Jak przycinać i ogławiać dynie

 


Sierpień, wydawać by się mogło, że do końca sezonu ogrodniczego jeszcze mnóstwo czasu. Jesień jednak już czai się za rogiem i niektóre warzywa mogą nie zdążyć, dojrzeć przed pierwszymi przymrozkami (zobacz również Kiedy i jak ogławiać pomidory). Jednym z takich warzyw jest dynia. Można przyspieszyć dojrzewanie jej owoców i sprawić, aby plon był większy przez odpowiednie przycinanie pędów dyni. 

Na rynku jest w tej chwili dostępnych sporo odmian dyni od tych o wielkich owocach, do tych o owocach małych. Przycina się je trochę odmiennie. Mają jednak cechę wspólną, nieprzycinane będą ciągle rosły i zawiązywały nowe owoce, które jednak sprawią, że te owoce uformowane wcześniej będą dużo wolniej się rozwijać i nie zdążą dojrzeć przed końcem sezonu. 

Zabieg cięcia i przycinania dyni najwygodniej wykonać sekatorem lub solidnym nożyczkami. Kiedy ciąć? Odpowiedni moment na rozpoczęcie cięcia to już przełom lipca i sierpnia, wtedy powinna już być zawiązana większość owoców. Przycinać dynie można praktycznie przez cały sierpień.


Zabieg ogławiania przeprowadza się, ucinając pęd za ostatnim owoce, pozostawiając określoną liczbę liści za owocem. I tak:

  • dla odmian o małych owocach wystarczy pozostawić 2-3 liście za owocem
  • dla odmian o dużych owocach należy zostawić 5-6 liści
  • jeśli nie wiemy, jaka to odmiana, to bezpiecznie będzie pozostawić 4 liście za owocem

Pozostawienie określonej liczby liści powinno wystarczyć, aby roślina dalej mogła przeprowadzać proces fotosyntezy i karmić owoce. Przykładowo gdyby zostawić tylko 2-3 liście za owocem dyni wielkoowocowej to owoce będą słabo odżywiane i nie urosną do docelowych rozmiarów.


Sprawa liczby liści załatwiona, to teraz jeszcze ile owoców zostawić na roślinie, bo nawet na żyznej glebie często dynia nie będzie w stanie wykarmić dużej liczby owoców. I tak:

  • na odmianach wielkoowocowych (owoce powyżej 5 kg) poleca się pozostawienie 1 owocu na jednym pędzie i nie więcej jak 3-4 owoce na 1 roślinę
  • dla odmian o średnich owocach (ważących 2-4 kg) poleca się zostawić 1-2 owoce na jednym pędzie i 4-8 owoców na roślinie
  • dla odmian o małych owocach (ważących do 1,5 kg) poleca się zostawić 2 owoce na jednym pędzie i 10-12 owoców na jedną roślinę

Po tych wszystkich zabiegach mogą zacząć pojawiać się boczne pędy, odrastające od pędu głównego. Najlepiej je od razu usuwać, aby roślina nie marnowała na takie odrosty sił i składników odżywczych. Czyli zupełnie podobnie jak w przypadku pomidorów, gdzie usuwa się pędy boczne tzw. wilki.


Na koniec jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. W sytuacji kiedy dynia silnie rośnie i tworzy duże liście, które zacieniają owoce, można część liści usnąć. Do owoców będzie docierało więcej słońca i lepiej się wybarwią. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne, a usunięcie sporej ilości takich starszych, dużych liści sprawi, że roślina zostanie osłabiona.

Komentarze