać liście truskawek

 


Zalecanym zbiegiem pielęgnacyjnym truskawek jest ścięcie ich liści. Dlaczego warto to robić, kiedy ścinać liście i jak to zrobić poprawnie.

Stare liście truskawek w lipcu, po zbiorach są już często opanowane przez choroby i szkodniki. Można tu przykładowo wymienić roztocza truskawkowego, który żeruje na liściach i wysysa soki. Zaatakowane liście się zwijają, a ich brzegi zasychają. Truskawki słabo rosną i karłowacieją, a przy silnym porażeniu cała roślina zasycha. Wśród chorób natomiast można wymienić białą plamistość liści. Jej objawy, jak sama nazwa wskazuje, to białe plamki na liściach, otoczone czerwonawą obwódką. Z czasem chore liście żółkną i zamierają. I teraz ścięcie liści pomaga nam się takich problemów pozbyć. Nowe liście z reguły odrastają zdrowe, bez żadnych plamek i są intensywnie zielone praktycznie do końca sezonu wegetacyjnego. Pozostawione stare liście natomiast częściej chorują, mają przebarwienia i przedwcześnie zasychają. Oczywiście dla bezpieczeństwa ścięte liście należy zniszczyć. Bo o ile plamki są widoczne, to już roztocza ciężko dojrzeć, więc nawet jeśli liście wydają się zdrowe to i tak lepiej je zutylizować, a nie np. wyrzucać na kompost.

biała plamistość liści

Truskawki po ścięciu liści dają również mniej rozłogów. To również zaleta, bo im mniej rozłogów daje truskawka, tym lepiej powinna owocować. Roślina nie kieruje części sił i składników pokarmowych do rozłogów i tworzących się na nich młodych sadzonek, tylko karmi kwiaty i owoce z korzyścią dla plonu. Zobacz również Z których krzaczków truskawek pobierać sadzonki

I właśnie ostatnia zaleta, truskawki po ścięciu liści lepiej owocują w następnym sezonie. Wielkość plonu większości odmian zwiększa się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Truskawki mają więcej kwiatów, a co za tym idzie więcej owoców. 

Kiedy więc ścinać liście? Liście ściana się po zbiorze, między 2 a 4 tygodniem po zakończeniu owocowania. W tym czasie truskawki z jednej strony już się trochę zdążyły po zbiorach zregenerować, a z drugiej mają wystarczająco czasu, aby wytworzyć nowe liście i się do zimy przygotować i wzmocnić. Koszenie liści w późniejszym terminie może obniżać plon w roku następnym. Najlepiej na ścinanie liści (zwyżką plonu) reagują rośliny dwu i trzyletnie. Truskawek mających dopiero rok nie należy pozbawiać liści, bo nie są jeszcze dość silne i rozrośnięte, aby na taki zabieg dobrze zareagować. Z kolei ścinanie truskawek czteroletnich obniża ich plon w następnym sezonie. Takie starsze truskawki to już jednak bardziej nadają się do likwidacji, bo będą owocować coraz słabiej, a ścięcie liści jeszcze sytuację pogorszy. 


Liście można ścinać ostrym nożem, sekatorem, nożyczkami, sierpem a na większych plantacjach nawet kosiarką. Liście ścina się na wysokość od 5 do 7-8 cm nad ziemią. U nasady powinny po ścięciu zostać młode, nierozwinięte liście i pąki. Przy ręcznym ścinaniu liści np. nożyczkami dobrze jest oczyścić całą roślinę np. usunąć stare zeschłe liście, które często są przy ziemi. Liści nie należy obrywać, bo tylko można roślinę uszkodzić.

Ścinanie liści truskawek to zabieg, tani, prosty i szybki, dający zysk w postaci zwiększenia plonu i ograniczający występowanie chorób i szkodników. Ułatwia także dalszą pielęgnację, bo po ścięciu liści truskawki łatwiej wypielić, usunąć starą ściółkę, wzruszyć glebę i nawieźć truskawki np. kompostem.

Komentarze

  1. A u mnie nie było owoców, za to mam piękne, olbrzymie pole trudkawrk-lisci.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz